توصیه های ویژه ای برای گیرندگان پیوند کلیه
زندگی پس از پیوند کلیه

زندگی پس از پیوند کلیه

   پس از یک پیوند کلیه، بازگشت به زندگی عادی مهم است، ضمن این که مراقبت برای اطمینان از موفقیت پیوند نیز اهمیت دارد.

توصیه های ویژه ای برای گیرندگان پیوند کلیه
زندگی پس از پیوند کلیه

   این مقاله توصیه های ویژه ای برای گیرندگان پیوند کلیه ارائه می دهد که سبک زندگی سالم را ارتقاء می دهند و خطر آسیب به اندام های پیوندی را کاهش می دهند.

شناسایی اورژانس پزشکی

   توصیه می شود که هر فرد گیرنده پیوند عضو در تمام زمان ها یک دست بند یا گردن بند شناسایی پزشکی به تن داشته باشد. برای افرادی که پیوند کلیه دریافت کرده اند، مهم است که این فرم شناسایی پزشکی شامل «ایمنی فرونشانی شده (immunosuppressed)» هم باشد.

دارو ها را طبق دستور مصرف کنید

   گیرندگان پیوند کلیه باید به طور مرتب داروهای خاصی مصرف کنند تا اطمینان حاصل شود که کلیه جدید آنها به درستی کار می کند. در حالی که برخی داروها به طور نامحدود لازم است، برخی دیگر ممکن است تنها برای مدت معینی لازم باشند. این داروها عبارتند از:

  • دارو های سرکوب کننده ی سیستم ایمنی (Anti-rejection drugs)
  • دارو های آنتی بیوتیک / آنتی وایرال (ضد ویروس)
  • دارو های سمپتوماتیک (Symptomatic medications)

   داروهای سیمپتوماتیک برای کاهش اثرات جانبی معمول که به دنبال پیوند کلیه می آیند استفاده می شود، از جمله:

Advertisements

  • یبوست
  • زخم معده
  • اسهال
  • درد
  • کمبود های تغذیه ای

   همچنین از آنجا که بسیاری از دارو ها پتانسیل تداخل با دارو های کاهنده ایمنی را دارند، به بیماران اکیدا توصیه می‌شود قبل از مصرف داروهای جدید، از جمله دارو های بدون نسخه و دارو های گیاهی، با تیم پیوند خود مشورت کنند.

استعمال دخانیات

   این اکیدا توصیه می شود که گیرندگان پیوند کلیه که قبلا سیگاری بوده اند در اسرع وقت استعمال دخانیات را ترک کنند. به طور کلی، سیگار با افزایش قابل توجه خطر حمله قلبی، سرطان و بیماری ریه ها در یک فرد مرتبط است. در مقایسه با غیر سیگاری ها، بیمارانی که پس از دریافت پیوند کلیه به استعمال دخانیات ادامه داده اند، دو برابر بیشتز از نارسایی کلیه رنج می برند.

اجتناب از الکل و مواد مخدر

   مصرف بیش از حد می تواند برای دریافت کنندگان پیوند کلیه خطرناک باشد، چرا که فشار خون را افزایش می دهد. به علاوه، الکل کالری بالایی دارد، که باعث می شود بیمارانی که به طور منظم الکل می نوشند، افزایش وزن پیدا کنند.

   میزان توصیه شده برای الکل برای گیرندگان پیوند کلیه ۳-۴ واحد در روز برای مردان و ۲-۳ واحد در روز برای زنان است. توصیه می شود که بیش از ۱۴ واحد الکل مصرف نشود، به همراه حداقل چند روز بدون الکل در هفته، هم برای مردان و هم برای زنان دریافت کننده پیوند کلیه.

   همانطور که مواد مخدر غیر قانونی می توانند به طور بالقوه به کلیه ها صدمه بزنند، منجر به یک افزایش ناگهانی و طولانی مدت فشار خون و/یا تداخل منفی با داروهای سرکوب کننده ایمنی می شوند، و باید از مصرف مواد مخدر غیرقانونی اجتناب شود.

آیا رژیم غذایی مهم است؟

   به دریافت کنندگان پیوند کلیه توصیه می شود که از یک رژیم غذایی عمومی سالم استفاده کنند، که حداقل شامل ۵ وعده از میوه ها و سبزیجات در هر روز باشد. به علاوه، توصیه می شود که بخش عمده ای رژیم غذایی سالم یک بیمار، شامل غذاهای نشاسته ای همچون سیب زمینی، نان، برنج و پاستا باشد.

