بِسْمِ ٱللَّٰهِ ٱلرَّحْمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ | امروز جمعه، ۸ بهمن ۱۴۰۰؛ روز بخیر ;)
چرا هرگز نباید آنتی‌بیوتیک خود را به اشتراک بگذارید؟
خطر به اشتراک گذاشتن آنتی بیوتیک ها

چرا هرگز نباید آنتی‌بیوتیک خود را به اشتراک بگذارید؟

متخصصان نگران افرادی هستند که آنتی بیوتیک های خود را تمام نمی‌کنند و سپس آن‌ها را به کس دیگری می‌دهند.

چرا هرگز نباید آنتی‌بیوتیک خود را به اشتراک بگذارید؟
خطر به اشتراک گذاشتن آنتی بیوتیک ها

نوشته شده توسط Brian Krans، در ۱ نوامبر ۲۰۱۸

   این یک سناریوی نسبتا رایج است.

   پزشک شما برای شما آنتی بیوتیک ها را تجویز می کند، و به شما می گوید که تمام دوره دارویی را کامل کنید حتی بعد از اینکه شما احساس بهتری داشته باشید.

   اما وقتی علایم شما از بین رفت، شما دستورهای پزشک را نادیده می‌گیرید و از مصرف داروهایتان دست بر می دارید.

   شما بقیه اش را در کابینت دارو ها رها می کنید، و برای دفعه بعد که احساس خوبی نداشتید رها می کنید. مصرف آنتی بیوتیک بدون نسخه

   یا، بد تر این که، برای وقتی که شخص دیگری بیمار است. مصرف آنتی بیوتیک بدون نسخه

   جامعه پزشکی جمعی (The collective medical community)، به ویژه آن هایی که باکتری هایی را که قوی تر از اغلب آنتی بیوتیک های قدرتمند در دسترس هستند پیگیری و درمان می کنند، از شما می خواهند که این کار را متوقف کنید. به اشتراک گذاری آنتی بیوتیک ها

   پژوهش جدید که برنامه ریزی شده تا یکشنبه در کنفرانس و نمایشگاه ملی آکادمی پزشکی کودکان آمریکا (AAP) (American Academy of Pediatrics (AAP) National Conference & Exhibition) در اورلاندو، فلوریدا، نشان می دهد که این نوع تقسیم دارو در بین والدین چقدر رایج است.

   با استفاده از پاسخ دهی به یک پرسشنامه آنلاین ناشناس از ۴۹۶ والدین، محققان در مرکز پزشکی کودکان کوهن در نیویورک (Cohen Children’s Medical Center of New York) گزارش دادند که ۴۸ درصد از والدین که مورد بررسی قرار گرفتند گفتند که آن ها از باقی مانده آنتی بیوتیک ها نگهداری کرده اند.

   آنچه محققان را بیشتر ناراحت کرد آن بود که در این گروه از والدین، ۷۳ درصد گزارش دادند که آنتی بیوتیک ها را به خواهرها و برادران، کودکان نا مرتبط و بزرگسالان نامرتبط داده اند.

   این کار، گاهی ماه ها بعد از این که دارو در اصل (در آغاز) تجویز می شد رخ می داد. مصرف آنتی بیوتیک بدون نسخه

به اشتراک گذاری آنتی بیوتیک ها

   دکتر Ruth Milanaik (Dr. Ruth Milanaik)، راهبر برنامه پیگیری رشد عصبی نوزادان در کوهن (Cohen) و نویسنده ی ارشد این مطالعه، می گوید نتایج نشان می دهند یک درصد «هشدار دهنده» از والدین آنتی بیوتیک ها را به اشتراک گذاشته یا قرض می دهند، عملی که به عنوان انحراف نسخه (prescription diversion) شناخته شده است.

   Milanaik  در بیانیه ای گفت: «این نه تنها برای آن کسانی که آنتی بیوتیک هایی را که برایشان تجویز نشده دریافت کردند خطرناک است، بلکه برای همه ی جمعیتی از مردم که برخی از آنتی بیوتیک ها ممکن است دیگر به هنگام حمله باکتری ها وقتی به آن ها مقاوم شوند به آن ها کمک نکند.»

تهدید مقاومت

   آنتی بیوتیک ها بیشترین تاثیر را وقتی دارند که حداقل استفاده از آن ها صورت گیرد. به اشتراک گذاری آنتی بیوتیک ها

   استفاده بیش از حد (افراطی) و سوء استفاده از آن ها منجر به رشد مقاومت آنتی بیوتیکی شده است، یا باکتری هایی در اطراف  که حتی در برابر قوی ترین آنتی بیوتیک های ما راه های مدافعه توسعه داده اند.

   مرکز کنترل و پیش‌گیری بیماری‌ها در آمریکا (CDC) با نامیدن مقاومت آنتی بیوتیکی به عنوان «یکی از بزرگترین چالش های سلامت عمومی در زمان ما»، تخمین می زند (estimates) که هر ساله به تنهایی در ایالات متحده حداقل دو میلیون نفر به یک عفونت مقاوم به آنتی بیوتیک مبتلا می شوند – که ۲۳۰۰۰ نفر از آنان می میرند.

   اما والدینی که به فرزندانشان آنتی بیوتیک ها را می دهند فاکتور محرک عمده در رشد باکتری های مرگبار نیستند.

   به طور کلی، این ترکیبی از استفاده آنها در انسان و حیوانات، و همچنین تکامل طبیعی است. به اشتراک گذاری آنتی بیوتیک ها

   در حالی که کارشناسان به دنبال راه های جدید برای مقابله با این تهدیدات هستند، آن ها در حال فشار برای دنباله قضایی استفاده از آنتی بیوتیک هایی که در حال حاضر در دسترس اند هستند.

   این کار شامل تنها استفاده از آنها به عنوان تجویز شده است. مصرف آنتی بیوتیک بدون نسخه

   Milanaik گفت: «اگرچه کشف آنتی بیوتیک ها در پزشکی انقلابی ایجاد کرده است، ضروری است که متخصصان بالینی بر اهمیت استفاده از کنار گذاشتن صحیح این دارو ها تاکید کنند تا مطمئن شوند که آن ها به عنوان یک ابزار موثر در مقابل بیماری های عفونی باقی می مانند.»

چه کسی چه چیزی را تقسیم می کند

   پژوهش کوهن (Cohen) یافت که در بیشتر موارد آنتی بیوتیک هایی که منحرف می شوند مایعات و قطره ها بودند. مصرف آنتی بیوتیک بدون نسخه

   به علاوه، ۱۶ درصد از والدین گزارش دادند که به فرزندانشان آنتی بیوتیک هایی که برای بزرگسالان ساخته شده بود داده اند.

   اغلب والدین دوز روی بسته بندی را دنبال کردند، اگرچه گیرنده تغییر کرده بود. به اشتراک گذاری آنتی بیوتیک ها

   Tamara Kahan، نویسنده ارائه دهنده چکیده، در یک بیانیه همراه با تحقیق گفت یک دلیل شایع بین والدین برای دادن آنتی بیوتیک های استفاده نشده به فرزندانشان، کاهش هزینه های مراجعه دوباره به پزشک بود.

   Kahan می گوید تحقیقات بعدی باید بهترین راه برای رساندن خطرات مرتبط با انحراف آنتی بیوتیک به والدین را بررسی کند، همانطور که چگونگی و چرا این محتمل است که رخ دهد را به دقت تعیین کند.

   او گفت: «تحقیقات بعدی می تواند بررسی کند که آیا بین عدم دسترسی به بیمه ی درمانی یا مراقبت های اولیه با انحراف آنتی بیوتیک ارتباطی وجود دارد.»

   Allan Coukell، اداره کننده اصلی داروها و دستگاه های پزشکی در the Pew Charitable Trusts، در این مطالعه دخیل نبود اما می گوید به طور کلی مردم نباید آنتی بیوتیک ها را به اشتراک بگذارند. به اشتراک گذاری آنتی بیوتیک ها

   او به Healthline گفت: «نگرانی این است که هر زمان ما از یک آنتی بیوتیک استفاده می کنیم به باکتری ها فرصت این را می دهد تا مقاومت را گسترش دهند.»

   در کنار مقاومت، Coukell می گوید آنتی بیوتیک ها دارو های بی خطری نیستند. مصرف آنتی بیوتیک بدون نسخه

   این شامل اثرات جانبی و عوارضی است که مردم را در اتاق اورژانس می آورد.

   او گفت: «ما نیاز داریم که درمان با آنتی بیوتیک ها را با همان جدیت دارو های تجویزی دیگر انجام دهیم.»

به اشتراک گذاری آنتی بیوتیک ها

خط پایانی

   انحراف مشکل اصلی در سوء استفاده و بهره وری نادرست از داروهای تجویزی است، از مسکن های مخدر (شبه افیونی) تا آنتی بیوتیک ها.

   مانند هر دارویی، بهترین کار این است که از راهنمایی های پزشک خود پیروی کنید و همه ی داروهایتان را همانطور که تجویز شده مصرف کنید.

   اگر، به هر دلیلی، شما تصمیم می گیرید که دوره کامل آنتی بیوتیک ها را دنبال نکنید، آن ها را به فرد دیگری ندهید.

   به ازای دفعات بیشتری که باکتری ها در معرض میزانی از آنتی بیوتیک که به اندازه کافی مهلک نیست که بتواند آن ها را بکشند قرار می گیرند، فرصت های بیشتری وجود دارد که آن بتوانند راه های دفاعی در اطراف خود را توسعه دهند.


منبع (متن انگلیسی): Healthline: Medical information and health advices you can trust. (healthline.com)

ترجمه: مجله سلامت و پزشکی فارسی مد (FarsiMed.ir)

تصویر: Designed by Freepik

برای دادن امتیاز به این مقاله کلیک کنید!
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.