قرص انسولین
قرص انسولین

دیابت: قرص انسولین شاید بالاخره در دسترس باشد

قرص انسولین
قرص انسولین

   افراد با دیابت نوع ۱ باید دوز مورد نیاز از انسولین را به صورت روزانه تزریق کنند تا بیماری خود را مدیریت نمایند. شاید در آینده تزریقات دیگر ضروری نباشند؛ دانشمندان در حال توسعه یک راه عملی برای رساندن انسولین به شکل قرص هستند.

   دیابت نوع ۱، نوع غیرشایع این بیماریست، که بر خلاف دیابت نوع ۲، اغلب به صورت ارثی و غیرقابل پیشگیری می باشد.

   در دیابت نوع ۱، دستگاه ایمنی به اشتباه به سلول های پانکراس که «انسولین» تولید می کنند حمله می کند و آسیب می رساند، هورمونی که کلید تنظیم میزان قند خون است.

   دیابت نوع ۱ مهار نشده با توجه به تنظیم نشدن میزان قند خون می تواند منجر به بسیاری از مشکلات سلامتی شود.

   برای جلوگیری از عوارض و تحت کنترل نگهداشتن وضعیت، افراد مبتلا به این نوع از دیابت باید به صورت روزانه دوز انسولین دریافت کنند که از طریق تزریقات یا پمپ انسولین تحویل گردش خون می گردد.

Advertisements

   اما این روش ها دست و پا گیر هستند، و تزریقات متعدد روزانه مزاحم و ناخوشایند هستند، به ویزه برای افرادی که فوبیای سوزن (سوزن هراسی) داشته باشند.

   دریافت انسولین از طریق دهان، به شکل قرص، می تواند یک جایگزین قابل ترجیح باشد. اما متاسفانه، انسولین وقتی با اسید معده یا آنزیم های گوارشی تماس پیدا می کند خراب می شود.

   و پژوهشگران تا کنون در تلاش هایشان برای ایجاد یک پوشش که انسولین را در پس موانع دستگاه گوارش و ورود به گردش خون ایمن نگه دارد ناموفق بوده اند.

   با این حال، اخیرا یک تیم از متخصصان از دانشکده مهندسی و علوم کاربردی John A. Paulson هاروارد در کمبریج، ماساچوست، از قرصی می گویند که می تواند این کار را انجام دهد.

   پژوهشگر ارشد Samir Mitragotri می گوید: «پس از مصرف، انسولین باید یک مسیر چالش برانگیز مانع را راهگشایی کند، قبل از آن که بتواند به طور موثری به گردش خون جذب شود.»

   اکنون Mitragotri و تیم، پژوهش خود و قرص تحویل دهنده انسولینی را که ایجاد کرده اند در یک مقاله که در ژورنال PNAS  (the journal PNAS) منتشر شده شرح داده اند.

Advertisements

«همچون یک چاقوی ارتش سوئیس»

   محققان یک پوشش پیچیده ی قرص ایجاد کرده اند، که برای محافظت از انسولین در برابر اسید گوارشی و آنزیم های روده ی کوچک طراحی شده، و همچنین قادر به نفوذ در موانع محافظتی روده است.

   در این قرص، انسولین در یک مایع یونی شامل کولین و اسید گرانیک قرار می گیرد، که خود در پوشش روده ای که در برابر اسید گوارشی مقاوم می باشد در کپسول قرار گرفته است.

   پوشش روده ای از بقیه در مقابل محیط اسیدی معده محافظت می کند و تنها در روده کوچک حل می شود. در اینجا، مایع یونی در برابر آنزیم های گوارشی مقاومت می کند، و از انسولین در برابر آن ها محافظت می نماید.

   نویسنده اول، Amrita Banerjee می گوید: «هنگامی که یک مولوکول پروتئین همچون انسولین وارد روده می شود، آنزیم های بسیاری وجود دارند که کار آن ها تجزیه پروتئین ها به آمینو اسید های کوچک تر است.» با این حال، او اضافه می کند: «انسولین در نگهدارنده ی مایع یونی پایدار باقی می ماند.»

   پس از آن، ترکیب کولین و اسید گرانیک قادر است که هم موکوز که روده کوچک را می پوشاند، و هم دیواره ی سلولی متراکم خود روده را سوراخ (رسوخ) کند.

«رویکرد ما مانند یک چاقوی ارتش سویس است، که در آن یک قرص برای پرداختن به هر یک از موانعی که با آن مواجه است، ابزار دارد.»

Samir Mitragotri

   دانشمندان همچنین یادآور می شوند قرص به راحتی تولید می شود، که موجب می شود این فرایند نسبت به درمان های دیگر مقرون به صرفه تر باشد، و همچنین قرص به آسانی فاسد نمی شود – می توان آن را تا ۲ ماه در دمای اتاق به طور سالم نگه داشت – و بیشتر از انسولین تزریقی که در حال حاضر توزیع می شود باقی می ماند.

Advertisements

«نتایج جالب توجه»

   پس از آزمایش و خطای بسیار زیاد، هنگامی که به یافتن راهی برای تحویل انسولین به صورت خوراکی منجر شد، اکنون دیگر متخصصان پژوهشگران درگیر در پژوهش جدید را برای موفقیت آن ها می ستایند.

   Mark Prausnitz، استاد رجنتز و J. Erskine Love، رئیس جونیور مهندسی شیمی و بیومولکولار در موسسه فناوری جورجیا در آریزونا شرح می دهد: «این هدف متعالی دارورسانی بوده است که راه هایی برای تحویل پروتئین و داروهای پپتیدی همچون انسولین از طریق دهان، به جای تزریقات ایجاد کند.»

   او اضافه می کند: «هنگامی که انسولین از طریق دهان در ترکیب با یک مایع یونی تحویل داده می شود و به خوبی تزریقات مرسوم عمل می کند، این مطالعه نتایج جالب توجهی را نشان می دهد. اگر یافته ها بتواند به قرص هایی تبدیل شود که به طور ایمن و موثر انسولین و سایر دارو های پپتیدی را برای انسان تهیه کند، این کار می تواند پیامد های بزرگی برای پزشکی داشته باشد.»

   محققان شرح می دهند، انسولین که به طور خوراکی تحویل داده می شود بیشتر به نحوه انتشار طبیعی انسولین به خون از پانکراس مشابهت دارد. همچنین، این روش می تواند اثرات مضر مرتبط با دریافت مکرر تزریقات انسولین را کاهش دهد.

   Mitragotri توضیح می دهد که گام بعدی  این خواهد بود که مطالعات بیشتری در مدل های حیوانی انجام داده و مطمئن شوند قرصی که طراحی کرده اند به طور کامل برای درهنگ (Ingestion) ایمن است، هرچند دانشمندان کاملا خوش بین هستند.

   آن های می گویند کولین و گرانیک اسید از قبل به عنوان ترکیبات ایمن در نظر گرفته شده اند، و آن ها امیدوارند که این به هموار کردن مسیر برای آزمایش های بالینی در انسان ها کمک خواهد کرد.

Advertisements


منبع (متن انگلیسی):  Health News – Medical News Today (medicalnewstoday.com) ، توسط ، حقیقت سنجی توسط

ترجمه: مجله سلامت و پزشکی فارسی مد (FarsiMed.ir)

تصویر: Designed by Freepik

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.