وَ قُلْ رَبِّ زِدْنِي عِلْماً | امروز شنبه، ۱ آبان ۱۴۰۰؛ روز بخیر ;)
مصرف روزانه آسپرین
استفاده روزانه از آسپرین

چالش مصرف روزانه آسپرین: هر روز یک قرص آسپرین… یا نه؟!

امروزه صحبت از مزایای مصرف روزانه آسپرین، به خصوص با افزایش سن، سخنی آشناست. اما آیا واقعا استفاده روزانه از آسپرین مفید یا لازم است؟ چه کسانی به آن نیاز دارند؟ آیا بدون تجویز پزشک می توان از آن استفاده کرد؟ همراه فارسی مد باشید تا درباره مصرف روزانه قرص آسپرین بیشتر بدانید.

سرفصل‌های پست

توانایی های محافظتی آسپرین هم‎اکنون می توانند از شما دربرابر سرطان محافظت کنند

   مدت هاست که می دانیم آسپرین خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد، و در عین حال شانس شما برای زنده ماندن از آن ها را افزایش می دهد. اما حالا مثل اینکه این داروی خانگی ممکن است از شما به طرق دیگری هم محافظت کند.

   شواهد جدید نشان می دهد که آسپرین همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، مری، معده، راست روده و پروستات را کاهش دهد. و اخیرا نیز بدست آمده که آسپرین به احتمال بسیار زیاد ممکن است در برابر بیماری آلزایمر محافظت کند.

   با در نظر گرفتن تمام این مزایای بالقوه، چرا ما از آسپرین، همان‎گونه که از فلوراید در آب بهره می بریم، استفاده نمی کنیم؟

مرتبط: «آیا آسپرین به جلوگیری از سرطان کبد کمک می‌کند؟»

خطرات و عوارض مصرف آسپرین

   مارک فندریک (Mark Fendrick)، پزشک (MD)، استاد دانشکده پزشکی داخلی در دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان در آن آربور (Ann Arbor) می گوید: «آسپرین تنها دارویی است که من به همراه خود به یک جزیره بیابانی می برم. بهای آن روزانه تنها دو سنت است و مزایای آن شگفت انگیز است. و اگر هیچ عوارض جانبی نداشت، می توانستیم آن را به همه بدهیم.»

اما دکتر فندریک نگران است که فهرست فزاینده ای از بیماری ها و اختلالاتی که به نظر می رسد آسپرین و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS) با آن ها مبارزه کنند، موجب کم رنگ شدن اطلاعات درباره خطرات این داروی «شگفت انگیز» شوند.

   دکتر فندریک توضیح می دهد: «هنگامی که شما آسپرین مصرف می کنید، سطح محافظت کننده معده کاهش می یابد و احتمال خونریزی بیشتر می شود.

بنابراین، افرادی که به طور منظم آسپرین استفاده می کنند -حتی در شکل بافر یا پوشیده شده- تقریبا دو برابر احتمال ابتلا به زخم پرفوره یا خونریزی در دستگاه گوارش را دارند.

به این مسئله، که هر ساله در ایالات متحده آمریکا باعث مرگ تعداد فزاینده ای از افراد مبتلا به آسم یا سرطان دهانه رحم می شود، نسبتا کم تر توجه شده است.

آنچه که ما باید انجام دهیم این است که تمرکز کم تری بر یافتن چیزهایی که باعث می شود آسپرین خوب به نظر برسد داشته باشیم؛ ما به تعداد کافی از آن ها را داریم، و بیشتر درباره تمرکز بر چگونگی به حداقل رساندن خطرات فکر کنیم.»

دوز منظم و پیشگیرانه برای استفاده از آسپرین چقدر است؟

   بنابراین شما چگونه می توانید تصمیم بگیرید که آیا دوز منظم و پیشگیرانه آسپرین برای شما مناسب است یا خیر؟ و اگر چنین است، شما چگونه خطر عوارض جانبی را کاهش می دهید؟

متاسفانه هیچ فرمول ساده ای وجود ندارد. فندریک به WebMD می گوید: «وقتی تصمیم می گیرید که آیا فرد باید داروهای فشار خون یا داروهای دیابت را مصرف کند، مقادیر واضح وجود دارد. در موارد آسپرین، تصمیم گیری چند مرحله ای است و نیاز زیادی به فکر دارد.

مصرف روزانه آسپرین
استفاده روزانه از آسپرین

مصرف روزانه آسپرین در افراد مختلف

توجه» همانگونه که از پانوشت سایت اشاره شده؛ محتوای منتشرشده در فارسی مد، صرف نظر از تاریخ انتشار آن، هرگز نباید به عنوان یک «جایگزین» به جای مشاوره مستقیم پزشکی از پزشک یا افراد واجد شرایط استفاده شود، و تنها به عنوان پشتیبان آن می باشد؛ شما بدون اجازه پزشک خود مجاز به انجام هیچ یک از توصیه های ارائه شده نیستید.

بیمارانی با بیشترین نیاز به مصرف روزانه آسپرین

   شناسایی آن دسته از بیمارانی که بیشترین نیاز به مصرف روزانه آسپرین را دارند بسیار آسان است.

اگر شما سابقه شخصی یا خانوادگی بیماری های قلبی، از جمله حمله قلبی، سکته یا آنژین را دارید، اگر دیابت دارید، و یا اگر خطرات متعددی برای ابتلا به بیماری های قلبی، مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا یا سیگاری بودن را دارید، احتمالا باید دوز روزانه آسپرین مصرف کنید (اما پیش از مصرف آن باید با پزشک خود مشورت کنید).

اگرچه هنوز تاثیر دوز بهینه از آسپرین برای پیشگیری از بیماری های قلبی در آینده نامشخص است، اما یافته شده که دوز های ۷۵ میلی گرم، ۱۰۰ میلی گرم و ۳۲۵ میلی گرم به یک اندازه موثرند.

مطالعات مورد بررسی توسط خدمات پیشگیرانه نیروی کار ایالات متحده (the U.S. Preventive Services Task Force) نشان داده است که استفاده روزانه یا یک روز درمیان از آسپرین خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر را در افرادی که هرگز حمله قلبی یا سکته مغزی نداشته اند اما در معرض خطر بالا قرار دارند ۲۸% کاهش داد.

افرادی که نیازی به مصرف روزانه آسپرین ندارند

   فندریک می گوید: شناسایی افرادی که به احتمال قوی نیازی به مصرف روزانه آسپرین ندارند نیز بسیار آسان است.

به عنوان مثال، افراد سالمی که در دهه دوم و سوم زندگی خود، بدون فاکتور های خطر قلبی و بدون عوامل خطر عمده برای ابتلا به بیماری های دیگری که آسپرین می تواند در برابر آن ها محافظت ایجاد کند، مانند سرطان هایی مشخص، باید در نظر بگیرند که ریسک خطرات استفاده از آسپرین برای آن ها بیشتر از مزایای آن است.

دسته میانه: استفاده روزانه از آسپرین لزومی دارد یا نه؟

   اما گروه بزرگی از مردم هستند که در دسته میانه قرار می گیرند- گروه «احتمالا باید مصرف شود».

برای این گروه از مردم، مثلا برای افرادی با سابقه قوی فامیلی از ابتلای به سرطان روده بزرگ (سرطان کولون) یا زوال عقل، تشخیص تعادل بین مزایای بالقوه آسپرین در برابر خطرات مستندشده آن می تواند یک معادله بسیار پیچیده باشد.

دکتر فندریک می گوید: «مزایای استفاده از آسپرین برای جلوگیری از سرطان روده ی بزرگ، زوال عقل یا دمانس (dementia) و حملات قلبی باید توسط یک متخصص پزشکی به دقت در برابر پتانسیل عوارض جدی محاسبه شود

  همچنین FDA یک برگه اطلاعات برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا استفاده روزانه از آسپرین برای شما (مخصوصا در مورد بیماری های قلبی) مناسب است یا نه در وبسایت خود منتشر کرده است.

استفاده روزانه از آسپرین: همیشه بیشتر، بهتر نیست!

   اگر شما و پزشکتان تصمیم بگیرید که باید مصرف روزانه آسپرین داشته باشید، پرسش بعدی این است که «چه مقدار؟»

   در دنیای بزرگنمایی، این جالب است که ما فکر می کنیم اگر یک عدد قرص خوب است، دو عدد قرص باید بهتر باشد! و اگر ۱۰۰ میلی گرم می تواند برای محافظت در برابر سرطان کمک کند، ۲۰۰ یا ۳۰۰ میلی گرم باید دو برابر یا سه برابر اثر ضد سرطان داشته باشد؟!

همینجا توقف کنید! داروها اینطور عمل نمی کنند؛ به ویژه در مورد آسپرین و دیگر NSAID ها (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی). مقدار کمی از آن هم تاثیرگذاری بالایی دارد.

کدام دوز از آسپرین مناسب است؟

   دکتر فندریک می گوید: «آسپرین با دوز کم، مثلا یک «آسپرین بچه» با دوز ۸۱ میلی گرم، ایمن تر است و همچون آسپرین بزرگسال با دوز ۳۲۵ میلی گرم اثر گذار است.

   هنگامی که یک دارو دارای عوارض جانبی جدی می باشد، همانطور که آسپرین اینگونه است، شما باید کم ترین دوز موثر را تجویز کنید. ما اکنون می دانیم که در اکثریت قریب به اتفاق موارد به دوز ۳۲۵ میلی گرم نیاز نیست

   به عنوان مثال، به بیماری که هم اکنون دچار حمله قلبی شده است، باید یک دوز کامل ۳۲۵ میلی گرم آسپرین داده شود. اما فردی که در معرض خطر بالای ابتلا به حمله قلبی قرار دارد، یعنی کسی که به عنوان یک اقدام پیشگیرانه هر روز آسپرین مصرف می کند، باید از دوز کمتر از ۸۱ میلی گرم استفاده کند.

[توجه داشته باشید در زمینه دوز مصرفی آسپرین هم، همچون سایر موارد، باید تنها طبق دستور پزشک عمل کنید.]

کمک گرفتن از سایر داروها به همراه مصرف آسپرین

   مصرف آسپرین با دوز کم تنها راه برای به حداکثر رساندن مزایای دارویی و به حداقل رساندن خطرات آن نیست. برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به عوارض گوارشی هستند، فندریک مخلوط کردن درمان با آسپرین با مهار کننده پمپ پروتون (PPI)( prescribed proton pump inhibitor)، مانند پریواسید (Prevacid)، پریلوسک (Prilosec) یا نکسیم (Nexium) را توصیه می کند.

   در مطالعه ای بر روی افراد مبتلا به خونریزی گوارشی پیشین، که پزشکانشان احساس کرده بودند خطر ابتلا به حمله قلبی به اندازه ای بالاست که علیرغم خطرات آسپرین برای دستگاه گوارش باید از آن استفاده کنند، یک دوز استاندارد از پریواسید (Prevacid) در حدود ۸ برابر باعث کاهش خطر خونریزی بیشتر شد.

به نظر نمی رسد که آسپرین های روکش دار یا آسپرین بافر خطر خونریزی یا سایر عوارض جانبی در معده را کاهش داده باشند.

هزینه داروهای گوارشی مصرف شده برای همراهی با آسپرین: چه کسانی به آن ها احتیاج دارند؟

   متاسفانه، بر خلاف آسپرین، هزینه این داروهای گوارشی کمی بیشتر از چند سنت در روز است.

فندریک می گوید: «اگر هیچ هزینه اضافی برای مصرف PPI به همراه آسپرین روزانه وجود نداشت، هر کاربر آسپرین می توانست از یک سطح اضافه شده حفاظت از دستگاه گوارش بهره مند شوند. اما با توجه به هزینه فعلی این موارد، من فقط در حال حاضر درمان حفاظتی گوارشی را به آن دسته از کاربران آسپرین که در معرض خطر عوارض گوارشی هستند توصیه می کنم.»

   این شامل افرادی می شود که در گذشته عوارض گوارشی داشته اند، افرادی که از NSAID های با دوز بالا استفاده می کنند، یا آسپرین را با سایر NSAID ترکیب می کنند و افرادی که داروهای ضد انعقادی مصرف می کنند.

فندریک می گوید: «بسیاری از افراد سالخورده آسپیرین را برای قلب خود و سایر داروهای ضد التهابی (NSAID) را برای آرتروز خود به کار می گیرند. این یکی از مواردی است که دو چیز خوب در کنار هم باعث ایجاد مشکل می شوند؛ آسپرین خوب است، NSAID خوب است، اما مصرف آن دو به همراه یکدیگر می تواند خطرناک باشند


سخن پایانی درباره مصرف روزانه آسپرین و مزایا و معایب آن

در آخر، بیایید نگاهی به چند پرسش که در این مقاله پاسخ داده شد بیندازیم:

مزایای پیشگیری کننده آسپرین چیست؟

آسپرین خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد، همچنین شانس شما برای زنده ماندن از آن ها را بالا می برد. آسپرین خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، مری، معده، راست روده و پروستات را نیز کاهش دهد.

مصرف آسپرین چه خطری برای دستگاه گوارش دارد؟

آسپرین با کاهش سطح محافظت کننده معده موجب افزایش احتمال خونریزی می شود. مصرف منظم آسپرین احتمال ابتلا به زخم پرفوره یا خونریزی گوارشی را تقریبا دوبرابر می کند. این بخشی از عوارض جانبی جدی آسپرین می باشد.

چه کسانی باید روزانه آسپرین مصرف کنند؟

اگر شما سابقه شخصی یا خانوادگی بیماری های قلبی دارید (از جمله حمله قلبی، سکته یا آنژین)، اگر دیابت دارید، و یا اگر خطرات متعددی برای ابتلا به بیماری های قلبی، مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا یا سیگاری بودن را دارید، احتمالا باید دوز روزانه آسپرین مصرف کنید (اما پیش از مصرف آن باید با پزشک خود مشورت کنید).

چه کسانی نیازی به مصرف آسپرین ندارند؟

افراد سالمی که در دهه دوم و سوم زندگی خود، بدون فاکتور های خطر قلبی و بدون عوامل خطر عمده برای ابتلا به سایر بیماری هایی که آسپرین می تواند از آن ها جلوگیری کند، مانند سرطان هایی مشخص، باید در نظر بگیرند که ریسک خطرات استفاده از آسپرین برای آن ها بیشتر از مزایای آن است. در این مورد هم باید با پزشکتان مشورت داشته باشید.

کدام دوز از آسپرین مناسب است؟

ما اکنون می دانیم که در اکثریت قریب به اتفاق موارد به دوز ۳۲۵ میلی گرم نیاز نیست. اما در این زمینه هم باید از دستور پزشکتان پیروی کنید.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

برای دادن امتیاز به این مقاله کلیک کنید!
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *