به اشتراک گذاری آنتی بیوتیک ها و خطر مقاومت آنتی بیوتیکی
خطر اشتراک گذاری آنتی بیوتیک ها و گسترش مقاومت آنتی بیوتیکی

اشتراک گذاری و مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها: چرا هرگز نباید آنتی بیوتیک خود را به اشتراک بگذارید؟

اشتراک گذاری آنتی بیوتیک ها در دنیای امروز به یکی از عمده ترین مشکلات حوزه بهداشت و سلامت تبدیل شده که تهدید کننده ادامه روند مقابله ما انسان ها با باکتری های کشنده است. با مطالعه این مقاله با مقاومت آنتی بیوتیکی و لزوم مقابله با گسترش این پدیده بیشتر آشنا می شوید.

Antibiotics png1 | اشتراک گذاری و مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها: چرا هرگز نباید آنتی بیوتیک خود را به اشتراک بگذارید؟

متخصصان بهداشت و سلامت نگران افرادی هستند که آنتی بیوتیک های خود را تمام نمی‌کنند و سپس آن‌ها را به دیگران می دهند.

نذار برای دفعه بعد بمونه!

این یک سناریوی نسبتا رایج است! پزشک شما برای شما دارویی از آنتی بیوتیک ها را تجویز می کند، و به شما می گوید که تمام دوره دارویی را تا به پایان رسیدن داروها کامل کنید، حتی بعد از اینکه احساس بهبودی داشته باشید. اما وقتی که علایم بیماری از بین رفت، شما دستور پزشک را نادیده می‌گیرید و از مصرف داروهایتان دست بر می دارید! باقی مانده داروها را در کشوی داروهایتان می گذارید، و آن را برای دفعه بعدی که باز هم احساس خوبی نداشتید باقی می گذارید. و یا، بد تر از آن، آنتی بیوتیک های باقی مانده را برای وقتی که شخص دیگری بیمار شده است نگه می دارید تا مصرف کند!

جامعه پزشکی اشتراکی، به ویژه گروهی از متخصصان که باکتری های قوی تر از اغلب آنتی بیوتیک های قدرتمند را پیگیری و درمان می کنند، از شما می خواهند که این رویه را متوقف کنید.

نقش والدین در مصرف اشتباه داروها

متاسفانه، پژوهش ها بیانگر این است که به اشتراک گذاری آنتی بیوتیک ها تا چه میزان در میان والدین رایج است.

با کمک نتایج حاصل از از پاسخ دهی به یک پرسشنامه آنلاین ناشناس از ۴۹۶ والدین، محققان در مرکز پزشکی کودکان کوهن در نیویورک (Cohen Children’s Medical Center of New York) گزارش دادند که ۴۸ درصد از والدینی که مورد بررسی قرار گرفتند گفته اند که باقی مانده آنتی بیوتیک ها را نگهداری کرده اند.

Advertisements

  موضوعی که موجب نگرانی بیشتر محققان شد این بود که در این گروه از پدر و مادرها، ۷۳ درصد گزارش دادند که آن آنتی بیوتیک ها را به فرزندان خود، دیگر کودکان و دیگر بزرگسالان داده اند. گاهی اوقات این امر ماه ها پس از تجویز اولیه داروها رخ می دهد.

دکتر Ruth Milanaik، راهبر برنامه پیگیری رشد عصبی نوزادان در کوهن (Cohen) و پژوهشگر ارشد این مطالعه، می گوید نتایج نشان می دهند یک درصد «هشدار دهنده» از والدین مشغول به اشتراک گذاری یا قرض دادن آنتی بیوتیک ها هستند، عملی که به عنوان انحراف نسخه (prescription diversion) شناخته شده است.

   Milanaik در بیانیه ای گفت: این کار نه تنها برای آن گروه از افراد که آنتی بیوتیک هایی را که برایشان تجویز نشده دریافت کردند خطرناک است، بلکه برای همه ی جمعیتی از مردم نیز، که برخی از آنتی بیوتیک ها ممکن است دیگر هنگام درگیر شدن مردم با باکتری های مقاوم شده به آنتی بیوتیک ها به آن ها کمک نکند، خطرناک است.

تهدید مقاومت آنتی بیوتیکی

اشتراک گذاری آنتی بیوتیک ها و مقاومت آنتی بیوتیکی

آنتی بیوتیک ها هنگامی بیشترین تاثیر را دارند که حداقل استفاده از آن ها صورت گیرد. استفاده بیش از حد (افراطی) و سوء استفاده از آن ها منجر به افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی شده است. یعنی باکتری هایی در اطراف ما هستند که حتی در برابر قوی ترین آنتی بیوتیک های در دسترس ما با راه های دفاعی تکامل یافته اند.

  مرکز کنترل و پیش‌گیری بیماری‌ها در آمریکا (CDC) با نامیدن مقاومت آنتی بیوتیکی به عنوان «یکی از بزرگترین چالش های سلامت عمومی در زمان ما»، تخمین می زند که هر ساله به تنهایی در ایالات متحده آمریکا حداقل دو میلیون نفر به یک عفونت مقاوم به آنتی بیوتیک مبتلا می شوند – که ۲۳۰۰۰ نفر از آنان فوت می کنند.

   اما باید گفت والدینی که به فرزندانشان و دیگران به طور غیرمجاز آنتی بیوتیک می دهند فاکتور محرک عمده موثر در رشد و تکامل باکتری های مرگبار نیستند. به طور کلی، این مشکل ترکیبی از استفاده از آنتی بیوتیک ها در انسان و حیوانات، و همچنین تکامل طبیعی باکتری ها است.

Advertisements

در حالی که متخصصان به دنبال راه های جدید برای مقابله با این تهدیدات هستند، آن ها همچنین بر ادامه استفاده عاقلانه و مدبرانه از آنتی بیوتیک های موجود در حال حاضر فشار می آورند. این موضوع، شامل استفاده از آنتی بیوتیک ها تنها در صورت تجویز است.

دکتر Milanaik گفت: اگرچه کشف آنتی بیوتیک ها در پزشکی انقلابی ایجاد کرده است، ضروری است که متخصصان بالینی بر اهمیت استفاده صحیح و دور ریختن مناسب این دارو ها تاکید کنند، تا اطمینان حاصل شود که آن ها به عنوان یک ابزار موثر ما در مقابله با بیماری های عفونی باقی می مانند.

درباره مقاومت آنتی بیوتیکی بیشتر بخوانید: «از CDC: درباره مقاومت آنتی بیوتیکی، یک تهدید جهانی»

پخش و اشتراک گذاری آنتی بیوتیک ها: چه کسی چه چیزی را پخش می کند؟!

پژوهش Cohen دریافت که در بیشتر موارد آنتی بیوتیک هایی که از نسخه منحرف می شوند مایعات و قطره ها بودند.

به علاوه، ۱۶ درصد از والدین گزارش دادند که به فرزندانشان آنتی بیوتیک هایی که برای بزرگسالان ساخته شده بود داده اند. اغلب والدین دوز روی بسته بندی را دنبال کردند، اگرچه مصرف کننده دارو تغییر کرده بود.

Tamara Kahan، نویسنده ارائه دهنده چکیده، در بیانیه ای همراه با تحقیق گفت: یک دلیل شایع بین والدین برای دادن آنتی بیوتیک های استفاده نشده به فرزندانشان، کاهش هزینه های مراجعه دوباره به پزشک بود.

Advertisements

   Kahan می گوید تحقیقات بعدی باید بهترین راه برای انتقال خطرات مرتبط با انحراف نسخه آنتی بیوتیک به والدین را بررسی کند، و همچنین اشاره دقیق به چگونگی و چرایی احتمال بسیار زیاد وقوع این خطرات.

   او گفت: تحقیقات بعدی می تواند بررسی کند که آیا بین عدم دسترسی به بیمه ی درمانی یا مراقبت های اولیه با انحراف نسخه آنتی بیوتیک ارتباطی وجود دارد یا نه.

   Allan Coukell، مدیر ارشد دارو و تجهیزات پزشکی در The Pew Charitable Trusts، در این پژوهش دخیل نبود، اما می گوید به طور کلی مردم نباید آنتی بیوتیک ها را به اشتراک بگذارند. او به Healthline گفت: نگرانی این است که هر زمان که ما از یک آنتی بیوتیک استفاده می کنیم به باکتری ها فرصت این را می دهد تا مقاومت را گسترش دهند.

در کنار مقاومت، Coukell می گوید آنتی بیوتیک ها دارو های بی خطری نیستند. این خطرات شامل اثرات جانبی و عوارضی است که بسیاری از مردم را به اورژانس می کشاند.

او گفت: ما نیاز داریم که درمان با آنتی بیوتیک ها را با همان جدیت دارو های تجویزی دیگر انجام دهیم.

مخلص کلام

  انحراف از تجویز مشکل اصلی در سوء استفاده و بهره وری نادرست از داروهای تجویزی است، از مسکن های مخدر (شبه افیونی) گرفته تا آنتی بیوتیک ها.

Advertisements

   مانند هر دارویی، بهترین کار این است که از سفارش های پزشک خود پیروی کنید و همه ی داروهایتان را همانطور که تجویز شده مصرف کنید.

   اگر، به هر دلیلی، شما تصمیم می گیرید که دوره مصرف آنتی بیوتیک هایتان را به طور کامل دنبال نکنید، آن ها را به فرد دیگری ندهید.

   به ازای دفعات بیشتری که باکتری ها در معرض میزانی از آنتی بیوتیک که به اندازه کافی مهلک نیست که بتواند آن ها را بکشند قرار می گیرند، فرصت های بیشتری وجود دارد که بتوانند راه های دفاعی خود را گسترش دهند.


منابع

۱- برگرفته از (متن انگلیسی): Healthline: Medical information and health advices you can trust. (healthline.com)

۲- تصاویر: تصویر اول: Background photo created by rawpixel.com – www.freepik.com / تصویر دوم: Pill icons created by Freepik – Flaticon / تصویر سوم: Designed by Freepik

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.