وَ قُلْ رَبِّ زِدْنِي عِلْماً | امروز یکشنبه، ۳ بهمن ۱۴۰۰؛ روز بخیر ;)
اندازه گیری فشار خون با اپل واچ
اندازه گیری فشار خون با اپل واچ (ساعت اپل)

اپل چگونه می تواند اپل واچ (Apple Watch) را به یک مانیتور فشار خون تبدیل کند؟

فشار خون بالا با پیامد های بد گسترده ای که برای سلامتی بدن دارد، حالا به یکی از اصلی ترین دغده های حوزه سلامت اغلب جوامع تبدیل شده است. در این میان اگر اندازه گیری فشار خون با اپل واچ محقق شود، تحول بزرگی در امر اندازه گیری فشار خون به وجود خواهد آمد. در ادامه همراه فارسی مد باشید تا درباره مانیتور فشار خون اپل واچ بیشتر بخوانید.

  • اپل (Apple)  یک سنسور EKG برای سری ۴ اپل واچ (Apple Watch) معرفی کرده است.
  • این شرکت گفته که از آن برای شناسایی وضعیت پزشکی به نام فیبریلاسیون دهلیزی (atrial fibrillation) استفاده خواهد کرد.
  • اما Graeme Moffat که یک دانشمند است، اختراع اخیر اپل را یادآوری می کند که نشان می دهد اپل ممکن است یک هدف بزرگتر را در ذهن داشته باشد: اندازه گیری فشار خون با اپل واچ!

اندازه گیری فشار خون با کمک اپل واچ (Apple Watch)

استفاده از اپل واچ (ساعت اپل) برای فیبریلاسیون دهلیزی (AF)

    در ماه سپتامبر [حدودا شهریور ماه]، اپل یک الکتروکاردیوگرام یا EKG را برای اپل واچ بعدی خود رونمایی کرد، تا به کاربرانی که در خطر یک وضعیت پزشکی تحت عنوان فیبریلاسیون دهلیزی (atrial fibrillation) هستند، کمک کند.

اگر اپل بتواند به جامعه پزشکی ثابت کند که حسگر آن به اندازه کافی قابل اعتماد و دقیق است، این مسئله به طور بالقوه برای سالمندان در معرض خطر این بیماری مفید می باشد.

نمیدانید فیبریلاسیون دهلیزی چیست؟ برای آشنایی بیشتر با فیبریلاسیون دهلیزی از مقاله «علائم بیماری قلبی و نشانه های سایر مشکلات قلبی (حمله قلبی، آریتمی و…)» فارسی مد اینجا کلیک کنید

اندازه گیری فشار خون با اپل واچ

   اما پایان بازی اپل ممکن است بسیار بزرگ تر باشد: تبدیل اپل واچ (ساعت اپل) به یک مانیتور فشار خون، که می تواند به طور بالقوه، به ده ها میلیون نفر که از فشار خون بالا رنج می برند کمک می کند.

   گریم موفات (Graeme Moffat)، دانشمند ارشد در شرکت سنجش مغز Interaxon، که از نزدیک فضای زیست پزشکی را دنبال می‌کند، می گوید: من فکر می کنم اپل به دنبال دستیابی به بزرگ ترین اندازه گیری در مراقبت های بهداشتی است و آن ها به دنبال به وجود آوردن تغییر در این امر هستند.

اندازه گیری زمان انتقال پالس با اپل واچ

   موفات اشاره می کند که در اکتبر ۲۰۱۷، اپل به یک سامانه تقریب فشار خون با استفاده از داده هایی که می توان با کمک سنسورها بدست آورد، «همچون زمان انتقال پالس»، امتیاز اعطا کرد. (این اختراع تحت عنوان Patently Apple نیز شناخته شده است.)

   زمان انتقال پالس (Pulse transit time) به معنی تاخیر زمانی در موج فشار برای حرکت بین دو مکان در یک شریان است.

این امر می تواند به طور بالقوه با تجزیه و تحلیل داده های یک حسگر پالس که در مچ دست قرار دارد، و یک سنسور EKG که امواج را در زمانی که قلب را ترک می‌کنند اندازه‌گیری می‌کند، اندازه گیری شود. اپل واچ (ساعت اپل) جدید سری ۴ (Apple Watch Series 4) هر دو آن ها را در بر می گیرد.

  اما بسیاری از افراد مبتلا به فشار خون بالا به اندازه کافی فشار خون خود را مکررا چک نمی‌کنند.

کیت های خانگی دستبند دار، سنگین و وقت گیر هستند و و بسیاری از بیماران به روند اندازه‌ گیری فشار خون خود پایبند نیستند.

درباره اندازه گیری فشار خون بیشتر بخوانید: «راهنمای اندازه گیری فشار خون +جدول»

   اگرچه ایده استفاده از پوشیدنی ها برای اندازه گیری زمان انتقال پالس هنوز آزمایشی است، بسیاری در جامعه پزشکی به این ایده به عنوان راه حلی بالقوه و آسان تر می نگرند.

پوشیدنی ها همچنین یک سیستم نظارتی پیوسته فراهم می‌ آورند که می‌ تواند بازخورد بیماران و پزشکانشان را، آن هم در زمان واقعی به جای تنها زمانی که بیماران به خاطر می آورند که فشار خون را اندازه‌ گیری ‌کنند، فراهم می کند.

بیشتر بخوانید: «زمان بررسی فشار خون: هر چند وقت یکبار؟»

فشار خون بالا در آمریکا و نقشی که مانیتور فشار خون اپل واچ می تواند بازی کند

   بیش از ۱۰۰ میلیون آمریکایی از فشار خون بالا رنج می برند. فشار خون بالا می تواند خطر حمله های قلبی، سکته ها و دیگر مشکلات جدی سلامتی را افزایش دهد. [بیشتر بخوانید: تاثیر فشار خون بالا بر مغز: بررسی ارتباط فشار خون بالا با آلزایمر و زوال عقل]

در مقابل، فقط ۲.۷ میلیون نفر فیبریلاسیون دهلیزی دارند.

درباره فشار خون بالا چقدر اطلاع دارید؟! در آزمون آموزشی رایگان فارسی مد شرکت کنید و اطلاعات علمی خود را بالا ببرید: «آزمون آموزشی فشار خون بالا: چقدر از پرفشاری خون می دانید؟»

چالش های پیش روی اپل برای اندازه گیری فشار خون با اپل واچ

اندازه گیری فشار خون با اپل واچ
مانیتور فشار خون اپل واچ

   برای آوردن این راه چاره به زندگی روزمره، اپل باید بر بسیاری از چالش های فنی و علمی غلبه کند.

این راهی است که بسیاری از استارت آپ ها تلاش کرده اند و در مسیر بدست آوردن دستگاه های مانیتور اندازه گیری فشار خون بدون دستبند به بازار، شکست خورده اند.

پس از آن، اپل نیاز به سرمایه گذاری در مطالعات بالینی ضروری دارد. برای اطمینان از صحت عملکرد، هر گونه اندازه گیری جدید باید با دستگاه سنتی فشار سنج دست بند دار سنجیده شود.

موفات بیان می کند که اپل می تواند از کاربران بخواهد که با اشتراک گذاری اطلاعاتشان از دستگاه فشار سنج دست بندی با شخص ثالث موافقت کنند. اپل همچنین از دسترسی به میلیون ها کاربر با ساعت های اپل بهره می برد که می توانند در تحقیقات پزشکی نام نویسی کند (که قبلا تمایل خود را برای انجام این کار در مطالعه قلب اپل (Apple Heart study) نشان داده است.)

   موفات می گوید: اپل می‌ تواند یک سیستم بسیار قدرتمند برای پی‌ گیری سلامت قلبی ایجاد کند. این شرکت می تواند راه جدیدی را برای کاربران فراهم کند تا فشار خون بالای خود را مدیریت کنند، که پیامد های بسیار بزرگی دارد.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

برای دادن امتیاز به این مقاله کلیک کنید!
[رتبه: ۳ ؛ تعداد آرا: ۲ ]

درباره‌ی فارسی مد

مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *