فواید چرت زدن برای مغز
درباره فواید چرت زدن در طول روز برای مغز

فواید چرت زدن در طول روز: تاثیر چرت زدن بر مغز و کمک به بهبود تصمیم گیری

فواید چرت زدن شما در طول روز تنها شامل رفع خستگی هایتان نیست! 😉 مطالعات تازه نشان می دهند که چرت زدن به پردازش اطلاعات ناخودآگاه در مغز و بهبود تصمیم گیری کمک می کند. در ادامه با فارسی مد همراه باشید تا درباره فواید چرت زدن در روز بیشتر بدانید.

   نتایج پژوهش تازه ای که در مجله ی تحقیقات خواب (the Journal of Sleep Research) به چاپ رسیده است، تاثیرات چرت های کوتاه را روی قابلیت های مغز برای پردازش اطلاعات ناخودآگاه بررسی می کند.

مطالعاتی برای بررسی تاثیر خواب بر مغز

   خواب، کلیدی برای شکل گیری حافظه و تثبیت اطلاعات جدید است.

   امروزه فناوری های پیشرفته به محققان اجازه می دهند تا محل یادگیری در مغز و چگونگی تداخل کمبود خواب در نوروپلاستی مغز را مشاهده و بررسی کنند. نوروپلاستی قابلیتی در مغز برای پاسخ و سازگاری با محرک هایی است که از محیط اطراف دریافت می کند.

اینکه در زمان خوابیدن ما چه اتفاقاتی درون مغزمان رخ می دهد نیز مورد توجه مطالعات مختلفی بوده است.

Advertisements

با توجه به نتایج پژوهشی که اخیرا در Medical News Today گزارش شده است، با استفاده از سرنخ های خاص شنوایی توانسته اند، زمانی که شرکت کنندگان ابن مطالعه در خواب بوده اند، موقعیت خاطره های خاصی را شناسایی و تقویت کنند.

شاید خستگی شما در روز ناشی از کمبود خواب باشد؛ مقاله «شما به چه میزان خواب نیاز دارید؟ علائم و تاثیرات محرومیت از خواب» از فارسی مد را بخوانید تا دریابید که چقدر باید بخوابید.


پژوهشی برای بررسی تاثیرات و فواید چرت زدن بر قابلیت های مغز در تصمیم گیری

خواص فواید چرت زدن
فواید چرت زدن در روز

یک مطالعه جدید جذاب، بر تاثیرات چرت زدن در طول روز بر روی قابلیت های مغز در تحلیل اطلاعاتی که ما از آن ها آگاه نیستیم، تمرکز کرده است.

علاوه بر آن، این مطالعه چگونگی تاثیر چرت زدن در طول روز بر روی فعالیت های آگاهانه و زمان واکنش به انتخاب را بررسی کرده است – که همان سرعت مغز در پردازش اطلاعات جدید است.

Liz Coulthard، مدرس و مشاور ارشد نورولوژی دمانس (زوال عقل) در دانشکده پزشکی بریستول در انگلستان، این پژوهش جدید را رهبری کرد.

خسته اید؟! چرت هم می زنید و زیاد هم می خوابید ولی باز هم خسته هستید؟! در این باره مطالعه مقاله «علت خستگی زیاد چیست؟ آشنایی با دلایل خستگی مفرط و بی خوابی و مبارزه با آن ها» ممکن است به شما کمک کند.

Advertisements

تحقیقات برای بررسی فواید چرت زدن برای مغز چگونه انجام شد؟

   Coulthard و همکارانش ۱۶ داوطلب برای این پژوهش به کار گرفتند و به شرکت کنندگان ۲ تمرین محول نمودند:

  • در اولین تمرین (تمرین اصلی پوشیده) پژوهشگران به صورت خیلی خلاصه وار اطلاعات را به شرکت کنندگان ارائه دادند، بنابراین آنان فرصتی برای ثبت آگاهانه اطلاعات نداشتند.
  •  در دومین تمرین (تمرین بازبینی)، شرکت کنندگان وقتی به یک مربع قرمز یا آبی روی صفحه نمایش برخورد می کردند، پاسخ می دادند.

   بعد از اجرای این تمرینات، شرکت کنندگان یا بیدار ماندند یا یک چرت ۹۰ دقیقه ای زدند. سپس، همه داوطلبان دوباره این تمرینات را انجام دادند.

محققان فعالیت مغز را  هم قبل و هم بعد از چرت زدن با استفاده از یک موج نگار مغز (الکتروانسفالوگرام) اندازه گرفتند. بعلاوه پژوهشگران زمان واکنش به انتخاب آن ها را نیز اندازه گرفتند.

شاید تاثیر چرت زدن در بهبود عملکرد روزانه هنگام درس خواندن و به خصوص برای کنکوری ها بیشتر از سایرین مشهود باشد. اما خوابیدن بیش از حد هم می تواند برنامه مطالعه شما را به هم بزند و روحیه شما را هم خراب می کند. مقاله «میزان خواب کافی برای دانش آموزان دبیرستان چقدر است؟ + تنظیم خواب دانش آموزان» به شما کمک می کند تا درباره میزان خواب مناسب اطلاعات بیشتری بدست آورید.

نتایج پژوهش نشان داد که چرت زدن به پردازش اطلاعات ناخودآگاه کمک می کند

   این مطالعه نشان داد که چرت زدن سرعت پردازش را در مرحله «تمرین اصلی پوشیده» افزایش داد، ولی در تمرین غیر پوشیده بازبینی این سرعت افزایش نیافت. این نتیجه به محققان نشان داد که چرت زدن به طور مشخص در تحلیل اطلاعاتی که ناخودآگاه بدست آمده اند کمک می کند.

   از این رو حتی یک چرت کوتاه می تواند در تحلیل اطلاعات کمک کند، زمان واکنش های ما را بهبود دهد و بر روی رفتار ما در زمانی که بیداریم تاثیر بالقوه ای بگذارد.

Advertisements

یافته های این پژوهش، این ایده که اطلاعاتی که ما دریافت و به طور ناخودآگاه «درک می کنیم» در طول خواب پردازش می شوند را تقویت می کنند، و اینکه خواب ممکن است به تصمیم گیری ما هنگام بیداری کمک کند.

Coulthard در مورد این نتایج نظر داد و گفت که این یافته ها درباره اینکه در عدم حضور آگاهی هوشیارانه اولیه عمدی، با پردازش نکات ضمنی ارائه شده در ناخودآگاه شرکت کنندگان روی می دهند، قابل توجه هستند.

با این حال ، محققان قصد دارند در آینده کارهای بیشتری را انجام دهند.

Coulthard می افزاید که «برای مقایسه ی چگونگی اختلاف نتایج در بین گروه های سنی و بررسی کردن مکانیسم های عصبی پایه، به تحقیقات بر روی حجم نمونه ی بالاتری احتیاج است.»

چرت زدن برای مغز شما خوب است، اما جالب است بدانید کم خوابی هم تاثیرات منفی بر مغزتان دارد؛ برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله «پژوهش: اثرات و عوارض شگفت انگیز بی خوابی و کم خوابی بر مغز انسان» را از فارسی مد بخوانید.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

Advertisements

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی سیده شادی نزاری

آواتار سیده شادی نزاری
کارشناس ارشد آمار زیستی، نویسنده در فارسی مد | مجله پزشکی، سلامت و بهداشت به فارسی (FarsiMed.ir)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.