قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه » بیماری ها و درمان » ارتباط سلامت جسمی و سلامت روان

ارتباط سلامت جسمی و سلامت روان

زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه

سلامت جسمی و سلامت روان

تاثیر سلامت روانی بر سلامت جسمی و بالعکس
سلامت روان و جسم

   اغلب تمایز روشنی بین ذهن و جسم وجود دارد. اما وقتی به سلامت روانی و سلامت جسمی توجه می کنیم، نباید به عنوان دو چیز جدا از هم به آن ها بنگریم.

   سلامت جسمی ضعیف می تواند منجر به افزایش خطر مشکلات سلامت روانی شود. به همین صورت، سلامت روانی ضعیف می تواند تاثیر منفی بر سلامت جسمی بگذارد و منجر به افزایش خطر ابتلا به بعضی عارضه ها شود. ارتباط سلامت جسمی و سلامت روان

   از زمان تاسیس سازمان سلامت همگانی (NHS) در سال ۱۹۴۸، ارتباط بین مراقبت های فیزیکی (سلامت جسمی) و مراقبت های بهداشت روانی (سلامت روانی) تا حد زیادی قطع شده است. تاکید فزاینده ای بر متخصصان سلامت جسمانی برای در نظر گرفتن سلامت روانی هنگام درمان علائم یک وضعیت وجود دارد، و بالعکس. شما می توانید کار هایی را که ما به عنوان یک بنیاد برای تاثیر بر سیاست های دولت در مورد این موضوع انجام می دهیم را [از اینجا] بخوانید.

چگونه سلامت روان سلامت جسمی را تحت تاثیر قرار می دهد

   راه های مختلفی وجود دارد که نشان می دهد ضعیف بودن سلامت روانی برای سلامت جسمی مضر است. ارتباط سلامت جسمی و سلامت روان

افسردگی مرتبط شده است با:

 • افزایش ۶۷% خطر مرگ در اثر بیماری قلبی
 • افزایش ۵۰ درصد خطر مرگ در اثر سرطان

در حالی که اسکیزوفرنی (روان گسیختگی) مرتبط است با:

 • دوبرابر شدن خطر مرگ بر اثر بیماری قلبی
 • سه برابر شدن خطر مرگ بر اثر بیماری تنفسی

   این به این دلیل است که افراد مبتلا به بیماری های روانی کمتر احتمال دارد که مراقبت های بهداشتی فیزیکی خود را، که حق آن را دارند، دریافت کنند. طبق آمار، کاربران خدمات بهداشت روانی کمتر تمایل دارند تا چک های معمول (مانند فشار خون، وزن و کلسترول) را دریافت کنند، که ممکن است به عنوان علائم سه بیماری جسمی که پیش تر اشاره شد شناخته شوند. آنان همچنین چندان مایل به دریافت کمک برای ترک سیگار، کاهش مصرف الکل و اصلاح رژیم غذایی خود نبودند.

فاکتور های شیوه ی زندگی

   این فاکتور های شیوه زندگی می توانند بر هر دوی وضعیت سلامت جسمی و روانی شما تاثیرگذار باشند. ارتباط سلامت جسمی و سلامت روان

ورزش

   فعالیت فیزیکی در هر صورت یک راه عالی برای نگه داشتن سلامت جسمی شما در یک وضعیت مناسب، همچون ارتقاء سلامت روانی شما است. تحقیقات نشان داده اند که انجام تمرین (ورزش کردن)، بر ترشح و جذب مواد شیمیایی که موجب احساس خوب شده و به آن ها اندروفین در مغز گفته می شود، موثر است. حتی یک پیاده روی سریع پشت سر هم به مدت ۱۰ دقیقه هوشیاری روانی، انرژی و حس مثبت ما را افزایش می دهد.

    «گزارش فیزیکی دریافت کنیم» را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایای فعالیت فیزیکی برای سلامتی را مطالعه کنید: (Let’s Get Physical report).

   فعالیت فیزیک یعنی هر حرکتی از بدن شما که از ماهیچه های شما استفاده می کند و موجب مصرف انرژی می شود. از نگهداری باغ شما تا دوی ماراتن. حتی حالت های ملایم از تمرینات (ورزش) می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای بر ارتقاء کیفیت زندگی شما داشته باشد. برای دریافت راهنمایی بیشتر در مورد راه هایی که شما می توانید فعالیت فیزیکی را به عادات خود اضافه کنید، «کتابچه فیزیکی بگیریم» ما را دانلود کنید: ( Let’s get physical booklet).

رژیم غذایی

   تغذیه خوب عامل مهمی در تأثیرگذاری بر احساس ماست. یک رژیم غذایی سالم و متعادل همان رژیمی است که دربرگیرنده مقادیر سالم از پروتئین ها، چربی های ضروری، کربوهیدرات های پیچیده، ویتامین ها، مواد معدنی و آب باشد. غذایی که ما می خوریم می تواند بر پیشرفت، مدیریت و جلوگیری از چندین وضعیت سلامت روانی شامل افسردگی و آلزایمر موثر باشد. در مورد راه هایی که می توانید اطمینان حاصل کنید رژیم متعادل را دریافت می کنید، بخوانید: (the ways in which you can ensure you are getting a balanced diet).

استعمال دخانیات

   سیگار کشیدن تاثیر منفی هم بر سلامت جسمی و هم بر سلامت روانی دارد. بسیاری از افراد مبتلا به مشکلات روانی معتقدند که سیگار کشیدن علائم آن ها را از بین می برد، اما این تاثیر تنها کوتاه مدت اند. ارتباط سلامت جسمی و سلامت روان

 • احتمال سیگار کشیدن در افراد مبتلا به افسردگی نسبت به دیگر افراد، دوبرابر است. تاثیر سلامت روانی بر سلامت جسمی
 • احتمال سیگار کشیدن در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی (روان گسیختگی) نسبت به دیگر افراد، سه برابر است.

   نیکوتین (Nicotine) در سیگار با مواد شیمیایی موجود در مغز ما تداخل پیدا می کند. دوپامین (Dopamine) یک ماده شیمایی است که بر احساس های مثبت تاثیر می گذارد، و اغلب در افرادی که افسردگی دارند کمتر دیده می شود. نیکوتین به صورت موقت میزان دوپامین را افزایش می دهد، اما همچنین مکانیسم طبیعی مغز برای ساختن مواد شیمیایی را خاموش می کند. در بلند مدت، این می تواند باعث شود که یک شخص احساس کند برای تکرار این احساس مثبتف نیاز به نیکوتین بیشتر و بیشتری دارد.

وضعیت های طولانی مدت سلامت و سلامت روان

   ارتقاء سلامت روانی مثبت اغلب اوقات در حین درمان یک بیماری جسمی می تواند نادیده گرفته شود. پسوریازیس (Psoriasis) یکی از شرایطی است که در آن اثرات فراتر از علائم و نشانه های بصری است، که بر سلامت روان و کیفیت زندگی موثر است. ارتباط سلامت جسمی و سلامت روان

پسوریازیس (Psoriasis)

   پسوریازیس یک بیماری است که معمولا با زخم های پوسته قرمز روی سطح پوست مشخص می شود، اما اثرات آن فراتر از علائم و نشانه های بصری است. ارتباط سلامت جسمی و سلامت روان

   پسوریازیس یک بیماری سیستم ایمنی است که معمولا توسط استرس ایجاد می شود. ۱٫۸ میلیون نفر در انگلستانبه این بیماری مبتلا هستند و می تواند همان طور که بر سلامت فیزیکی (جسمانی) موثر استف بر احساسات هم موثر باشد. تاثیر سلامت روانی بر سلامت جسمی

 • تا ۸۵٪ از پسوریازیس احساس ناراحتی می کنند.
 • تقریبا یک سوم اضطراب و افسردگی را تجربه می کنند.
 • ۱ در ۱۰ نفر به فکر خودکشی است.
 • ۱ در ۳ تجربه احساس تحقیر در مورد وضعیت آنها را دارد.
 • ۱ در ۵ گزارش مورد طرد قرار گرفتن (یا مورد انگ یا تحقیر شدن) در اثر وضعیت آن ها.
 • ۱/۳ (یک سوم) مشکلات را با عزیزان تجربه می کنند.

   با این حال، گزارش اخیر از انجمن متخصصین پوست بریتانیا (British Association of Dermatologists (BAD)) مشخص کرده است که فقط ۴ درصد از واحد های پوست [=کلینیک های پوست] به مشاور دسترسی دارند.

   اثرات فیزیکی و روانی می تواند به صورت چرخه ای مرتبط باشد: این شرایط می تواند استرس های روحی روانی ایجاد کند که می تواند منجر به شعله ور شدن بیماری پسوریازیس شده و به عنوان یک نتیجه، باعث ناراحتی بیشتر است.

   برخی از افراد مبتلا به پسوریازیس می توانند حس کنند که پزشک عمومی (GP) آن ها به پسوریازیس به عنوان یک شکایت کوچک پوستی نگاه می کند و بی اعتنا به جنبه های عاطفی هستند. بسیاری از افراد در ادامه سفر بدون عارضه و عاطفی همراه با پسوریازیس، بدون هیچ مشکلی ادامه می دهند.

   پسوریازیس همچنین به شدت با خطر توسعه سایر شرایط سلامت (بیماری ها) مرتبط است. ۶ تا ۴۰ درصد از افراد دارای پسوریازیس به آرتروز پسوریازیس مبتلا می شوند – سفتی و تورم مفاصل که دردناک است و می تواند منجر به تغییر شکل پذیری شود. همچنین افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت نوع ۲ و افسردگی وجود دارد.

   ما در سال ۲۰۱۲ کمپینی را با عنوان «پسوریازیس: نگاه عمیق تر» به همراهی انجمن پسوریازیس (The Psoriasis Association) برپا کردیم (See Psoriasis: Look Deeper). این کمپین خواستار توجه بیشتر به اثرات گسترده تر این وضعیت و آگاهی بهتر از تاثیر بالقوه بر سلامت روان و کیفیت زندگی است.


منبع: www.mentalhealth.org.uk

ترجمه: مجله سلامت و پزشکی فارسی مد (Farsimed.ir)

تصویر از: Designed by Katemangostar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *