وَ قُلْ رَبِّ زِدْنِي عِلْماً | امروز پنجشنبه، ۶ آبان ۱۴۰۰؛ روز بخیر ;)
سیستم گردش خون
دستگاه گردش خون انسان

تفاوت سرخرگ با سیاهرگ: سرخرگ ها با سیاهرگ ها چه تفاوتی دارند؟

سرخرگ ها و سیاهرگ ها چه تفاوتی دارند؟ شریان چیست؟ ورید چیست؟ آیا هر دو یک کار را انجام می‌دهد؟ در این مطلب همراه فارسی مد باشید تا درباره تفاوت سرخرگ با سیاهرگ (شریان و ورید) بیشتر بدانید.

تفاوت سرخرگ با سیاهرگ

پرسش

سرخرگ ها (شریان ها) چه تفاوتی با سیاهرگ ها (وَرید ها) دارند؟

دستگاه گردش خون

   سیستم گردش خون، که همچنین به عنوان سیستم قلب و عروق شناخته شده است، مسئول حمل و نقل خون در سراسر بدن است. خون با توجه به مقصد خود، در سرخرگ ها یا سیاهرگ ها منتقل می شود.

پاسخ و توضیحات:

   سرخرگ ها (شریان ها) خون را از قلب به بیرون [بخش های مختلف بدن] منتقل می کنند، در حالی که سیاهرگ ها (ورید ها) خون را به قلب برمی گردانند.

خون برای حمل مواد مغذی و اکسیژن در سراسر بدن حیاتی است. قلب از طریق سرخرگ ها خون غنی از مواد مغذی را به بخش های مختلف بدن تلمبه می کند.

هنگامی که مواد مغذی تخلیه می شوند، خون فاقد اکسیژن از طریق سیاهرگ ها به سوی قلب باز می گردد. در واقع سیاهرگ ها در خارج کردن دی اکسید کربن و سایر مواد دفعی سلول ها از بافت ها نقش ایفا می می کنند.

از نظر ساختاری، سرخرگ ها ضخیم تر از سیاهرگ ها هستند و سرخ به نظر می رسند، در حالی که سیاهرگ ها دارای رنگ آبی تیره هستند.


آزمونک (کوئیز) آموزشی رایگان درباره تفاوت های سیاهرگ ها با سرخرگ ها

در آزمون آموزشی تفاوت سرخرگ ها با سیاهرگ ها شرکت کنید تا اطلاعات تازه و پیشین خود را درباره تفاوت شریان و ورید بیازمایید.

همچنین شرکت در این آزمون کوتاه می تواند اطلاعات بیشتری به دانسته های شما در این زمینه بیفزاید. منتظر چه هستید؟!

کوئیز: تفاوت سرخرگ ها با سیاهرگ ها

همین حالا این آزمون آموزشی رایگان رو شروع کن!


اطلاعات بیشتری می خواهید؟ در مطلب «سیاهرگ یا ورید چیست؟ – درباره ورید ها و نقش آن ها در گردش خون» بیشتر به بررسی ویژگی های سیاه رگ ها (یا همان ورید ها) و مقایسه آن با سرخرگ ها پرداخته ایم.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

برای دادن امتیاز به این مقاله کلیک کنید!
[رتبه: ۵ ؛ تعداد آرا: ۱ ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *