قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه » بهداشت و سلامت » روش هایی برای کاهش ترس کودکان از آمپول

روش هایی برای کاهش ترس کودکان از آمپول

زمان تقریبی مطالعه: ۶ دقیقه

۷ روش برای کاهش ترس کودکان از آمپول

کاهش درد آمپول در کودکان
کاهش ترس کودکان از آمپول

   اطمینان از اینکه بچه ها از سوزن و تزریقات نمی ترسند، می تواند در بلند مدت به حفظ سلامت آنها کمک کند.

   به عنوان والدین، این یکی از بدترین چیز هاست که کودک خود را در درد ببینید. اما بسیاری از ما، همراه با متخصصان اطفال مان، اضطراب و دردی را که می تواند با واکسن ها همراه باشد کوچک می انگاریم.

   بزرگسالان متوجه می شوند که درد تنها ثانیه ای باقی می ماند، اما هنگامی که بچه ها ترسیده و وحشت زده هستند، به این موضوع اهمیتی نمی دهند. در نتیجه، بسیاری از کودکان با ترس از سرسوزن و ویزیت پزشک بزرگ می شوند، که می تواند ویزیت های معمول سلامت را به جنگی تمام عیار تبدیل کند.

   آن ترس تخفیف نیافته در سنین کودکی، ممکن است آنان را به بزرگسالانی با فوبیاهایی تبدیل کنید، که از واکسن های بسیار ضروری و مراقبت های بهداشتی تماما اجتناب می کنند.

   همه ی پزشکان بر این عقیده نیستند که بچه ها و والدین باید درد آمپول را تحمل کنند و از سر بگذرانند. در حقیقت، کلینیک های متعددی وجود دارند که برنامه هایی را برای کاهش یا تشکین درد مربوط به آمپول اجرا می کنند – عملیاتی که تاثیر مثبتی بر بچه ها و بزرگسالان دارد.

کاهش ترس کودکان از آمپول

نیاز برای میانجیگری برای درد سر سوزن

   چرا باید تلاش برای کاهش یا حذف درد آمپول یک اولویت باشد؟ ترس از سرسوزن می تواند منجر به کاهش میزان واکسیناسیون شده، و اجتناب مادام العمر مراقبت بهداشتی مناسب.

   Christine Chambers، دارای PhD، استاد طب اطفال و روانشناسی است که در مورد درد کودکان مطالعه می کند. او گفت: «ما می دانیم که اثرات روانی و فیزیکی فوری و بلند مدت درد به خوبی مدیریت نشده سر سوزن ها وجود دارد. بچه ها می ترسند، نمی خواهند به دکتر بروند، و این کار برای والدین آنها سخت تر می شود. همچنین، ما می دانیم که درد به خوبی کنترل نشده در اوایل زندگی می تواند بدن های بچه ها را بعدا در برابر درد آسیب پذیر تر کند، و آن ها را در معرض خطر درد مزمن قرار دهد. به خاطر همه این دلایل، هم والدین و هم پزشکان باید مدیریت درد را در اولویت قرار دهند.»

   Chambers اضافه می کند: «واقعیت این است که ما راه حل های مبتنی بر شواهدی داریم که به سادگی می توانند درد از سرسوزن در کودکان در همه ی سنین را مدیریت کنند؛ بنابراین فقط وقتی منطقی است که این استراتژی ها در عمل انجام شود.»

   استراتژی های زیر می توانند به کاهش یا تسکین درد واکسن یا خون گیری کمک کنند.

کاهش ترس کودکان از آمپول

بی حس کردن پوست

   استفاده از بی حسی موضعی برای بی حس کردن منطقه ای که سرسوزن قرار است وارد شود می تواند به طور قابل توجهی مقدار درد را کاهش دهد. پزشکان می توانند از کرم لیدوکائین استفاده کنند؛ یک محصول قابل خرید بدون نسخه پزشک که می تواند به طور ایمن در نوزادان استفاده شود [این موضوع ترجمه شده است؛ فارسی مد توصیه می کند در نوزادان به طور خودسر استفاده نشود و مقدار دقیق آن تنها توسط پزشک کنترل و اعمال شود]. استفاده از کرم ۳۰ دقیقه قبل از آمپول یا خون گیری می تواند درد را کاهش دهد یا کلا از درد جلوگیری کند. برای انجام این کار شما نیاز دارید که از پیش بدانید پزشک در کجا تزریق می کند، بنابراین ممکن است مجبور باشید تماس بگیرید تا هماهنگ کنید.

   Sarah Clark، دارای MPH [دوره عالی بهداشت عمومی]، مدیر همکار نظرسنجی ملی بیمارستان کودکان C.S. Mott در بخش سلامت کودکان در دانشگاه میشیگان در ان آربر، میشیگان گفت: فراخواندن کودک و توضیح دادن به او در مورد کرم بی حس کننده – و اجازه دادن به فرزندتان که بداند کرم چگون عمل می کند و به همین علت است که شما آن را می خواهید – می تواند به آن ها کمک کند تا حس بهتری داشته باشند.

   Clark به Healthline گفت: «به جای طفره رفتن از این موضوع و امید به اینکه همه چیز خوب پیش رود، این روش به والدین کمک می کند تا نگرانی کودک را تصدیق کنند و برنامه ای برای پاسخگویی به آن ارائه دهند.»

کاهش درد آمپول در کودکان

به او یک پستانک بدهید یا اجازه دهید از شیر مادر تغذیه کند

   اجازه داده به نوزادان که در طول تزریق با سرسوزن شیر مادر بخورند یا پستانکی که به آب قند آغشته شده بمکند نیز مورد تشویق است و می تواند کمک کند تا درد تسکین یابد.   کاهش ترس کودکان از آمپول

کاهش درد آمپول در کودکان

کودک را مهار نکنید

   بسیاری از بزرگسالات کنونی، در کودکی هنگامی که زمان آمپول زدن فرا می رسده مورد مهار شدن قرار می گرفته اند. این در بیمارستان کودکان مینه سوتا غیر قانونی است؛ جایی که “پیمان آسودگی (Comfort Promise)” جلوگیری یا کاهش درد همراه با هر سرسوزن وارد شده را هدف دارد. با کنترل صحیح درد و حواس پرتی، بچه ها به ندرت نیاز به مهار کردن پیدا می کنند.

کاهش درد آمپول در کودکان

منحرف کردن ذهن، منحرف کردن، منحرف کردن

   از حباب ساختن تا اجازه دادن به کودکان که با گوشی تلفن همراهتان بازی کند، راه های بسیاری از منحرف کردن ذهن وجود دارند که می توانند موجب شوند آمپول زدن کم تر نگرانی ایجاد کند.

   Clark با این موافق بود که منحرف کردن ذهن می تواند، به نحوی که کودک را طی فرآیند مشغول کند، یاری دهنده باشد. حواس پرتی های مناسب می توانند خواندن یک آهنگ، اجازه داده به کودک برای اینکه صحبت کند، یا تشویق آن ها برای سرفه در زمان لحظه تزریق آمپول. [فارسی مد تایید نمی کند]

کاهش درد آمپول در کودکان

به چیزی که می گویید دقت کنید

   والدینی که به فرزندانشان می گویند تزریق به زودی تمام خواهد شد، یا زیاد درد نخواهد گرفت، و یا فقط «یک سوزن کوچولو» خواهد بود، نیت خوبی دارند؛ اما Chambers و Clark می گویند که آن عبارات می توانند به کودک این علامت را بدهند که والدین نگران هستند – چیزی که بچه ها به آن پی می برند. در عوض، از عبارتی منحرف کننده ذهن استفاده کنید، و یا با کودکتان هنگامی که آمپول را دریافت می کنند در مورد مکانیسم های دفاع صحبت کنید.

   Clark افزود: «اولویت اول برای والدین این است که آرامش خود را حفظ کنند؛ بسیاری از بچه ها به اضطراب والدین خود پی می برند، که واکنش آن ها را بدتر می کند.» کاهش ترس کودکان از آمپول

   Clark گفت که والدین می توانند از یک جایزه مانند بازدید از پارک یا گرفتن بستنی پس از بازدید پزشک استفاده کنند؛ و به بچه ها بگویند این پاداش یک راه برای جشن گرفتن این که آن ها رشد کرده و به یک پسر یا دختر بزرگ تبدیل می شوند، خواهد بود.

   Clark اضافه کرد: فقط اینکه قول ندهید آمپولی در کار نخواهد بود، چون نمی دانید که آیا پزشک آمپول تجویز می کند یا نه. او گفت: «یک گزینه منطقی این است که به سادگی بلند اعلام کنید که الان مطمئن نیستم که ویزیت امروز آمپول خواهد داشت یا نه، ما فقط باید منتظر بمانیم و ببینیم.»

کاهش درد آمپول در کودکان

آن را بازی کنید

   Clark بیان کرد که نقش بازی کردن قبل از ویزیت مطب به خصوص برای کودکان ۲ تا ۵ ساله می تواند موثر باشد. او گفت: «یا با استفاده از یک کیت اسباب بازی پزشکی و یا با خواندن یک کتاب درباره کارهای پزشک، والدین می توانند نقش ویزیت پزشک را بازی کنند، بنابراین کودک می داند که منتظر چه چیزی باشد. یک بخش مهم این است که تاکید شود آمپول تنها چند ثانیه به طول می انجامد.»

   شما همچنین می توانید از یک کتاب یا ویدیو به عنوان یک ابزاری برای معرفی آنچه اتفاق می افتد به کودک استفاده کنید. بعدا، وقتی که تزریق او نزدیک است که اتفاق بیفتند، شما می توانید یادآوری کنید که این دقیقا مشابه آن چیزی که در ویدئو یا کتاب بود اتفاق می افتد.

کاهش ترس کودکان از آمپول

صحبت کنید

   Chambers گفت والدین باید از پزشکانشان بپرسند که چه کار هایی برای مدیریت درد های مربوط به سرسوزن می تواند انجام شود. معمولا، این کار یک گفتگوی مفید را آغاز می کند یا به پزشکان اجازه می دهد نکاتی که موثر هستند را به اشتراک بگذارند. Clark خاطرنشان کرد: «برای اغلب بچه ها، استراتژی هایی همچون منحرف کردن ذهن، نقش بازی کردن و مسکن های موضعی درد اضطراب کودک را کاهش خواهند داد. اگر نه، و اگر کودک اضطراب را در وضعیت های دیگر نشان می دهد، والدین ممکن است از پزشک پیشنهادات اضافی، و یا حتی ارجاع به یک متخصص رفتار درخواست کنند.»

کاهش درد آمپول در کودکان

به درد سرسوزن نه بگویید

   Chambers بیان داشت این زمان ارزش آن را دارد تا کاهش یا تسکین درد سرسوزن را در اولویت گذاشت.  کاهش ترس کودکان از آمپول

   Chambers گفت: «کارهای زیادی وجود دارد که پدر و مادر ها می توانند برای کمک به آماده کردن کودکان قبل از آمپول زدن، حمایت از کودکان در طول آن، و پس از آن کمک به تمرکز بر آنچه خوب پیش رفته، انجام دهند. همه این ها به کودکان کمک می کند که نه تنها با آن سرسوزن بهتر کنار بیایند، بلکه تزریق بعدی را نیز آسان تر می کند.»


منبع (متن انگلیسی): Healthline: Medical information and health advice you can trust. (healthline.com)

ترجمه: مجله سلامت و پزشکی فارسی مد (FarsiMed.ir)

مطلب پیشنهادی

5 راهکار برای خلاصی از عرق کف دست

چگونه عرق کردن کف دست را متوقف کنیم؟

زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه برای بسیاری، یک خشک کردن سریع برای برطرف کردن مشکل عرق کف دست کافی است. اما برای دیگران، آسودگی دور از دسترس به نظر می رسد و دست هایی که به طور مداوم عرق می کنند می توانند منجر به پریشانی شدید احساسی و فیزیکی شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *