قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه » شناخت بدن و بیماری ها » اندام های تنه » آیا آسپرین به جلوگیری از سرطان کبد کمک می‌کند؟

آیا آسپرین به جلوگیری از سرطان کبد کمک می‌کند؟

زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه
آسپرین و سرطان کبد
آسپرین و سرطان کبد

توسط: Robert Preidt | HealthDay Reporter

   جمعه، پنجم اکتبر ۲۰۱۸ (HealthDay News) — دو عدد آسپرین مصرف کنید و ریسک ابتلا به سرطان کبد را کاهش دهید؟ تحقیقات جدید حاکی از این است که این برنامه هفتگی می‌تواند کمک کند.

آسپرین و سرطان کبد

   محققان دریافتند مصرف دو یا چند قرص استاندارد (۳۲۵ میلی گرم) در هفته با ۴۹ درصد کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد همراه بود. تاثیر آسپرین بر سرطان کبد

   دکتر تریسی سیمون (Dr. Tracey Simon)، مولف رهبر پژوهش، گفت: «استفاده منظم از آسپرین منجر به کاهش قابل‌توجه خطر ابتلا (به سرطان کبد)، در مقایسه با استفاده کم و یا عدم استفاده از آسپرین شد. و همچنین دریافتیم که خطر به تدریج با افزایش مصرف آسپرین و مدت‌زمان مصرف کاهش می‌یابد.» او یک همکار تحقیق در [تخصص] گوارش در بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون است.

   با این حال باید خاطرنشان کرد که این مطالعه ثابت نکرد که آسپرین باعث کاهش خطر کبد می‌شود، فقط این که یک پیوستگی وجود دارد. تاثیر آسپرین بر سرطان کبد

   برای این مطالعه، محققان داده‌های بلند مدت را از بیش از ۴۵،۸۰۰ زن و ۸۷،۵۰۰ مرد در ایالات‌متحده مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. تاثیر آسپرین بر سرطان کبد

   محققان گزارش دادند که اثر حفاظتی آسپیرین در طول زمان افزایش یافت. در میان کسانی که به طور منظم به مدت پنج سال یا بیشتر آسپرین می‌خوردند ، خطر سرطان کبد ۵۹ درصد کم‌تر بود.

   با این حال، کاهش خطر بعد از اینکه مردم از مصرف آسپرین دست کشیدند، کاهش یافت. و یافته‌ها نشان دادند، هشت سال پس از متوقف شدن آسپرین، روی هم رفته از بین رفت.

   بر طبق این مطالعه، استفاده منظم از استامینوفن (تیلنول) یا داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن  (Motrin،  Advil) با کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد ارتباط ندارد. این نتایج در روز ۴ اکتبر در JAMA Oncology منتشر شد.

   محققان گفتند که این یافته ها از نتایج مطالعات قبلی پشتیبانی می کند. تاثیر آسپرین بر سرطان کبد

   با این حال، سیمون گفت هنوز تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. او در انتشار اخبار بیمارستان گفت: از آنجا که مصرف منظم آسپیرین خطر ابتلا به خونریزی را افزایش می دهد، در گام بعدی باید به مطالعه تاثیر آن در جمعیت مبتلا به بیماری کبدی پرداخت، از آنجایی که این گروه از قبل در معرض خطر سرطان کبد اولیه قرار دارد.

   سرطان کبد نسبتا نادر است، اما در ۴۰ سال گذشته در ایالات متحده افزایش یافته است. همچنین، محققان خاطرنشان ساختند که میزان مرگ و میر سرطان کبد سریعتر از سایر سرطانها افزایش یافته است. تاثیر آسپرین بر سرطان کبد

    مولف ارشد پژوهش، دکتر اندرو چان (Dr. Andrew Chan) اشاره کرد که: «استفاده از آسپرین هم اکنون برای پیش‌گیری از بیماری‌های قلبی و سرطان روده بزرگ در برخی از بزرگسالان آمریکایی توصیه شده‌است.» چان، رئیس بخش اپیدمیولوژی خدمات بالینی و ترجمه [مسری] است.

   او در اخبار منتشر شده گفت: «این داده‌ها همچنین به یک لیست رو به رشد سرطان اضافه می‌شوند که به نظر می‌رسد آسپرین دارای فعالیت ضد سرطان است.»

   چان گفت: این می تواند پایه و اساسی برای بیشتر بیماران باشد تا با پزشکان خود درباره یک رژیم آسپرین گفتگو کنند. تاثیر آسپرین بر سرطان کبد


منبع (متن انگلیسی): WebMD News from HealthDay

ترجمه: مجله سلامت و پزشکی فارسی مد (FarsiMed.ir)

تصویر: Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *