قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه » زیبایی و تناسب اندام » چگونه ناخن های پا را بگیریم؟

چگونه ناخن های پا را بگیریم؟

زمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه
چگونه ناخن های پا را بگیریم؟
چگونه ناخن های پا را بگیریم؟

این نوشته در تاریخ ۳۰ می ۲۰۱۸ توسط Cynthia Cobb, DNP, APRN به صورت پزشکی بررسی شده است؛ نوشته شده توسط Scott Frothingham

بهترین راه برای گرفتن ناخن های پا

   صحیح گرفتن ناخن های پا گامی مهم برای جلوگیری از مشکل فرورفتگی ناخن (ingrown toenails) است – وضعیتی که در آن ناخن منحنی شده و به سمت پوست رشد می کند، که اغلب موجب درد شده و گاهی اوقات باعث ایجاد عفونت می شود.

   در اینجا شش بخش یا گام برای اینکه شما ناخن های پاهایتان را به صورت صحیح کوتاه کنید وجود دارد.

۱- ناخن گیر

   اولین قدم استفاده از یک ابزار مناسب کوتاه کننده ناخن است. ناخن گیر ها یا قیچی های مانیکور مناسب هستند. از استفاده از ابزار هایی همچون قیچی های معمولی یا چاقو، که برای گرفتن ناخن ها طراحی نشده اند جلوگیری کنید.

   شما باید دو ناخن گیر داشته باشید؛ یکی برای ناخن های دست هایتان، و دیگری برای ناخن های پا. از آنجا که ناخن های پاهایتان عرض تر و ضخیم تر اند، آن ها به یک ناخن گیر بزرگ تر احتیاج دارند. به علاوه، با داشتن ناخن گیر های مجزا، شما احتمال انتقال باکتری یا قارچ بین پاها و دست هایتان را کاهش می دهید. بعد از هر بار استفاده، مطمئن شوید که ناخن گیرتان به طور کامل تمیز شود.

نحوه گرفتن ناخن های پا – آموزش گرفتن صحیح ناخن پا

۲- تناوب گرفتن ناخن ها

   مرحله دوم تناوب برش است. ناخن های پاهای اغب مردم ماهانه حدود ۱۲ میلی متر (۰٫۰۸ اینچ) رشد می کند، بنابراین مناسب است که ناخن ها را هر ۶ تا ۸ هفته کوتاه کرد. گفته می شود، اگر شما فردی بسیار فعال یا ورزشکار هستید -علی الخصوص در مورد دونده ها- احتمالا اگر ناخن هایتان را در دوره های کوتاه تر بگیرید راحت تر خواهید بود.

نحوه گرفتن ناخن های پا – آموزش گرفتن صحیح ناخن پا

۳- کوتاه کردن تاخن های مرطوب یا خشک

   سومین گام پاسخگویی به یک پرسش رایج است:«من باید ناخن هایم را قبل از رفتن به حمام، یا پس از حمام کوتاه کنم؟». در اغلب موارد، پاسخ «قبل از حمام» است. احتمال خم شدن یا از هم گسستن وقتی ناخن های پا را کوتاه می کنید، در ناخن های خشک کم تر است، بنابراین شما می توانید تمیز تر ببرید.

    برای افراد دارای ناخن های پای بسیار ضخیم، کوتاه کردن ناخن پس از حمام ساده تر خواهد بود.

نحوه گرفتن ناخن های پا – آموزش گرفتن صحیح ناخن پا

۴- زمان بین گرفتن ناخن ها

   چهارمین قدم این است که تعیین کنید برای چه مدت ناخن های پاهایتان را بعد از کوتاه کردن رها کنید. این مهم است، زیرا زیاد کوتاه کردن ناخن خطر فرورفتگی ناخن (ingrown toenails) را افزایش می دهد. اگر شما ناخن هایتان را برای مدت طولانی ها کنید، احتمال آن که به چیزی گیر کند و پاره شود بیشتر می شود. توصیه می‌شود که ناخن‌های پای خود را با طول حدود ۱ تا ۲ میلی‌متر حفظ کنید (۰٫۰۴ تا ۰٫۰۸ اینچ).

نحوه گرفتن ناخن های پا – آموزش گرفتن صحیح ناخن پا

۵- گرفتن ناخن ها

   قدم پنجم خود گرفتن ناخن هاست. برای جلوگیری از فرورفتگی دردناک ناخن، ناخن های پایتان را مستقیم از سراسر (صاف) کوتاه کنید. برای بسیاری از مردم، این کار با دو مرحله ساده ترین کار است – اول با استفاده از ناخن گیر روی ناخن حرکت می کند تا لبه صاف درست کند، دوم برای برداشتن بقیه ناخن به دنبال خط مستقیم.

نحوه گرفتن ناخن های پا – آموزش گرفتن صحیح ناخن پا

۶- سوهان کاری ناخن

   ششمین و آخرین گام سوهان کاری ناخن با یک سوهان(سمباده) ناخن است تا هر لبه ناهموار که می تواند گیر کند و به طور بالقوه باعث پارگی ناخن در حین رشد شود، صاف شود.

نحوه گرفتن ناخن های پا – آموزش گرفتن صحیح ناخن پا

چگونگی کوتاه کردن ناخن های ضخیم پا

   ناخن های پاهای شما ممکن است به دلایل مختلفی ضخیم باشند، از جمله:

  • عفونت قارچی، همچون اونیکومیکوز (onychomycosis)
  • پسوریازیس (psoriasis)، یک بیماری پوستی که باعث ایجاد سریع سلول‌ها در سطح پوست می‌شود.
  • صدمه
  • کفش های چسبان

   برای کوتاه کردن مناسب ناخن های ضخیم پاهایتان، گام های زیر را دنبال کنید:

  1. پاهای خود را به مدت ۱۰ دقیقه در آب‌گرم بیندازید تا ناخن‌هایتان را نرم کنید، و سپس از یک حوله برای خشک کردن کامل پاها و ناخن‌های پای خود استفاده کنید.
  2. با استفاده از یک ناخن گیر، برای جلوگیری از شکست ناخن برش های کوچک بزنید و مستقیم کوتاه کنید. برای کاهش احتمال فرورفتگی ناخن، گوشه ها را گرد نکنید.
  3. از یک سوهان ناخن استفاده کنید تا لبه ها و گوشه ها را که می توانند گیر کنند صاف کنید.

   اگر ناخن های ضخیم شما دردناک باشند یا اینکه فکر می کنید نمی توانید ناخن های پاهایتان را بدون کمک به طور ایمن کوتاه کنید، از پزشک خود مشورت بگیرید.

نحوه گرفتن ناخن های پا – آموزش گرفتن صحیح ناخن پا

چگونگی کوتاه کردن ناخن های پا با قارچ ها

   گرفتن ناخن با قارچ شبیه فرایند برداشتن ناخنهای ضخیم است. اگر قارچ ها را درمان نکنید، ناخن های شما به ضخیم شدن ادامه خواهند داد و می‌تواند به یک ضخامت دست یابد که نیاز به یک اقدام اضافی دارد، از جمله:

  • ناخن گیر های با درجه پزشکی، چون ناخن گیر معمولی ممکن است نتواند تمام راه را طی کند، و بر روی ناخن بلغزد و پوست را ببُرد.
  • خیس کردن طولانی تر پا (۲۰ یا ۳۰ دقیقه در آب گرم)
  • ضدعفونی کردن ناخن گیر با الکل یا سفید کننده ی رقیق.

نحوه گرفتن ناخن های پا – آموزش گرفتن صحیح ناخن پا

یادداشت پایانی

   اگر فکر می‌کنید که مبتلا به عفونت قارچی هستید، برای ملاقات به پزشک خود مراجعه کنید.

   کوتاه کردن ناخن های پاهایتان کار ساده به نظر می رسد، اما، اگر اشتباه انجام شود، می تواند منجر به فرورفتگی ناخن، بریدن پوست، یا انتشار قارچ ها شود.

   برای گرفتن مناسب ناخن های پا، به طور مستقیم ناخن را کوتاه کنید [نه هلالی]، از ابزار های صحیح استفاده کنید، و پس از استفاده آن ابزار ها را کاملا تمیز کنید. اگر ناخن های پای شما به طور غیر معمول ضخیم است، یا اینکه قارچ پا دارید، هنگام کوتاه کردن ناخن هایتان مراقبت های مخصوص داشته باشید.

   در بسیاری از موارد، صحبت کردن با پزشکتان در مورد پا ضروری است.


منبع: (healthline.com) Healthline: Medical information and health advice you can trust

ترجمه: مجله سلامت و پزشکی فارسی مد (FarsiMed.ir)

تصویر: Designed by Jcomp

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *