وَ قُلْ رَبِّ زِدْنِي عِلْماً | امروز دوشنبه، ۴ بهمن ۱۴۰۰؛ روز بخیر ;)
از هاروارد: سوالات متداول در مورد سرماخوردگی و آنفلوانزا
سوالات متداول در مورد سرماخوردگی و آنفلوانزا

از هاروارد: سوالات متداول در مورد سرماخوردگی و آنفلوآنزا

در این مطلب از مجله سلامت و پزشکی فارسی مد، به ترجمه مطلبی از وبسایت دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد آمریکا که به پاسخ ۶ سوال متداول در مورد سرماخوردگی و آنفلوآنزا اختصاص یافته، پرداخته ایم.

از هاروارد: سوالات متداول در مورد سرماخوردگی و آنفلوانزا
سوالات متداول در مورد سرماخوردگی و آنفلوانزا

   در اینجا پاسخ به شش سوال متداول در مورد سرما خوردگی و آنفلوانزا آمده است.

سوال: چه وقت نباید محل کار روم و در خانه باقی بمانم یا کودکم را در خانه نگه دارم و به مدرسه نفرستم؟

   پاسخ: برای تشخیص اینکه آیا شما برای رفتن به محل کار بیش از حد احساس بیماری می کنید یا کودکتان برای رفتن به مدرسه بیش از حد احساس بیماری می کند، از داوری خود استفاده کنید. هنگامی که به بیشترین میزان سرایت پذیر هستید، این مهم است که در خانه بمانید. در سرماخوردگی ها، در تمام طول زمانی که علائم را دارید سرایت پذیر هستید، اما شما به بلافاصله پس از اینکه عفونت ویروسی را دریافت کردید، حتی قبل از اینکه علائم را نشان دهید، به بیشتری میزان سرایت پذیر می باشید. در آنفلوآنزا، بزرگسالان از یک روز قبل از آشکار شدن علائم، تا پنجمین روز پس از آشکار شدن آن ها بیشترین سرایت پذیری را دارند.

سوال: چه وقت باید به پزشک مراجعه کنم؟

   پاسخ: اگر هر یک از علائم متداول آنفلوآنزا را تجربه می کنید، و یا اینکه علائم بیماری شما با آن سرعت که شما انتظار دارید از بین نمی روند، با پزشک خود ملاقات کنید.

سوال: چگونه می توانم از انتقال سرماخوردگی یا آنفلوآنزای خود به خانواده ام جلوگیری کنم؟

   پاسخ: مراحل زیادی وجود دارند که شما می‌توانید برای جلوگیری از انتشار میکروب‌ها به مردمی که در اطراف شما هستند به کار ببرید. همیشه وقتی سرفه یا عطسه می کنید دهان و بینی خود را بپوشانید، چه با یک دستمال (پارچه)، یا با سرفه یا عطسه کردن در آرنج خود. بلافاصله پس از استفاده دستمال را دور بیاندازید، به صورت ایده آل در یک توالت که آن ها بدون تماس هیچ فرد دیگری از بین بروند. زیاد دست های خود را بشویید، به ویژه پس از عطسه، سرفه، و یا لمس چشم ها، بینی یا دهانتان. فاصله خود را از دیگران حفظ کنید – نه بوسیدن، نه بغل کردن یا خیلی نزدیک ایستادن به کسانی که ممکن است هنگام صحبت کردن بزاق به آن ها برسد. اطمینان حاصل کنید که کسی بار ها سطوح خانه و بخش های آن، از جمله اسباب بازی های کودکان را ضد عفونی می کند.

سوال: چرا سرماخوردگی و آنفلوآنزا در زمستان افزایش می یابد؟

   پاسخ: آب و هوای سرد به خودی خود باعث سرماخوردگی نمی شود، اما احتمال اینکه مردم در فضاهای بسته بمانند و میکروب های سرماخوردگی را به یکدیگر انتقال دهند هنگامی که هوای بیرون سرد است بیشتر است. شواهد در حال ظهور وجود دارد که هنگامی که دما کم و رطوبت پایین است، آنفلوآنزا به موثر ترین صورت گسترش می یابد، که می تواند توضیح دهد چرا موارد آنفلوآنزا در زمستان بسیار افزایش می یابند.

سوال: آیا این نقل قدیمی که «وقتی سرما خوردی تا می تونی بخور، وقتی تب کردی تا می تونی نخور» حقیقت دارد؟

   پاسخ: نه. هنگامی که شما سرما خوردید یا به آنفلوآنزا مبتلا شده اید، شما باید مطمئن باشید که غذا های سالم می خورید و مایعات زیادی می نوشید، اما نیازی به خوردن بیشتر یا کمتر از حد معمول نیست.

سوال: وقتی سرما خوردم اشکالی نداره یه واکسن آنفولانزا بزنم؟

    پاسخ: بله، تا وقتی که شما خیلی احساس بیماری نکنید یا تب نداشته باشیدف اگر سرما خورده اید هم می توانید واکسینه شوید.

   برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرما خوردگی ها، آنفلوآنزا ها و سایر بیماری های مرتبط و همچنین بهترین راه ها برای پیشگیری از آن ها راهنمای دانشکده پزشکی هاروارد: سرماخوردگی و آنفلوآنزا را خرید کنید.


منبع (متن انگلیسی): Health Information and medical Information – Harvard Health (health.harvard.edu)

ترجمه: مجله سلامت و پزشکی فارسی مد (FarsiMed.ir)

برای دادن امتیاز به این مقاله کلیک کنید!
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *