خوابیدن با موی خیس
خوابیدن با موی مرطوب

آیا خوابیدن با مو های خیس بد است؟

خوابیدن با موی خیس
خوابیدن با موی مرطوب

   اگر قبل از رفتن به تخت خواب دوش گرفته باشید، احتمالا از خود پرسیده اید که آیا خوابیدن با مو های نمناک مشکلی دارد؟ شاید شنیده اید که می تواند موجب بیماری شما شود، و یا این که می تواند به مو ها و پوستتان آسیب بزند. حقیقت چیست؟

با موی خیس خوابیدن

بیماری بر اثر خوابیدن با موی خیس

   بیایید در ابتدا درباره این افسانه که «این می تواند موجب بیماری شما شود» صحبت کنیم.

با موی خیس خوابیدن

   دکتر ویلیام شافنر (Dr. William Schaffner)، استاد پزشکی در بخش بیماری های عفونی در مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت (Vanderbilt University Medical Center) می گوید: «به نظر می رسد این دیدگاه به آن بخش قدیمی از افسانه های قومی و اجدادی باز می گردد که اگر شما خود را سرد و خیس کنید، موجب می شود که سرما بخورید

Advertisements

   در حالی که این ایده هنوز وجود دارد، شافنر می گوید که این دیدگاه بسیار قبل تر رد شده است. او می گوید: این درست است که احتمال ابتلا به یک سرما خوردگی شایع در ماه های زمستان بسیار بیشتر است، اما این مربوط به راه هایی است که ویروس های تنفسی تکثیر می شوند و گسترش می یابند. او می افزاید: “شما نمی توانید از سرد بودن سرماخوردگی بگیرید.”

   یکی دیگر از شایعات مربوط به موی خیس این است که باکتری های مضر در بالش شما ساکن خواهند شد. شفر می گوید باکتری ها و ویروس هایی که باعث بیماری می شوند، خود به خود ظاهر نمی شوند، بنابر این شما با مقدار کمی رطوبت در شب موجب بیماری خود از بالشتان نمی شوید. خوابیدن با موی مرطوب

استثنای ممکن!

   اما استثنای ممکن وجود دارد. بعضی از تحقیقات نشان داده است که بالش ها -مخصوصا آن هایی که با الیاف مصنوعی ساخته شده اند- می توانند محتوی آسم – یا کپک ها و قارچ های حساسیت زا- باشند. این میکروارگانیسم ها در محیط های مرطوب و هم چنین مایت های گرد و غبار خوب عمل می کنند. (طبق گفته دکتر Payel Gupta، یک آلرژیست با بورد تایید شده و سخنگوی انجمن ریه آمریکا (the American Lung Association). )

   Gupta می گوید: هیچ مدرکی وجود ندارد که افرادی که با موهای خیس می خوابند علائم آلرژی یا علائم آسم را بیشتر تجربه می کنند، بنابراین هر گونه نگرانی در مورد موهای خیس نظری است. اما اگر شما با آب ریزش بینی، خارش یا آبریزش چشم ها، مشکلات تنفسی یا دیگر علائم آلرژی یا آسم از خواب بیدار شدید -و یا حتی اگر این گونه نبود- شما باید پوسته ها و ملافه های بالش خود را حداقل یک بار در هفته، برای کاهش در معرض هرگونه محرک های بالقوه بودن، در آب داغ بشویید.

   هنگامی که نوبت به سلامت موها و پوست شما می رسد، ممکن است چند دلیل بر حق دیگر برای نگرانی درباره موهای خیس خورده وجود داشته باشد.

با موی خیس خوابیدن

Advertisements

خوابیدن با موی مرطوب و تاثیر آن بر پوست

   دکتر George Cotsarelis، استاد پوست در دانشکده ی پزشکی Perelman دانشگاه پنسیلوانیا، می گوید: «به طور کلی تصور می شود که برای مو خوب نیست که با موهای مرطوب به خواب رفت.» او بیان می کند که با گذشت زمان -از چند روز تا هفته ها و ماه ها- آب می تواند لایه ی محافظتی بیرونی فولیکول مو، که پوستک یا کوتیکول نامیده می شود، را تخریب کند. هنگامی که کوتیکول در هم شکسته می شود آب می تواند به آن نفوذ کند و قشر داخلی فولیکول را تجزیه کند. آسیب ایجاد شده می تواند موجب شکستگی، کاهش درخشندگی و قابلیت ارتجاعی شود.

   اما لازم به ذکر است که تقریبا هر کاری که شما با موهای خود انجام می دهید، از برس کشیدن تا سشوار زدن تا رنگ کردن آن یا در معرض نور آفتاب قرار دادنش، می تواند به آن آسیب بزند.  خوابیدن با موی مرطوب

   دکتر Adam Friedman، استاد و رئیس موقت درماتولوژی در دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی دانشگاه جورج واشنگتن، می گوید: در حالی که خواب با موهای مرطوب ممکن است مطلوب نباشد، استفاده از نرم کننده می تواند به ترمیم و تعمیر آن کمک کند.

   فریدمن می گوید که این همچین درباره هر مشکل بالقوه پوستی که می تواند در اثر خوابیدن با موهای مرطوب ایجاد شود نیز درست است. او می گوید که اگر شما به یک طرف یا بر روی شکم می خوابید، گیر انداختن موهای مرطوب بین بالش و پوست صورت شما می تواند موجب برخی ناراحتی ها شود. او می افزاید: همینطور، هم چنان که آب در موی شما تبخیر می شود، این می تواند موجب خشکی در صورت شما یا پوست سرتان شود.

   او می گوید: اما بسیاری از مردم با موهای مرطوب می خوابند و به نظر نمی رسد که هیچ مشکلی داشته باشند. و در برخی موارد، موهای مرطوب ممکن است در حقیقت یک کمک مفید برای خواب باشند. تحقیقات نشان داده اند که خنک کردن سرتان در شب فعالیت متابولیک مغز را به طرقی ملایم می کند که باعث بیش برد به خواب رفتن می شود.

خوابیدن با موی مرطوب

Advertisements

   ممکن است برخی از خطرات خفیف به همراه به خواب رفتن با موهای مرطوب وجود داشته باشد. اما گذشته از تمام نگرانی های سلامتی که شما می توانید دلواپسشان باشید، این یکی نباید شما را در شب بیدار نگه دارد.


منبع (متن انگلیسی): time.com ، توسط Markham Heid

ترجمه: مجله سلامت و پزشکی فارسی مد (FarsiMed.ir)

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.