Advertisements

   همچنین مصرف برخی از فرآورده های لبنی، گوش، ماهی، تخم مرغ، لوبیا و سایر منابع غیر لبنی پروتئین اهمیت دارد. چربی ها و قند ها باید به حد اعتدال مصرف شوند، در حالی که چون غذاهای شور می توانند فشار خون را افزایش دهند، باید تا حد ممکن از نمک ها اجتناب نمود.

کاهش وزن و ورزش

   هنگامی که بیماری از عمل جراحی بهبود می یابد، فعالیت بدنی معمول توصیه می شود. برای بزرگسالان، حداقل ۱۵۰ دقیقه (۲ساعت و ۳۰ دقیقه) فعالیت فیزیکی با شدت متوسط یا تمرینات ایروبیک در هفته ایده آل است.

   فعالیت با شدت متوسط باید مستلزم هر نوع تمرین که نرخ قلبی و تنفسی را افزایش می دهد باشد، و همچنین بتواند باعث عرق ریختن فرد شود. برخی نمونه های این نوع ورزش عبارتند از دویدن، شنا، پیاده روی سریع، تنیس و خیلی چیز های دیگر.

   دریافت کنندگان پیوند کلیه که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند به شدت به ترکیب ورزش منظم و یک رژیم سالم و کنترل شده کالری در زندگی توصیه می شوند تا بتوانند به یک وزن سالم برسند.

چگونگی چلوگیری از عفونت

   بیمارانی که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند دارای سیستم ایمنی تضعیف شده هستند و بنابراین در مقایسه با افراد سالم خطر بالاتری برای ابتلا به عفونت را دارند. برای پیشگیری از عفونت ها، بهداشت فردی شایسته، از جمله شستشوی مرتب دست ها قبل از غذا خوردن و بعد از استفاده از سرویس بهداشتی، باید حفظ شود. به علاوه، تا حد ممکن باید از تماس با افرادی که دارای عفونت های مسری ، همچون آنفلوآنزا یا آبله مرغان، اجتناب شود.

   برای جلوگیری از عفونت های بالقوه، باید مراقب این بود که پوست بریده یا خراشیده نشود. واکسیناسیون در برابر عفونت ها مهم است؛ اگرچه، برخی از واکسن هایی که حاوی ویروس های زنده هستند، از جمله واکسن اوریون، سرخک و سرخجه (MMR) پس از این که یک بیمار پیوند کلیه دریافت کرد نمی توانند مورد استفاده قرار گیرند.

Advertisements

فعالیت جنسی

   باید تا وقتی زخم برش شکمی حاصل از جراحی پیوند به طور کامل التیام یابد از مقاربت جنسی اجتناب شود، که می تواند حدود ۴ تا ۶ هفته طول بکشد.

   همچنین مهم است که تشخیص داده شود که تمایلات جنسی یک فرد به دنبال پیوند کلیه می تواند تحت تاثیر قرار گیرد. برای مثال، نارسایی کلیه می تواند منجر به مشکلات متعددی مربوط به جنسیت یک فرد شود، که می تواند شامل کاهش میل جنسی در مردان و کاهش تحریک جنسی و همچنین چرخه های نامنظم قاعدگی در زنان باشد. در عوض، بیمارانی که قبلا این اثرات را تجربه کرده اند ممکن است متوجه شوند که عملکرد جنسی آنها بهبود یافته است.

   از آنجا که دریافت کنندگان پیوند کلیه باید اغلب به دنبال عمل جراحی دارو های فشار خون مصرف کنند، این داروها توانایی دخالت در عملکرد جنسی را دارند. بعضی از اثرات این داروها عبارتند از: خواب آلودگی، خستگی، کاهش میل جنسی، بی نظمی های چرخه قاعدگی و/یا کاهش روانکاری واژنی.

   به علاوه، دریافت کنندگان پیوند ممکن است از تجربیات جنسی همچون قبل از استفاده از این دسته از داروها لذت نبرند. تیم پیوند بیمار و/یا یک مشاور می تواند بیمار را برای تحمل این تاثیرات عملکرد جنسی به دنبال پیوند کلیه راهنمایی کند.

چه موقع می توانم باردار شوم؟

   توصیه می شود زنانی که پیوند کلیه را دریافت کرده اند حداقل برای یک سال بعد از جراحی از بارداری جلوگیری کنند. از آنجا که پیوند کلیه خطرات بسیاری هم برای سلامت مادر و هم جنین دارد، زنی که برای بارداری در آینده برنامه ریزی می کند باید با پزشک خود درباره این خطرات گفتگو کند.


منبع (متن انگلیسی): Medical News | Medical Articles (news-medical.net)؛توسط بررسی شده توسط

ترجمه: مجله سلامت و پزشکی فارسی مد  (FarsiMed.ir)

تصویر: Designed by Ibrandify

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.