قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه » اطلاعات دارویی » چالش روزمره: هر روز یک آسپرین… یا نه؟

چالش روزمره: هر روز یک آسپرین… یا نه؟

زمان تقریبی مطالعه: ۶ دقیقه
مصرف روزانه آسپرین
مصرف روزانه آسپرین

قدرت های محافظتی آسپیرین هم اکنون می توانند در برابر سرطان محافظت کنند.

   مدت هاست که ما می دانیم آسپرین خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد و در عین حال شانس شما برای زنده ماندن از آن ها را افزایش می دهد. اما حالا این داروی خانگی ممکن است از شما به طرق دیگری هم محافظت کند.

   شواهد جدید نشان می دهد که آسپرین همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، مری، معده، راست روده و پروستات را کاهش دهد. و اخیرا [یافته شده که] آسپرین به احتمال بسیار زیاد ممکن است در برابر بیماری آلزایمر محافظت کند.

   با تمام این مزایای بالقوه، چرا ما از آسپرین در آب، آن گونه که از فلوراید بهره می بریم، استفاده نمی کنیم؟

   مارک فندریک (Mark Fendrick)، پزشک (MD)، استاد دانشکده پزشکی داخلی در دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان در آن آربور (internal medicine at the University of Michigan Medical School in Ann Arbor)، می گوید:« آسپرین تنها دارویی است که من به همراه خود به یک جزیره بیابانی می برم. بهای آن روزانه تنها دو سنت است و مزایای آن شگفت انگیز است. و اگر هیچ عوارض جانبی نداشت، می توانستیم آن را به همه بدهیم.» اما دکتر فندریک نگران است که فهرست فزاینده ای از بیماری ها و اختلالاتی که به نظر می رسد آسپرین و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS) با آن ها مبارزه کنند، موجب کم رنگ شدن اطلاعات درباره خطرات این داروی «شگفت انگیز» شوند.

   دکتر فندریک توضیح می دهد: «هنگامی که شما آسپرین مصرف می کنید، سطح محافظ معده کاهش می یابد و احتمال خونریزی بیشتر می شود. بنابراین، افرادی که به طور منظم آسپرین استفاده می کنند -حتی در شکل بافر یا پوشیده شده- تقریبا دو برابر احتمال ابتلا به زخم پروفوره یا خونریزی در دستگاه گوارش را دارند. نسبت به این مشکل که هر ساله در ایالات متحده آمریکا باعث مرگ تعداد بیشتری از افراد مبتلا به آسم یا سرطان دهانه رحم می شود، نسبتا کم تر توجه شده است. آنچه که ما باید انجام دهیم این است که تمرکز کم تری را برای یافتن چیز هایی که باعث می شود آسپرین خوب به نظر برسد داشته باشیم، ما به تعداد کافی از آن ها را داریم، و بیشتر درباره تمرکز بر چگونگی به حداقل رساندن خطر فکر کنیم.»

   پس شما چگونه می توانید تصمیم بگیرید که آیا دوز منظم و پیشگیرانه ی آسپرین برای شما مناسب است یا خیر؟ و اگر چنین است، شما چگونه خطر عوارض جانبی را کاهش می دهید؟ متاسفانه هیچ فرمول ساده ای وجود ندارد. فندریک به WebMD می گوید:« وقتی تصمیم می گیرید که آیا فرد باید داروهای فشار خون یا داروهای دیابت را مصرف کند، برش های واضح وجود دارد. در موارد آسپرین، تصمیم گیری چند مرحله ای است و نیاز زیادی به فکر دارد.

   شناسایی آن دسته از بیمارانی که بیشترین نیاز به مصرف روزانه آسپرین را دارند بسیار آسان است. اگر شما سابقه شخصی یا خانوادگی بیماری های قلبی، از جمله حمله قلبی، stokes با آنژین، را دارید؛ اگر دیابت دارید؛ یا اگر خطرات متعددی برای توسعه ی بیماری های قلبی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا یا سیگاری بودن را دارید، احتمالا باید دوز روزانه آسپرین مصرف کنید (اما ابتدا با پزشک خود مشورت کنید). اگرچه هنوز تاثیر دوز بهینه از آسپرین در پیشگیری از بیماری های قلبی در آینده نامشخص است، دوز های ۷۵ میلی گرم، ۱۰۰ میلی گرم و ۳۲۵ میلی گرم یافته شده که به یک اندازه موثرند. مطالعات مورد بررسی توسط خدمات پیشگیرانه ی نیروی کار ایالات متحده (the U.S. Preventive Services Task Force) نشان داده است که استفاده روزانه یا یک روز درمیان از آسپرین خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر را ۲۸% در افرادی که هرگز حمله قلبی یا سکته مغزی نداشته اند اما در معرض خطر بالا قرار داشتند کاهش داد.

   فندریک می گوید: این نیز بسیار آسان است که افرادی را که به احتمال قوی نیازی به مصرف روزانه آسپرین ندارند شناسایی کرد. به عنوان مثال افراد سالم در دهه دوم و سوم زندگی خود، بدون فاکتور های خطر قلبی و بدون عوامل خطر عمده برای توسعه بیماری دیگر که آسپرین می تواند محافظت کند، مانند سرطان هایی مشخص، باید در نظر بگیرند که ریسک خطرات استفاده از آسپرین بیشتر از مزایای آن است.

   اما گروه بزرگی از مردم هستند که در دسته میانه قرار می گیرند- گروه «احتمالا باید مصرف شود». برای این گروه از مردم، مثلا برای افرادی با سابقه قوی فامیلی از ابتلای به سرطان روده بزرگ (سرطان کولون) یا زوال عقل، تعادل مزایای بالقوه آسپرین در برابر خطرات مستند شده آن می تواند یک معادله بسیار پیچیده باشد. دکتر فندریک می گوید:« مزایای استفاده از آسپرین برای جلوگیری از سرطان روده ی بزرگ، زوال عقل یا دمانس (dementia) و حملات قلبی باید توسط یک متخصص پزشکی به دقت در برابر پتانسیل عوارض جدی محاسبه شود.»

   FDA همچنین یک برگه اطلاعات برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا استفاده روزانه از آسپرین برای شما (مخصوص بیماری های قلبی) مناسب است یا نه در وبسایت خود منتشر می کند.

همیشه بیشتر بهتر نیست

   اگر شما و پزشکتان تصمیم بگیرید که باید روزانه آسپرین مصرف کنید، پرسش بعدی این است که «چه مقدار؟»

   در عالَم بزرگنمایی، آیا این جالب است که ما فکر می کنیم اگر یک عدد قرص خوب است، دو عدد قرص باید بهتر باشد؛ و اگر ۱۰۰ میلی گرم می تواند برای محافظت در برابر سرطان کمک کند، ۲۰۰ یا ۳۰۰ میلی گرم باید دوبرابر یا سه برابر اثر ضد سرطان داشته باشد؟ همینجا توقف کنید! دارو ها به این ترتیب کار نمی کنند؛ به ویژه در مورد آسپرین و دیگر NSAID ها (داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی)، کمش هم تاثیرگذاری بالایی دارد.

   دکتر فندریک می گوید: «آسپرین با دوز کم، یک «آسپرین بچه» با دوز ۸۱ میلی گرم، ایمن تر است و همچون آسپرین بزرگسال با دوز ۳۲۵ میلی گرم اثر گذار است. استفاده روزانه از آسپرین

   هنگامی که یک دارو دارای عوارض جانبی جدی می باشد، همانطور که آسپرین اینگونه است، شما می خواهید که کم ترین دوز موثر را بدهید. ما اکنون می دانیم که در اکثریت قریب به اتفاق به ۳۲۵ میلی گرم نیاز ندارید.»

   به عنوان مثال، به بیماری که هم اکنون دچار حمله قلبی شده است، باید یک دوز کامل ۳۲۵ میلی گرم آسپرین داده شود، اما فردی که در معرض خطر بالای ابتلا به حمله ی قلبی قرار دارد، کسی که به عنوان یک اقدام پیشگیرانه هر روز آسپرین مصرف می کند، باید از دوز کمتر از ۸۱ میلی گرم استفاده کند.

   مصرف آسپرین با دوز کم تنها راه برای به حداکثر رساندن مزایای دارویی و به حداقل رساندن خطرات آن نیست. برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به عوارض گوارشی هستند، فندریک مخلوط کردن هر درمان با آسپرین با مهار کننده پمپ پروتون (PPI)( prescribed proton pump inhibitor)، مانند پریواسید (Prevacid)، پریلوسک (Prilosec) یا نکسیم (Nexium) را توصیه می کند.

   در مطالعه ای که بر روی افراد مبتلا به خونریزی گوارشی قبلی، که پزشکانشان احساس کرده بودند که خطر ابتلا به حمله قلبی به مقدار کافی بالاست که علیرغم خطرات دستگاه گوارش از آسپرین استفاده کنند، یک دوز استاندارد از پریواسید (Prevacid) باعث کاهش خطر خونریزی بیشتر در حدود هشت برابر شد. به نظر نمی رسد آسپرین های روکش دار یا آسپرین بافر خطر خونریزی یا سایر عوارض جانبی در معده را کاهش داده باشند.

   متاسفانه، بر خلاف آسپرین، این داروهای گوارشی کمی بیشتر از چند سنت در روز هزینه می برد. فندریک می گوید: «اگر هیچ هزینه اضافی برای مصرف PPI به همراه یک آسپرین روزانه وجود نداشت، هر کاربر آسپرین می توانست از یک سطح اضافه شده حفاظت از دستگاه گوارش بهره مند شوند. اما با توجه به هزینه فعلی این عوامل، من فقط در حال حاضر درمان gastroprotective  را به آن دسته از کاربران آسپرین که در معرض خطر عوارض گوارشی هستند توصیه می کنم.»

   در میان دیگران، این شامل افرادی می شود که در گذشته عوارض گوارشی داشته اند، افرادی که از NSAID های با دوز بالا استفاده می کنند یا آسپیرین را با سایر NSAID ترکیب می کنند و افرادی که داروهای ضد انعقادی مصرف می کنند. فندریک می گوید:« بسیاری از افراد سالخورده آسپیرین را برای قلب خود و سایر داروهای ضد التهابی (NSAID) را برای آرتروز خود به کار می گیرند. این یکی از مواردی است که دو چیز خوب در کنار هم باعث ایجاد مشکل می شوند؛ آسپرین خوب است، NSAID خوب است، اما آن دو با هم می توانند خطرناک باشند.»

WebMD Feature / SOURCES: Mark Fendrick, MD, associate professor of internal medicine, University of Michigan Medical School. U.S. Food and Drug Administration Center for Drug Evaluation and Research. U.S. Preventive Services Task Force, “Aspirin for the Primary Prevention of Cardiovascular Events,” Jan. 14, 2002. © ۲۰۰۳ WebMD, Inc. All rights reserved


منبع (متن انگلیسی): webmd.com

ترجمه: مجله سلامت و پزشکی فارسی مد (Farsimed.ir)

تصویر: Designed by Freepik

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *