قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه » شناخت بدن و بیماری ها » سایر بیماری ها » شناخت سرطان: ۱۵ نشانه سرطان را بشناسید

شناخت سرطان: ۱۵ نشانه سرطان را بشناسید

زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه
15 نشانه سرطان
15 نشانه سرطان

۱- تغییرات در پوست شما

   یک نقطه جدید در پوست شما یا یکی از تغییرات اندازه، شکل یا رنگ می تواند نشانه ای از سرطان پوست باشد. یکی دیگر، نقطه‌ای است که شبیه بقیه نقاط روی بدن شما نیست. اگر علائم غیر معمولی دارید، به پزشک خود بگویید تا پوستتان را چک کند. او یک آزمایش را انجام خواهد داد و ممکن است یک قطعه کوچک (به نام بیوپسی) را حذف کند تا نگاهی دقیقتر به سلول های سرطانی پیدا کند.

۲- سرفه های آزار دهنده

   اگر سیگار نمی‌کشید، احتمال بسیار کمی وجود دارد که یک سرفه ناخوشایند نشانه‌ای از سرطان باشد. معمولا این امر به دلیل آب ریزش از عقب بینی، آسم، ریفلاکس اسید یا عفونت است. اما اگر برای شما از بین نمی رود یا شما سرفه خونی می کنید -به ویژه اگر شما سیگاری هستید –دکتر خود را ببینید. او ممکن است موکوز ریه های شما را تست کند یا یک رادیوگرافی قفسه سینه را برای بررسی سرطان ریه انجام دهد.

۳- سرطان سینه

   اغلب تغییرات پستان سرطان نیست. با این حال، هنوز مهم است که با پزشک خود در مورد آنها صحبت کنید و آنها را چک کنید. اجازه دهید او در مورد هر گونه توده، تغییرات نوک پستان یا تخلیه، قرمزی یا ضخیم شدن، و یا درد در سینه شما را بداند. او یک آزمایش را انجام می دهد و ممکن است یک ماموگرام، MRI یا شاید بیوپسی را پیشنهاد کند.

۴- نفخ

   شما ممکن است به دلیل رژیم غذایی خود یا حتی استرس احساس پر شدن و نفخ داشته باشید. اما اگر آن را بهتر نشد یا شما همچنین احساس خستگی، کاهش وزن، و یا درد پشت داشتید، اجازه دهید چک شود. نفخ دائمی در زنان ممکن است نشانه‌ای از سرطان تخمدان باشد. پزشک شما می تواند یک معاینه لگن را انجام دهد تا علت را جستجو کند.

علائم سرطان

۵- مشکلاتی هنگام ادرار کردن

   مردان بسیاری همگام با پیر شدن مشکلات ادراری پیدا می کنند، مثلا نیاز به بیشتر رفتن، چکه کردن یا جریان ضعیف. معمولا این ها نشانه های پروستات بزرگ است، اما آنها همچنین می توانند سرطان پروستات باشد. پزشک خود را برای معاینه و شاید یک آزمایش خون خاص به نام تست PSA ببینید.

۶- تورم غدد لنفاوی

   شما این غده های کوچک لوبیا شکل را در گردن، زیر بغل و مکان های دیگر بدن تان دارید. هنگامی که آنها متورم می شوند، اغلب به این معناست که شما در حال مبارزه با یک عفونت مانند سرماخوردگی یا گلودرد هستید. برخی از سرطان ها مانند لنفوم (lymphoma) و لوسمی (leukemia) نیز می توانند این نوع تورم را ایجاد کنند. با پزشک خود صحبت کنید تا علت را دقیقا مشخص کنید.

علائم سرطان

۷- خون وقتی از دستشویی استفاده می‌کنید

   اگر بعد از استفاده از دستشویی خون را در توالت ببینید، فکر خوبی است که با دکترتان صحبت کنید. احتمال دارد که مدفوع خونی از ورید های متورم و ملایم به نام هموروئید باشد، اما احتمال آن هست که سرطان روده بزرگ باشد. خون در ادرار میتواند یک مشکل مثل عفونت مجرای دفع ادرار باشد، اما ممکن است سرطان کلیه یا مثانه باشد.

۸- تغییرات بیضه

   اگه متوجه یک برآمدگی یا تورم در بیضه های خود شدید باید بلافاصله پزشک خود را ببینید. توده بدون درد شایع ترین علامت سرطان بیضه است. هر چند، گاهی اوقات، ممکن است یک مرد فقط احساس سنگینی در زیر شکم یا کیسه ی بیضه خود داشته باشد یا فکر کند که بیضه هایش بزرگتر می شود. پزشک شما یک معاینه فیزیکی از منطقه انجام خواهد داد و ممکن است از اسکن اولتراسوند استفاده کنید تا ببینید که آیا تومور یا مشکل دیگری وجود دارد.

علائم سرطان

۹- مشکل بلعیدن

   سرماخوردگی معمول، رفلاکس اسید یا حتی بعضی دارو ها هر از چند گاهی می توانند بلیعدن را مشکل کنند. اگر با گذشت زمان و با استفاده از آنتی اسیدها بهتر نشد، به پزشک خود مراجعه کنید. بلع مشکل نیز می تواند نشانه ای از سرطان در گلو و یا لوله بین دهان و معده شما باشد، یعنی مری. پزشک شما معاینه و چند آزمایش مانند یک اشعه ایکس باریم را انجام خواهد داد که در آن شما یک مایع گچ مانند را قورت می‌دهید تا گلوی شما را به وضوح در تصویر نشان دهد.

۱۰- خونریزی واژینال غیر معمول

   خونریزی که بخشی از دوره معمول شما نیست می تواند علل زیادی داشته باشد، مانند فیبروئید و یا حتی برخی از انواع کنترل بارداری. اما اگر خونریزی بین دوره ها، پس از رابطه جنسی صورت می گیرد یا تخلیه خونین دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. او می خواهد سرطان رحم، گردن رحم یا واژن را رد کند. مطمئن باشید که اگر پس از یائسگی خونریزی دارید به او اطلاع دهید. این طبیعی نیست و باید فورا بررسی شود.

۱۱- مسائل مربوط به دهان

   از تنفس بدبو تا زخم‌ها، اغلب تغییرات در دهان شما جدی نیستند. اما اگر در دهانتان دچار ضایعات سفید یا قرمز یا زخم شده اید که پس از چند هفته بهبود نمی یابند – به ویژه اگر سیگاری هستید – با دکتر خود ملاقات کنید. آن ممکن است نشانه ای از سرطان دهان باشد. چیز های دیگری که باید به دنبال آن بگردید: یک توده در گونه (لپ) شما، مشکل حرکت دادن فک، یا درد دهان.

۱۲- کاهش وزن

   البته که شما با تغییر روش خوردن یا ورزش کردن می توانید کاهش وزن داشته باشید. همچنین اگر مسائل دیگری، مانند استرس یا مشکل تیروئید هم داشته باشید می‌تواند اتفاق بیفتد. اما این طبیعی نیست که ۱۰ پوند یا بیشتر را بدون تلاش از دست دهید. این احتمال وجود دارد که یک نشانه اولیه از سرطان لوزالمعده (پانکراس)، معده، مری، ریه و یا نوع دیگری از سرطان باشد.

۱۳- تب

   تب معمولا چیز بدی نیست. گاهی نشانه این است که بدن شما در حال مبارزه با یک عفونت است. همچنین می‌تواند یک عارضه جانبی برخی داروها باشد. اما چیزی که از بین نمی‌رود و دلیل آشکاری ندارد می‌تواند نشانه‌ای از سرطان خون مانند لوسمی (leukemia) یا لنفوم (lymphoma) باشد.

۱۴- سوزش سر دل

   تقریبا همه گاهی اوقات این احساس سوزش دارند که اغلب به خاطر رژیم غذایی یا استرس آن‌ها است. اگر تغییر سبک زندگی کارساز نباشد و سوزش سر دل شما متوقف نمی‌شود، پزشک شما ممکن است بخواهد برخی از آزمایش‌ها را انجام دهد تا به دنبال دلیلی بگردد. این می تواند نشانه ای از سرطان معده باشد. علائم سرطان

۱۵- خستگی

   چیزهای زیادی می‌توانند شما را خیلی خسته کنند، و بیشتر آن‌ها جدی نیستند. اما خستگی یکی از نشانه‌های اولیه بعضی از سرطان‌ها مانند سرطان خون است. برخی از سرطانهای روده بزرگ و معده می توانند باعث خونریزی شوند که شما نمیتوانید ببینید، که باعث خستگی شما می شود. اگر شما تمام وقت خسته اید (wiped out) و استراحت کردن کمکی نمی کند، با پزشک خود صحبت کنید.

بررسی شده توسط Laura J. Martin, MD در ۱۱ مارس ۲۰۱۸


منابع:

 American Academy of Otolaryngology-Head and Neck Surgery: “Swallowing Trouble.”

American Cancer Society: “Breast Cancer Symptoms: What You Need to Know,” “Exams and tests that look for lung cancer,” “How is cancer of the esophagus diagnosed?” “How is melanoma skin cancer diagnosed?” “Lymph Nodes and Cancer,” “Possible symptoms of testicular cancer,” “Signs and Symptoms of Cancer,” “Signs and symptoms of esophagus cancer,” “Signs and symptoms of laryngeal and hypopharyngeal cancers,” “Signs and symptoms of melanoma skin cancer,” “Signs and symptoms of oral cavity and oropharyngeal cancer,” “Signs and symptoms of ovarian cancer,” “Signs and symptoms of stomach cancer,” “Testicular self-exam,”

American Gastroenterological Association: “Living with Gas in the Digestive Tract.”

American Kidney Fund: “Blood in Urine.”

Cleveland Clinic: “Rectal Bleeding,” “Swollen lymph nodes.”

EmergencyCareforYou: “Fever.”

FamilyDoctor.org: “Heartburn.”

HealthinAging.org: “Urinary Incontinence.”

National Cancer Institute: “Understanding Breast Changes: A Health Guide for Women,” “Understanding Prostate Changes: A Health Guide for Men.”

National Institute of Dental and Craniofacial Research: “Detecting Oral Cancer: A Guide for Health Care Professionals.”

Rush University Medical Center: “Unexplained Weight Loss or Gain.”

The American College of Obstetricians and Gynecologists: “Abnormal Uterine Bleeding.”

UptoDate: “Patient information: Chronic cough in adults (Beyond the Basics).


منبع(متن انگلیسی): WebMD – Better information. Better health (webmd.com)

ترجمه: مجله سلامت و پزشکی فارسی مد (FarsiMed.ir)

تصویر: Designed by Rawpixel.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *