اندازه گیری فشار خون
اندازه گیری فشار خون

راهنمای اندازه گیری فشار خون +جدول

اندازه گیری فشار خون
اندازه گیری فشار خون

اندازه گیری فشار خون

   فشار خون خود را به طور منظم اندازه گیری کنید، این کار سریع و بدون درد است، و تنها راه برای دانستن فشار خون بالای شما می باشد. شما می توانید فشار خون خود را در مطب یک پزشک، در داروخانه و یا در خانه اندازه گیری کنید.

فشار خون چگونه اندازه گیری می شود

   در ابتدا یک پزشک یا یک متخصص دیگر بهداشت یک دستبند مخصوص (کاف) را به دور بازوی شما می بندد. کاف دارای یک اندازه گیر بر روی خود است که نشان دهنده فشار خون شما خواهد بود. سپس، پزشک کاف را پر از هوا می کند تا به بازوی شما فشار وارد شود.

   پس از آن که کاف پر باد می شود، پزشک به آرامی به هوا اجازه می دهد که خارج شود. در حالی که این کار را انجام می دهد، او با یک گوشی طبی به نبض شما گوش خواهد داد و به اندازه گیر نگاه خواهد کرد. اندازه گیر از معیاری با عوان «میلی متر جیوه (mmHg)» برای سنجش فشار در رگ های خونی شما استفاده می کند.

   راهکار دیگر برای اندازه گیری فشار خون این است که از دستگاه هایی که در بسیاری از داروخانه ها موجودند استفاده کنید. همچنین دستگاه های خانگی نظارت بر فشار خون موجود هستند که خود شما می توانید از آن ها استفاده کنید. درباره دستگاه های خود ارزیابی فشار خون بیشتر بیاموزید [PDF-1M].

اعداد فشار خون به چه معنا هستند

   اندازه گیری فشار خون با استفاده از دو عدد صورت می گیرد. اولین عدد، که با عنوان فشار خون سیستولیک شناخته می شود، فشار خون را در رگ های شما هنگامی که قلب می تپد اندازه گیری می کند. عدد دوم، که با عنوان فشار خون دیاستولیک شناخته می شود، فشار خون را در رگ های شما هنگامی که قلب بین تپش ها در استراحت است اندازه گیری می کند.

Advertisements

   اگر اندازه گیری ۱۲۰ سیستولیک و ۸۰ دیاستولیک را نشان دهد، شما می توانید بگویید «۱۲۰ روی ۸۰» یا بنویسید «mmHg 120/80».

   جدول زیر اندازه های فشار خون نرمال، در خطر و فشار خون بالا را نشان می دهد. فشار خونی کم تر از ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه نرمال است. فشار خون ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه یا بیشتر، بسیار بالاست. افرادی با این مقادیر که فشار خونی بین ۱۲۰/۸۰ و ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه دارند در وضعیتی تحت عنوان پیش از فشار خون بالا (prehypertension) هستند، این به این معناست که آن ها در خطر بالای فشار خون بالا هستند.

مقادیر فشار خون

نرمال سیستولیک: کم تر از ۱۲۰ میلی متر جیوه
دیاستولیک: کم تر از ۸۰ میلی متر جیوه
در خطر (پیش از فشار خون بالا) سیستولیک: ۱۲۰-۱۳۹ میلی متر جیوه
دیاستولیک: ۸۰-۸۹ میلی متر جیوه
بالا سیستولیک: ۱۴۰ میلی متر جیوه یا بالاتر
دیاستولیک: ۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر

منبع (متن انگلیسی): Measuring Blood Pressure؛ منبع محتوا: National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion , Division for Heart Disease and Stroke Prevention

ترجمه: مجله سلامت و پزشکی فارسی مد (Farsimed.ir)

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.