ترس از آمپول زدن در کودکان
راهکار هایی برای مدیریت درد و کاهش ترس از آمپول زدن در کودکان

ترس از آمپول زدن در کودکان: ۷ راهکار برای مدیریت درد و کاهش ترس بچه ها از آمپول زدن

ترس از آمپول زدن در کودکان باعث می شود که بچه ها جیغ و داد کنند، کلینیک را روی سرشان بگذارند و حتی مانع از رفتن به نزد پزشک و معاینه شوند. در این مقاله ۷ نکته برای کاهش ترس کودکان از آمپول زدن ارائه شده که دانستن و اجرای آن ها می تواند به پدر و مادرها در این زمینه کمک فراوانی کند.

اطمینان از اینکه بچه ها از سوزن آمپول و تزریقات نمی ترسند، می تواند در بلند مدت به حفظ سلامت آن‌ها کمک کند.

به عنوان والدین یک کودک، این یکی از بدترین چیز هاست که درد کشیدن فرزندتان را ببینید. اما خیلی از ما، و همچنین متخصصان کودکانمان، اضطراب و دردی را که می تواند همراه با تزریق واکسن ها باشد را، چیز کوچکی در نظر می گیریم.

   بزرگسالان توجه دارند که این درد تنها به اندازه چند ثانیه باقی می ماند؛ اما متاسفانه زمانی که بچه ها ترسیده و وحشت زده هستند، به این موضوع اهمیتی نمی دهند. در نتیجه، بسیاری از کودکان با ترس از سوزن آمپول و ویزیت پزشک بزرگ می شوند، که این مسئله می تواند ویزیت های معمول پزشکی آن ها را به جنگی تمام عیار برای والدینشان تبدیل کند!

   این ترس از آمپول زدن در کودکان، اگر بهبود نیابد، ممکن است آنان را به بزرگسالانی با فوبیاهایی تبدیل کند، که از واکسن های بسیار ضروری و مراقبت های بهداشتی به طور کامل اجتناب می کنند.

Advertisements

   البته همه‌ی پزشکان بر این عقیده نیستند که بچه ها و والدینشان باید درد آمپول را تحمل کنند و از سر بگذرانند. در حقیقت، کلینیک های متعددی وجود دارند که برنامه هایی را برای کاهش یا تسکین درد آمپول در کودکان اجرا می کنند – کارهایی که تاثیرات مثبتی بر بچه ها و بزرگسالان دارد.

نیاز به کمک درباره مدیریت درد آمپول!

   چرا باید تلاش برای کاهش یا حذف درد آمپول یک اولویت باشد؟

ترس بچه ها از آمپول زدن می تواند منجر به کاهش میزان واکسیناسیون شود. همچنین ممکن است اجتناب مادام العمر از دریافت مراقبت بهداشتی مناسب را در فرد به دنبال داشته باشد.

   Christine Chambers، دارای مدرک PhD، استاد طب اطفال و روانشناسی است که در مورد درد کودکان مطالعه می کند.

او می گوید: ما می دانیم که اثرات روانی و فیزیکی فوری و بلند مدتی برای درد ناشی از تزریق آمپول، که به خوبی مدیریت نشده، وجود دارد. بچه ها می ترسند، نمی خواهند نزد دکتر بروند، و انجام این کار برای والدین آن ها سخت تر می شود. همچنین، ما می دانیم که این درد به خوبی کنترل نشده در اوایل زندگی بچه ها، می تواند بدن آن ها را بعدا در برابر درد آسیب پذیرتر کند، و آن ها را در معرض خطر درد مزمن قرار دهد. به خاطر همه این دلایل، هم والدین و هم پزشکان باید مدیریت درد را در اولویت قرار دهند.

   Chambers اضافه می کند: حقیقت این است که ما راه حل های مبتنی بر شواهدی داریم که به سادگی می توانند درد آمپول در کودکان در همه ی سنین را مدیریت کنند؛ بنابراین استفاده از این استراتژی ها در عمل کاری منطقی است.

Advertisements

کاهش ترس کودکان از آمپول (کاهش ترس بچه ها از آمپول زدن)
روش هایی برای کاهش ترس بچه‌ ها از آمپول زدن

۷ نکته و راهکار برای کاهش ترس از آمپول زدن در کودکان

   استراتژی های زیر می توانند در کاهش ترس از آمپول زدن در کودکان (کاهش یا تسکین درد واکسن یا خون گیری) به شما کمک کنند:

توجه» راهنمایی های ذکر شده، هرگز نباید به عنوان یک «جایگزین» به جای مشاوره مستقیم پزشکی از پزشک یا افراد واجد شرایط استفاده شود، و تنها به عنوان پشتیبان آن می باشد؛ شما بدون اجازه پزشک خود مجاز به انجام هیچ یک از توصیه های ارائه شده نیستید.

بی حسی موضعی پوست

   استفاده از بی حسی موضعی برای بی حس نمودن منطقه ای که سرسوزن آمپول قرار است وارد آن شود، می تواند به طور قابل توجهی مقدار درد را کاهش دهد.

پزشکان می توانند از کرم لیدوکائین استفاده کنند؛ یک محصول قابل خرید بدون نسخه که می تواند به طور ایمن در نوزادان استفاده شود. [البته این کار باید تنها توسط پزشک یا متخصص بهداشتی کنترل و اعمال شود]

استفاده از کرم ۳۰ دقیقه قبل از زدن آمپول یا خون گیری می تواند موجب کاهش درد آمپول شده یا کلا از درد جلوگیری کند. این موضوع کاهش ترس بچه‌ ها از آمپول را هم به دنبال خواهد داشت.

توجه کنید که برای انجام این کار شما نیاز دارید که از پیش بدانید پزشک در کجا تزریق می کند، بنابراین ممکن است مجبور باشید تا با آن ها تماس بگیرید و این مسئله را هماهنگ کنید.

Advertisements

   در این باره، Sarah Clark، دارای مدرک MPH (دوره عالی بهداشت عمومی)، می گوید: صحبت با کودک و توضیح دادن به او در مورد کرم بی حس کننده – و آگاه کردن فرزندتان که بداند این کرم چگونه عمل می کند و به همین علت است که شما از آن استفاده می کنید – می تواند به کودکان کمک کند تا حس بهتری داشته باشند.

   همچنین، Clark به Healthline گفت: به جای طفره رفتن از این موضوع و تنها امیدوار بودن به اینکه همه چیز خوب پیش رود، این روش به والدین کمک میکند تا نگرانی کودک را تصدیق کرده و برنامه ای برای پاسخگویی به این نگرانی ارائه دهند.

به نوزادتان پستانک بدهید یا اجازه دهید که از شیر مادر تغذیه کند

   اجازه اینکه نوزاد در طول تزریق آمپول از شیر مادر تغذیه کند یا پستانکی را که به آب قند آغشته شده بمکد نیز مورد تشویق است و می تواند کمک کند تا درد تسکین یابد.

کودکتان را مهار نکنید

   بسیاری از بزرگسالان حال حاضر، در کودکی هنگامی که زمان آمپول زدن فرا می رسده مورد مهار شدن قرار می گرفته اند.

جالب است بدانید که مهارکردن کودکان در بیمارستان کودکان مینه سوتا غیر قانونی است؛ جایی که «پیمان آسودگی (Comfort Promise)» با هدف جلوگیری یا کاهش درد همراه با آمپولی وجود دارد.

با کنترل صحیح درد و حواس پرتی، بچه ها به ندرت نیاز به مهار کردن پیدا می کنند.

Advertisements

حواس پرتی، حواس پرتی و باز هم حواس پرتی!

   از ساختن حباب تا اجازه دادن به کودکان برای بازی با گوشی تلفن همراهتان، راه های بسیاری برای حواس پرتی و منحرف کردن ذهن آن ها وجود دارد که می توانند موجب کاهش ترس بچه‌ ها از آمپول شوند.

   Clark هم با این موافق بود که پرت کردن حواس به نحوی که کودک را طی فرآیند مشغول کند، می تواند موثر باشد.

حواس پرتی های مناسب می توانند شامل مواردی از قبیل خواندن یک آهنگ، اجازه داده به کودک برای اینکه صحبت کند، و همچنین تشویق کودک به سرفه کردن در زمان دقیق آمپول زدن، باشد.

به چیزهایی که می گویید دقت کنید!

  والدینی که به کودکشان می گویند تزریق به زودی تمام خواهد شد، یا زیاد درد نخواهد گرفت، و یا فقط «یک سوزن کوچولو» خواهد بود، نیت خوبی دارند؛ اما Chambers و Clark می گویند که این عبارات می توانند به کودک این علامت را بدهند که والدین نگران هستند – و این چیزی‌است که بچه ها به آن پی می برند!

در عوض، شما می توانید از یک عبارت منحرف کننده ذهن استفاده کنید، و یا با کودکتان هنگامی که آمپول به اون تزریق می شود در مورد مکانیسم های دفاعی صحبت کنید.

   Clark افزود: اولویت اول برای والدین این است که آرامش خود را حفظ کنند؛ بسیاری از بچه ها به اضطراب والدین خود پی می برند، که این مسئله واکنش آن ها را بدتر می کند.


   Clark گفت که والدین می توانند از یک جایزه، مانند رفتن به پارک یا گرفتن بستنی پس از ملاقات با پزشک استفاده کنند، و به بچه ها بگویند که این پاداش راهی برای جشن گرفتن این موضوع است که آن ها رشد کرده اند و به یک پسر یا دختر بزرگ تبدیل می شوند.

   Clark اضافه کرد: فقط توجه کنید که قول ندهید آمپولی در کار نخواهد بود، چون نمی دانید که آیا پزشک آمپول تجویز می کند یا نه.

همچنین او گفت: یک گزینه منطقی این است که به سادگی و وضوح اعلام کنید که الان مطمئن نیستم که ویزیت امروز آمپول خواهد داشت یا نه، ما فقط باید منتظر بمانیم و ببینیم چه می‌شود.

برای کودکتان نقش بازی کنید

   Clark بیان کرد که نقش بازی کردن قبل از ویزیت پزشک به خصوص برای کودکان ۲ تا ۵ ساله می تواند موثر باشد.

او گفت: یا با استفاده از یک کیت اسباب بازی پزشکی و یا با خواندن یک کتاب درباره کارهای پزشک، والدین می توانند نقش ویزیت پزشک را بازی کنند، بنابراین کودک می داند که منتظر چه چیزی باشد. یک بخش مهم کار این است که تاکید شود آمپول تنها چند ثانیه به طول می‌انجامد.

   شما همچنین می توانید از یک کتاب یا ویدیو به عنوان ابزاری برای معرفی آنچه که در مطب اتفاق می افتد به کودک استفاده کنید. بعدا، وقتی که زمان تزریق آمپول نزدیک شد، می توانید به او یادآوری کنید که این هم دقیقا مشابه آن چیزی که در ویدئو یا کتاب اتفاق می افتاد، انجام می شود.


صحبت با پزشک درباره راهکارهای مدیریت و کاهش ترس بچه‌ ها از آمپول

   Chambers گفت والدین باید از پزشکانشان بپرسند که چه کار هایی برای مدیریت درد مربوط به تزریق آمپول در کودک می تواند انجام شود. معمولا، این کار یک گفتگوی مفید را آغاز می کند یا به پزشکان اجازه می دهد نکاتی را که موثر هستند با والدین به اشتراک بگذارند.

Clark خاطرنشان کرد: برای اغلب بچه ها، استراتژی هایی همچون منحرف کردن ذهن، نقش بازی کردن و مسکن های موضعی درد اضطراب کودک را کاهش خواهند داد. اگر اینطور نبود، و اگر کودک اضطراب را در وضعیت های دیگر نشان می دهد، والدین ممکن است از پزشک پیشنهادات اضافی، و یا حتی ارجاع به یک متخصص رفتار را درخواست کنند.

همچنین بخوانید: «درباره دل درد صبحگاهی کودکان: علت دل درد بچه ها در صبح قبل از مدرسه چیست؟»

بهبود ترس از آمپول زدن در کودکان ممکن و مهم است!

چمبرز بیان کرد که در اولویت قرار دادن اختصاص زمانی برای کاهش یا از بین بردن درد سوزن آمپول در کودکان مسئله ای ارزشمند است.

او افزود: موارد زیادی وجود دارد که پدر و مادر ها می توانند برای کمک به آماده کردن کودکان قبل از آمپول زدن، حمایت از کودکان در طول تزریق، و پس از آن کمک به تمرکز بر آنچه خوب پیش رفته، انجام دهند. همه این کارها به کودکان کمک می کند که نه تنها با آن سرسوزن بهتر کنار بیایند، بلکه تزریق بعدی را نیز آسان تر می کند.


منابع

۱- برگرفته از (متن انگلیسی): www.healthline.com (Healthline: Medical information and health advice you can trust.)

۲- تصاویر: تصویر اول: Baby photo created by jcomp – www.freepik.com

ترسیدن بچه از سوزن آمپول, امپول, آمپول زدن به بچه های مدرسه, ترس از آمپول در کودکان

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۳.۵ ؛ تعداد آرا: ۲ ]

درباره‌ی محمدحسین ابراهیم خانی

آواتار محمدحسین ابراهیم خانی
دانشجوی پزشکی؛ نویسنده مقالات پزشکی فارسی مد، مؤسس و مدیر پایگاه جامع پزشکی فارسی مد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.