قالب وردپرس افزونه وردپرس

عوامل خطر سرطان ریه

زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه
سرطان ریه
سرطان ریه

به دست: Lois Zoppi, BA ؛ بررسی شده توسط: Akshima Sahi, BDS

   سیگار کشیدن همچنان بزرگترین خطر ابتلا به سرطان ریه است و مسئول بیش از ۸۵٪ موارد می باشد. بدون سیگار کشیدن، اعتقاد بر این است که سرطان ریه یک بیماری نادر خواهد بود. با این حال، بسیاری از عوامل خطر دیگر نیز وجود دارد که با افزایش شیوع سرطان ریه ارتباط دارند.

عوامل خطر سرطان ریه – فاکتور های سرطان ریه

سن و سال

   سرطان ریه در افراد مسن شایع‌تر است. سرطان ریه در افراد زیر ۴۰ سال نادر است و حدود ۸۰٪ از سرطان های ریه در افراد بالای ۶۰ سال دیده می شود.

جنسیت

   شواهدی وجود دارد که زنان بیشتر به اثرات سرطان زا دود تنباکو حساس هستند، اما نرخ زنده ماندن سرطان ریه زنان از مردان بهتر است، هنگامی که مرحله به مرحله مقایسه می شود. شواهدی وجود دارد که استروژن ممکن است در پیشرفت سرطان ریه نقش داشته باشد و در مقایسه با تومورهای مردان و زنان تفاوت های مولکولی یافت شده است.

قومیت و نژاد

   از لحاظ جغرافیایی، تغییرات زیادی در خطر ابتلا به سرطان ریه وجود دارد، هم در سطح جهان و هم در داخل کشورها. در حال حاضر یک جمعیت با خطر بالا مردان چینی هستند، به دلیل جمعیت بالا در چین و افزایش تمایل به سیگار کشیدن. بار سرطان ریه بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه در سال ۲۰۰۲ تقریبا برابر بود، و تصور می شود که در آینده این بار متمرکز سرطان ریه در کشور های در حال توسعه بیشتر افزایش یابد.

ژنتیک

   اگر چه علل اصلی سرطان ریه ناشی از عوامل محیطی است، شواهد مربوط به حساسیت ژنتیکی به سرطان ریه قانع کننده است، زیرا مطالعات مربوط به ژنوم نشان داده اند که مناطق متعدد مرتبط با خطر سرطان و جمع آوری موارد خانوادگی در مطالات بالینی مشاهده شده است. با این حال، دانش در این حوزه هنوز کم است زیرا عوامل محیطی اغلب نتایج مطالعات سرطان ریه خانوادگی را تحت پوشش قرار می دهند یا اشتباه می کنند. مطالعات نشان داده است که خطر ابتلا به سرطان ریه در حدود ۵۰٪ در افرادی که سابقه خانوادگی سرطان ریه در بستگان درجه اول دارند، در مقایسه با افرادی که سابقه خانوادگی ندارند، افزایش یافته است. استعداد ارثی به ۱۰ تا ۲۵ درصد موارد سرطانف نه فقط محدود به سرطان ریه، نسبت داده می شود.

اختلالات کروموزومی نیز در سرطان ریه شناسایی شده‌اند. این موارد عبارتند از :

 • از دست دادن آلل
 • ایزوکروموزوم ها (Isochromosomes)
 • جایگیری نامتعادل (Unbalanced translocation)
 • از دست دادن هتروزیگوتیسم (Loss of heterozygosity)
 • Aneusomy گسترده (Extensive aneusomy).

رژیم غذایی

   به افراد سیگاری توصیه می کنند که مکمل های بتاکاروتن مصرف نکنند زیرا مطالعات نشان می دهد که افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه در ارتباط با این مکمل غذایی است. مصرف الکل نیز با افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه ارتباط دارد.

عوامل سرطان ریه – فاکتور های سرطان ریه

سبک زندگی

سیگار می کُشَد!
روز جهانی بدون دخانیات

سیگار کشیدن

   بیش از ۶۰ ماده سمی مختلف در دود توتون وجود دارد و می‌تواند منجر به رشد سرطان ریه شود. این ریسک با مدت‌زمان و میزان مصرف دخانیات افزایش می‌یابد ، اما طول مدت بیش‌ترین تاثیر را بر روی خطر سرطان ریه دارد. شروع به سیگار کشیدن در سنین پایین (جوانتر)، خطر سرطان ریه را افزایش می‌دهد. استفاده از انواع دیگر تنباکو شامل سیگار، تنباکو لوله‌ای، انفیه و یا جویدن تنباکو باعث افزایش خطرات ابتلا به سرطان ریه، سرطان دهان و سرطان پستان می‌شود.

   شاهدانه [حشیش] (Cannabis) همچنین حاوی موادی است که می‌توانند موجب سرطان شوند. افراد سیگاری اغلب شاهدانه [حشیش] را با تنباکو مخلوط می کنند و برای مدت طولانی تر و عمیق تر از سیگار عادی استنشاق می کنند. فاکتور های سرطان ریه

دود سیگار محیطی (ETS)

   ETS  یا به طریق دیگر شناخته شده به عنوان سیگار کشیدن انفعالی یا سیگار کشیدن دست دوم، هنگامی است که دودِ سیگارت، پیپ یا سیگار فرد دیگر استنشاق شود، می تواند خطر پیشرفت سرطان ریه را افزایش دهد، حتی اگر خود شما سیگار نکشید. اعتقاد بر این است که در افراد مبتلا به ETS که هیچ کدام خود مصرف دخانیات نداشته اند، خطر ابتلا به سرطان ریه ۳۱٪ بالاتر از افرادی است که هرگز سیگار نکشیدند و در معرضETS  قرار نگرفته اند.

   آمارهای متعددی وجود دارند که مزایای ترک سیگار در رابطه با سرطان ریه را نشان می‌دهند. ۱۵٫۹% از مردانی که تمام زندگی خود را سیگار کشیده اند در ۷۵ سالگی در اثر سرطان ریه می میرند، در مقابل ۹٫۹% از مردانی که در ۶۰ سالگی سیگار کشیدن را متوقف کرده اند. این به ۶٪ کاهش می یابد، اگر فرد به سن ۵۰ سالگی برسد، ۳٪ در سن ۴۰ و در سن ۳۰ سالگی ۱٫۷٪. در زنان، ۹٫۵% از زنانی که تمام عمر خود را سیگار کشیده اند در ۷۵ سالگی بر اثر سرطان ریه می میرند، در مقابل ۵٫۳% از زنان که در ۶۰ سالگی آن را متوقف کرده اند و ۲٫۲% آنان که از ۵۰ سالگی این کار را کرده اند.

عوامل خطر سرطان ریه – فاکتور های سرطان ریه

فاکتور های محیطی

رادون (Radon)

   رادون یک گاز طبیعی رادیواکتیو است که در سنگ ها و خاک یافت می شود و می تواند در ساختمان ها حضور داشته باشد. این هیچ اثری قابل ملاحظه ای را نشان نمی دهد، نه می تواند چشیده شود نه می تواند استشمام گردد. منازل می توانند برای حضور رادون مورد آزمایش قرار گیرند و اقدامات لازم برای کاهش میزان حضور رادون در خانه صورت گیرد.

دود دیزل

   قرار گرفتن دراز مدت در معرض گازهای دیزل ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه را تا ۵۰ ٪ افزایش دهد. فاکتور های سرطان ریه

مواجهه ی شغلی

   تعدادی از مواد وجود دارند که مردم به طور مرتب از طریق شغل خود با آن ها تماس پیدا می‌کنند که ممکن است باعث افزایش خطر سرطان ریه شوند. این مواد عبارتند از :

 • آرسنیک (Arsenic) (عنصر طبیعی که گاهی در آب آشامیدنی یافت می شود، از جمله از چاه های خصوصی)
 • آزبست (Asbestos) در همه اشکال (مواد فیبری معدنی که به طور طبیعی در مصالح ساختمانی، محصولات اصطکاکی مانند کلاچ خودرو و ترمز، و همچنین برخی از پارچه ها موجود اند.)
 • بریلیم و ترکیبات آن
 • کادمیم و ترکیبات آن
 • ذغال سنگ و دود کک
 • سیلیکا (Silica)
 • نیکل.

عوامل خطر سرطان ریه – فاکتور های سرطان ریه


منابع:

مطالعه بیشتر:

منبع (متن انگلیسی): news-medical.net (Medical News | Medical Articles)
تصویر: تصویر بالایی: Designed by Brgfx ؛ تصویر پایین: Designed by Flatart

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *