تاثیر آسپرین بر سرطان کبد
ارتباط آسپرین و سرطان کبد

تاثیر آسپرین بر سرطان کبد: آیا آسپرین به کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد کمک می‌کند؟

اثرات محافظتی آسپرین در برابر بسیاری از بیماری ها، از جمله بیماری های قلبی، روز به روز بیشتر مطرح می شوند. اما تاثیر آسپرین بر کبد چگونه است؟ درباره آسپرین و سرطان کبد چه می توان گفت؟! در ادامه با فارسی مد همراه باشید تا درباره تاثیر آسپرین بر سرطان کبد بیشتر بدانید.

دو عدد آسپرین مصرف کنید و خطرابتلا به سرطان کبد را کاهش دهید؟! تحقیقات جدید حاکی از این است که این برنامه هفتگی ممکن است مفید باشد!

تاثیر آسپرین بر سرطان کبد

   محققان دریافتند مصرف دو یا چند قرص استاندارد (۳۲۵ میلی گرم) در هفته با ۴۹ درصد کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد همراه بود.

   دکتر تریسی سیمون (Dr. Tracey Simon)، مولف رهبر پژوهش، گفت: «استفاده منظم از آسپرین منجر به کاهش قابل‌ توجه خطر ابتلا (به سرطان کبد)، در مقایسه با استفاده کم و یا عدم استفاده از آسپرین شد. همچنین دریافتیم که خطر ابتلا به تدریج با افزایش مصرف آسپرین و افزایش مدت‌ زمان مصرف آن، کاهش می‌یابد.»

دکتر سیمون یک همکار تحقیق در [تخصص] گوارش در بیمارستان عمومی ماساچوست بوستون است.

Advertisements

   با این حال باید خاطرنشان کرد که این مطالعه ثابت نکرد که آسپرین باعث کاهش خطر کبد می‌شود، فقط این که نشان داد یک همراهی و پیوستگی بین آن ها وجود دارد.

شاید شما هم درباره مزایا و عوارض مصرف روزانه آسپرین چیزهایی شنیده باشید، اما مطمئن نیستید. پیشنهاد می کنم در این باره مقاله «چالش مصرف روزانه آسپرین: هر روز یک قرص آسپرین… یا نه؟!» از فارسی مد را بخوانید.

درباره تاثیر آسپرین بر سرطان کبد
درباره ارتباط آسپرین و کبد: تاثیر آسپرین بر سرطان کبد

نتایج مطالعه برای بررسی ارتباط آسپرین و سرطان کبد

   برای این مطالعه، محققان داده‌های بلند مدت را از بیش از ۴۵،۸۰۰ زن و ۸۷،۵۰۰ مرد در ایالات‌ متحده آمریکا مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

   محققان گزارش دادند که اثر حفاظتی آسپیرین در طول زمان افزایش یافت. در میان کسانی که به طور منظم به مدت پنج سال یا بیشتر آسپرین می‌خوردند ، خطر سرطان کبد ۵۹ درصد کم‌تر بود.

   با این حال، این کاهش خطر ابتلا، بعد از اینکه مردم از مصرف آسپرین دست کشیدند، کاهش یافت. و یافته‌ ها نشان دادند، هشت سال پس از متوقف شدن مصرف آسپرین، این اثر محافظتی روی هم رفته از بین رفت.

   بر اساس این مطالعه، استفاده منظم از استامینوفن (تیلنول) یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن  (Motrin،  Advil) با کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد ارتباط نداشت.

Advertisements

این نتایج در روز ۴ اکتبر در JAMA Oncology منتشر شد.

   محققان گفتند که این یافته ها از نتایج مطالعات قبلی پشتیبانی می کند.

نیاز به پژوهش های بیشتر برای بررسی تاثیر آسپرین بر سرطان کبد

   با این حال، سیمون گفت هنوز تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. او در اطلاعایه بیمارستان گفت: از آنجا که مصرف منظم آسپیرین خطر ابتلا به خونریزی را افزایش می دهد، در گام بعدی باید به مطالعه تاثیر آن در جمعیت مبتلا به بیماری کبدی پرداخت، از آنجایی که این گروه از افراد از قبل در معرض خطر سرطان کبد اولیه قرار دارد.

   سرطان کبد نسبتا نادر است، اما متاسفانه طی۴۰ سال گذشته در ایالات متحده افزایش یافته است.

همچنین، محققان خاطرنشان کردند که میزان مرگ و میر سرطان کبد سریعتر از سایر سرطان ها افزایش یافته است.

    مولف ارشد این پژوهش، دکتر اندرو چان (Dr. Andrew Chan) اشاره کرد که: «هم اکنون استفاده از آسپرین برای پیش‌ گیری از بیماری‌ های قلبی و سرطان روده بزرگ در برخی از بزرگسالان آمریکایی توصیه شده‌است.» چان، رئیس بخش اپیدمیولوژی خدمات بالینی و انتقالی است.

Advertisements

   او در اطلاعیه گفت: این داده‌ ها همچنین به لیست رو به رشد سرطان هایی که به نظر می رسد آسپرین دارای فعالیت ضد سرطانی در برابر آن هاست، اضافه می‌ شوند.

   چان گفت: این مسئله می تواند مبنایی برای بیماران بیشتری باشد تا با پزشکان خود درباره یک رژیم آسپرین گفتگو کنند.

همچنین بخوانید: «شناخت سرطان: ۱۵ نشانه سرطان را بشناسید»


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.