تفاوت سرخرگ با سیاهرگ
درباره تفاوت های اصلی سرخرگ ها با سیاهرگ ها (شریان و ورید)

تفاوت سرخرگ با سیاهرگ: سرخرگ ها با سیاهرگ ها چه تفاوتی دارند؟

سرخرگ ها و سیاهرگ ها چه تفاوتی دارند؟ شریان چیست؟ ورید چیست؟ آیا هر دو یک کار را انجام می‌دهد؟ در این مطلب همراه فارسی مد باشید تا درباره تفاوت سرخرگ با سیاهرگ (شریان و ورید) بیشتر بدانید.

تفاوت سرخرگ با سیاهرگ

سرخرگ ها و سیاهرگ های اصلی دستگاه گردش خون
سرخرگ ها و سیاهرگ های اصلی در دستگاه گردش خون انسان

پرسش

سرخرگ ها (شریان ها) چه تفاوتی با سیاهرگ ها (وَرید ها) دارند؟

دستگاه گردش خون

   سیستم گردش خون، که همچنین به عنوان سیستم قلب و عروق شناخته شده است، مسئول حمل و نقل خون در سراسر بدن است. خون با توجه به مقصد خود، در سرخرگ ها یا سیاهرگ ها منتقل می شود.

پاسخ و توضیحات:

   سرخرگ ها (شریان ها) خون را از قلب به بیرون [بخش های مختلف بدن] منتقل می کنند، در حالی که سیاهرگ ها (ورید ها) خون را به قلب برمی گردانند.

خون برای حمل مواد مغذی و اکسیژن در سراسر بدن حیاتی است. قلب از طریق سرخرگ ها خون غنی از مواد مغذی را به بخش های مختلف بدن تلمبه می کند.

Advertisements

هنگامی که خون تازه از سرخرگ ها به بافت های محیطی می رسد، مواد مغذی آن تخلیه می شود. سلول های بافت های بدن (مثلا ماهیچه ها) از این مواد غذایی و همچنین اکسیژنی که خون سرخرگی به همراه خود آورده استفاده می کنند. بنابراین در بافت ها میزان اکسیژن و مواد مغذی که در خون سرخرگی وجود داشت، کاهش پیدا می کند. بافت ها اکسیژن (O۲) را گرفته و پس از سوخت و ساز، کربن دی اکسید (CO۲) تحویل خون می دهند. همچنین، مواد دفعی خود را هم به خون می دهند تا از بافت خارج شود.

سپس، خون (بهتر است بگوییم خون مصرف شده!) از طریق سیاهرگ ها (ورید ها) به سوی قلب ما باز می گردد. در واقع سیاهرگ ها در خارج کردن دی اکسید کربن و سایر مواد دفعی سلول ها از بافت ها نقش ایفا می می کنند.

این مواد خارج شده، بسته به ماهیت خود، هر یک به طریقی از بدن خارج می شوند. برای مثال، کربن دی اکسیدی که به قلب بازگشته، وارد «گردش خون کوچک» که خون را از قبل به ریه ها (شش ها) می برد می شود، و در آنجا با اکسیژن دریافتی در دَم جایگزین شده و در حین بازدم از ریه ها خارج می شود. یا، بعضی از دیگر مواد دفعی سلول ها هم از طریق کلیه ها و ادرار دفع می شوند.

از نظر ساختاری، سرخرگ ها ضخیم تر از سیاهرگ ها هستند و سرخ به نظر می رسند، در حالی که سیاهرگ ها دارای رنگ آبی تیره هستند.

اطلاعات بیشتری می خواهید؟ در مطلب «سیاهرگ یا ورید چیست؟ – درباره ورید ها و نقش آن ها در گردش خون» بیشتر به بررسی ویژگی های سیاه رگ ها (یا همان ورید ها) و مقایسه آن با سرخرگ ها پرداخته ایم.


آزمونک (کوئیز) آموزشی رایگان درباره فرق سرخرگ با سیاهرگ

در آزمون آموزشی تفاوت سرخرگ ها با سیاهرگ ها شرکت کنید تا اطلاعات تازه و پیشین خود را درباره تفاوت شریان و ورید بیازمایید.

Advertisements

همچنین شرکت در این آزمون کوتاه می تواند اطلاعات بیشتری به دانسته های شما در این زمینه بیفزاید. منتظر چه هستید؟!

کوئیز: تفاوت سرخرگ ها با سیاهرگ ها

همین حالا این آزمون آموزشی رایگان رو شروع کن!


منابع

۱- برگرفته از (متن انگلیسی – ویرایش شده): Health and Medicine Questions and Answers | Study.com

۲- ویدئو از: www.healthination.com (HealthiNation) | گوینده ویدئو: سینا علی محمدی (@sina_alimohamadi_)

۳- تصاویر: تصویر اول: Infographic vector created by freepik – www.freepik.com | تصویر دوم: free vectors from pngtree.com

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۴.۵ ؛ تعداد آرا: ۱۲ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.