منیزیم و میگرن
تاثیر منیزیم بر سردردهای میگرنی

ارتباط کمبود منیزیم و میگرن: آیا منیزیم میگرن را از بین می برد؟ + تاثیر مکمل منیزیم بر میگرن

سردردهای میگرنی زندگی های بسیاری را مختل کرده است و راه مقابله با آن ها، در بیشتر موارد، استفاده از مسکن هاست. در این مقاله درباره ارتباط منیزیم و میگرن و تاثیر منیزیم بر میگرن اطلاعاتی ارئه شده است. همچنین تاثیر مکمل منیزیم بر میگرن و عوارض محتمل ناشی از مصرف آن نیز مورد بررسی قرار گرفته اند.

مصرف مسکن های سنتی برای درمان میگرن می تواند چالش بر انگیز باشد، بنابراین بسیاری از مردم به دنبال راه های دیگری هستند که به آن ها برای محافظت از خود در برابر سردرد های میگرنی کمک کند. یک داروی بالقوّه منیزیم است.

سرفصل‌های پست

آشنایی با منیزیم (Mg) و نقش آن در بدن انسان

   منیزیم (Magnesium) – که در جدول تناوبی آن را با Mg نمایش می دهند- یک ماده معدنی طبیعی است که به پایداری فشار خون کمک می کند، موجب ارتقاء سلامت قلبی می شود، عملکرد اعصاب و ماهیچه را تنظیم می کند، و همچنین در ساخت استخوان ها، DNA و پروتئین ها نقش دارد.

کمبود منیزیم همچنین می تواند منجر به سردرد ها و میگرن شود.

   بعضی از مردم از منیزیم برای درمان و جلوگیری از وقوع علائم میگرن، که شامل سردرد شدید، اختلالات بینایی، حساسیت به نور و صدا، و حالت تهوع و استفراغ است، استفاده می کنند.

Advertisements

شـاید سردردهای شما از نوع میگرنی نباشند! مقاله کوتاه «آشنایی با سردرد ها: انواع و درمان» را مطالعه کنید تا بیشتر با سردرد ها آشنا شوید. همچنین در مقاله «درمان سردرد: داروها و گزینه های درمانی برای انواع سردردها» با تفصیل بیشتری درباره درمان انواع سردردها بحث شده است.

تاثیر منیزیم بر میگرن: آیا منیزیم می تواند به شما کمک کند تا از میگرن خلاص شوید؟

   برخی از پژوهش ها اشاره می کنند که استفاده از مکمل منیزیم می تواند یک راه موثر در جلوگیری از سردردها باشد. مطالعات دیگر نیز نشان داده اند که سطح منیزیم مغز افراد ممکن است در زمان ابتلا به میگرن کم باشد.

   بنیاد میگرن آمریکا (The American Migraine Foundation) استفاده از مکمل منیزیم اکسید با دوز روزانه ۴۰۰-۵۰۰ میلی گرمی (mg) برای جلوگیری از میگرن را پیشنهاد می کند.

  برخی از محققان فکر می کنند که اثرگذاری منیزیم به عنوان جلوگیری کننده دربرابر میگردن هنگامی افزایش می یابد که یک فرد از دوز های بالاتر -بیش از ۶۰۰ میلی گرم (mg)- به مدت حداقل ۳ تا ۴ ماه استفاده کند. با این حال، استفاده از دوز های بالای منیزیم به عنوان یک مکمل می تواند منجر به بروز اثرات نامطلوب در برخی از افراد شود.

   استفاده از منیزیم ممکن است برای افرادی که میگرن آن ها شامل اورای میگرن (Aura) یا اختلالات بینایی است موثرتر باشد.

ارتباط منیزیم و میگرن
تاثیر منیزیم بر میگرن و استفاده از مکمل منیزیم برای میگرن

راه های مقابله با میگرن با کمک منیزیم

اخطار» لطفا توجه داشته باشید، همانگونه که در فوتر (پانوشت) سایت اشاره شده: محتوای منتشرشده در فارسی مد، از جمله همین مطلب، هرگز نباید به عنوان یک «جایگزین» به جای مشاوره مستقیم پزشکی از پزشک یا افراد واجد شرایط استفاده شود، و تنها به عنوان پشتیبان آن می باشد؛ شما بدون اجازه پزشک خود مجاز به انجام هیچ یک از توصیه های ارائه شده نیستید.

Advertisements

مقابله با میگرن با مکمل های منیزیم

   افراد مبتلا به میگرن می توانند اکسید منیزیم را به شکل قرص مکمل منیزیم مصرف کنند.

   از سوی دیگر، در صورتی که فردی در جذب منیزیم به صورت قرص مشکل داشته باشد، پزشک می تواند ۱ تا ۲ گرم (g) از منیزیم سولفات (Magnesium Sulfate) را به صورت تزریق داخل وریدی برای او تجویز کند.

سایر اشکال منیزیم عبارتند از:

 • منیزیم کربنات (magnesium carbonate)
 • منیزیم کلرید (magnesium chloride)
 • سیترات منیزیم (magnesium citrate)

   بدن انسان این اشکال مختلف از منیزیم را را به اندازه های متفاوتی جذب می کند.

تا هنگامی که منیزیم به چیز دیگری متصل نباشد، بدن در جذب آن مشکل دارد؛ بنابراین مکمل های منیزیم اغلب دربردارنده ی مواد دیگری همچون آمینواسیدها هستند، که آن ها هم برای سلامتی مفیدند.

مقابله با میگرن منیزیم دریافتی از رژیم غذایی مناسب

برخی از افراد ترجیح می دهند میزان منیزیم خود را از طریق رژیم غذایی خود افزایش دهند.

Advertisements

غذاهایی که محتوی منیزیم هستند عبارتند از:

 • آجیل و دانه ها (grains)
 • لوبیا سیاه و عدس
 • غلات
 • ادویه ها
 • کاکائو
 • چای و قهوه
 • سبزیجات برگ سبز
 • آووکادو
 • دانه ها، مانند تخم کدو
 • بادام
 • ماهی ماکرل (Mackerel)، ماهی تن و ماهی پالاک (Pollock)
 • ماست کم چرب یا کفیر
 • موز
 • انجیر
 • شکلات تلخ

   مقدار متوسط پیشنهاد شده برای مصرف روزانه منیزیم برای خانم ها ۳۱۰ تا ۳۲۰ میلی گرم(mg) و برای آقایان ۴۰۰ تا ۴۲۰ میلی گرم(mg) می باشد.

منیزیم و میگرن
ارتباط منیزیم و میگرن: تاثیر منیزیم و مکمل منیزیم بر میگرن

عوارض جانبی، تداخلات و خطرات استفاده از منیزیم برای مقابله با سردردهای میگرنی

   منیزیم به طور طبیعی در بسیاری از غذا ها وجود دارد. به نظر می رسد افزایش سطح منیزیم از طریق خوردن اغلب این غذاها خطرات مرتبط با آن را در بر نمی گیرد.

   اگرچه استفاده بسیار زیاد از مکمل های منیزیم می تواند منجر به برخی اثرات منفی شود، که این می تواند شامل اسهال، شکم درد و استفراغ باشد.

    اگر فردی در اثر استفاده از مکمل منیزیم به اسهال مبتلا شد، باید از مصرف آن دست بکشد. این همچنین برای فرد مبتلا به اسهال ضروری است که هیدراته باقی بماند (حفظ آب کافی برای بدن).

   مردم باید از مصرف مکمل های منیزیم در کنار استفاده از گروهی از آنتی بیوتیک ها که با عنوان آمینوگلیکوزید ها (Aminoglycosides) شناخته می شوند، جلوگیری کنند. استفاده همزمان از این دو می تواند منجر به بروز ضعف عضلانی و سایر مشکلات شود. همچنین منیزیم می تواند در نحوه جذب آنتی بیوتیک ها در فرد مداخله کند. از این رو، هر کس باید آنتی بیوتیک های ضروری مورد استفاده‎اش را حداقل ۲ ساعت قبل و یا ۴ تا ۶ ساعت پس از مصرف این مکمل ها استفاده کنند.

Advertisements

   منیزیم همچنین می تواند فشار خون یک فرد را کاهش دهد. افراد مبتلا به فشار خون بالا که از مکمل های منیزیم استفاده می کنند ممکن است در معرض خطر Hypotension (فشار خون خیلی پایین) قرار گیرند؛ یعنی زمانی که فشار خون به طور خطرناکی پایین می آید.

برخی از عوارض مربوط به استفاده نادرست از منیزیم

   تجمع بیش از اندازه منیزیم در بدن می تواند منجر به بروز عوارض جانبی شدید گردد. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضربان قلب نامنظم
 • تنفس کند
 • کما (اغماء)

همچنین مکمل های منیزیم ممکن است منجر به بروز عوارض جانبی اضافی در افراد با وضعیت های پزشکی خاص (افراد مبتلا به بیماری ها) شود؛ برای مثال:

 • اختلالات خون ریزی (Bleeding disorders)
 • دیابت
 • مشکلات کلیوی، از جمله نارسایی کلیه
 • بیماری های گوارشی، مانند بیماری التهابی روده (IBD) یا عفونت معده

استفاده از مکمل منیزیم برای میگرن: پیش از تجویز پزشک اقدام نکنید

   هر کسی که درباره مصرف مکمل های منیزیم فکر می کند، ابتدا باید آن را با یک پزشک در میان بگذارد. پزشک می تواند فرد را، با توجه به تاریخچه ی پزشکی آن فرد، در مورد اینکه آیا استفاده از مکمل برای او ایمن است یا نه راهنمایی کند.

   زنان باردار هم باید پیش از استفاده از مکمل منیزیم با پزشک مشورت کنند. آنان همچنین باید از استفاده از دوز های بالای منیزیم سولفات به صورت داخل وریدی اجتناب کنند. چون ممکن است باعث تحلیل رفتن استخوان در جنین در حال رشد شود.

برداشت پایانی: ارتباط منیزیم و میگرن

مـنیزیم، هنگامی که به درستی از آن استفاده شود، می تواند گزینه سالمی برای درمان افراد مبتلا به میگرن باشد. این امر، نسبت به برخی درمان های سنتی پزشکی، دارای پتانسیل پایین تری برای درگیری با عوارض جانبی نامطلوب است.


   استفاده از منیزیم اکسید به خصوص برای افراد با سابقه اورا (aura) می تواند مفید باشد.

   هر کس برای مصرف مکمل های منیزیم باید در ابتدا با پزشک صحبت کند، زیرا ممکن است با داروهای مصرفی فرد تداخل داشته باشند یا علائم بیماری موجود را بدتر کنند، و یا با از دست رفتن تعادل منیزیم در بدن، بیماری جدیدی بوجود آید.

   مکمل های منیزیم در بسیاری از داروخانه ها، فروشگاه های غذای سالم و همچنین از طریق اینترنت در دسترس هستند.

جمع بندی از تاثیر منیزیم بر میگرن

در آخر، بیایید نگاهی به چند پرسش که در این مقاله پاسخ داده شد بیندازیم:

چه رابطه ای بین منیزیم و میگرن وجود دارد؟

برخی از پژوهش ها اشاره می کنند که مصرف مکمل منیزیم می تواند در جلوگیری از سردردها موثر باشد. مطالعات دیگر نیز نشان داده اند که سطح منیزیم مغز افراد ممکن است در طی میگرن کم باشد.

آیا استفاده از مکمل منیزیم برای پیشگیری از میگرن ضروری است؟

نه؛ برخی از افراد ترجیح می دهند میزان منیزیم خود را از طریق رژیم غذایی خود افزایش دهند.

برای جلوگیری از میگرن از چه مکمل منیزیمی استفاده می شود؟

 بنیاد میگرن آمریکا استفاده از مکمل منیزیم اکسید با دوز روزانه ۴۰۰-۵۰۰ میلی گرمی (mg) برای جلوگیری از میگرن پیشنهاد می کنند. اما شما قبل از انجام هر کاری باید با پزشکتان مشورت کنید.

منابع غذایی حاوی منیزیم که به جلوگیری از میگرن کمک می کنند کدامند؟

جیل و دانه ها (grains)، لوبیا سیاه و عدس، غلات، ادویه ها، کاکائو، چای و قهوه، سبزیجات برگ سبز، آووکادو، دانه ها، مانند تخم کدو، بادام، ماهی ماکرل (Mackerel)، ماهی تن و ماهی پالاک (Pollock)، ماست کم چرب یا کفیر، موز، انجیر و البته، شکلات تلخ.

آیا استفاده از منیزیم برای جلوگیری از میگرن می تواند باعث بروز عوارض جانبی شود؟

اگر به طور صحیحی استفاده نشود، بله. تجمع بیش از اندازه ی منیزیم در بدن می تواند منجر به بروز عوارض جانبی شدید گردد: ضربان قلب نامنظم، تنفس کند، کما (اغماء). از این رو نباید پیش از مشورت با پزشک اقدامی انجام ندهید.


منابع

۱- برگرفته از (متن انگلیسی): www.medicalnewstoday.com (Health News – Medical News Today)

۲- تصاویر: تصویر اول: People vector created by pch.vector – www.freepik.com | تصویر دوم: Designed by Katemangostar | تصویر سوم: Photo by Christian Erfurt on Unsplash


به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.