قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه » زیبایی و تناسب اندام » چرا داشتن دهانی سالم برای سلامتی بدن شما خوب است؟

چرا داشتن دهانی سالم برای سلامتی بدن شما خوب است؟

زمان تقریبی مطالعه: ۶ دقیقه
سلامت دهان و دندان
سلامت دهان و دندان

سلامت دهانی و سلامت عمومی بدن: چرا داشتن دهانی سالم برای سلامتی بدن شما خوب است؟

   مراقبت صحیح شما از دهان، دندان ها و لثه هایتان هدفی شایسه ایست، چه خود آن و چه نتایج آن. بهداشت مناسب دهان و دندان می تواند از مشکلات در تنفس، پوسیدگی دندان و بیماری های لثه جلوگیری کند؛ همچنین به شما کمک می کند تا بتوانید دندان هایتان را تا سنین بالا نگه دارید.

   همچنین، محققان در حال کشف دلایل جدیدی برای مسواک زدن و استفاده از نخ دندان هستند. داشتن دهانی سالم می تواند به شما در رهایی از اختلالات پزشکی هم کمک کند. اما در سمت مخالف، داشتن دهانی ناسالم، به ویژه اگر شما مبتلا به بیماری در لثه ها هستید، ممکن است خطر ابتلا به مشکلات جدی در زمینه سلامتی شما، همچون حمله قلبی، سکته مغزی، دیابت کنترل نشده و زایمان زودرس، را افزایش دهد.

سلامت بدن و سلامت دهان

آنچه در دهان شماست، اطلاعات زیادی از سلامت شما را آشکار می کند

   سلامت دهان شما چه ارتباطی با سلامت عمومی شما دارد؟ در یک کلمه: خیلی. یک نگاه به داخل یا سواب (Swab) بزاق می تواند با دکتر شما در میان بگذارد که چه در داخل بدنتان می گذرد.

تشخیص بیماری ها از دهان

شرایط متعددی موجب علائم و نشانه های دهانی می شوند

   دهان شما پنجره ای به سوی آنچه در سایر بخش های بدنتان در حال روی دادن است می باشد، که اغلب به عنوان یک نقطه سودمند و یاری دهنده برای شناسایی علائم اولیه و نشانه های بیماری های سیستمانیک محسوب می شود. (بیماری های سیستماتیک: بیماری که اثر گذار است، یا مرتبط می باشد با تمام بدن، نه فقط یکی از بخش های آن. بیماری های سیستماتیک همچون ایدز (AIDS) یا دیابت، اغلب در ابتدا به عنوان زخم ها و جراحات دهانی، یا سایر مشکلات دهانی ظاهر می شوند. در حقیقت، به گفته ی آکادمی دندانپزشکی عمومی (The Academy Of General Dentistry) بیش از ۹۰ درصد از همه ی بیماری های سیستماتیک نشانه ها و علائم دهانی ایجاد می کنند.)

سلامت بدن و سلامت دهان

بزاق: ابزاری کمک کننده برای تشخیص سلامت دهان

   پزشک شما می تواند بزاق را برای شناسایی انواع مختلفی از مواد، جمع آوری و آزمایش کند. برای مثال، میزان کورتیزول (Cortisol Levels) در بزاق برای آزمایش پاسخ های مرتبط با استرس در نوزادان استفاده می شود. همچنین بخش هایی خاص از استخوان، به ویژه پروتئین ها، ممکن است در نظارت بر از دست دادن استخوان در زنان و مردان مبتلا به پوکی استخوان (Osteoporosis) مفید باشد. همچنین نشانگر های خاص سرطان در بزاق قابل یافت هستند.

   همینطور، آزمایش معمول بزاق می تواند میزان داروهای غیر قانونی (مواد مخدر)، سم های محیطی، هورمون ها و پادتن هایی (Antibodies) را که نشانگر هپاتیت یا عفونت HIV هستند، در میان موارد دیگر اندازه گیری کند. در حقیقت، توانایی تشخیص پادتن های اختصاصی HIV، موجب تولید مجموعه های تجاری و با کاربری ساده (Easy-To-Use) شده است. در آینده، آزمایش بزاق ممکن است به عنوان وسیله ای برای تشخیص و نظارت بر بیماری هایی همچون دیابت، پارکینسون (Parkinson’s Disease)، سیروز کبد (Cirrhosis Of The Liver) و بسیاری از بیماری های عفونی، جایگزین آزمایش خون شود.

تشخیص بیماری ها از دهان

محافظت در برابر محاجمان مضر: چگونه بزاق باکتری ها و ویروس ها را ناتوان می کند؟

   بزاق همچنین یکی از مدافعان اصلی بدن شما در برابر عوامل بیماری زا، همچون باکتری ها و ویروس ها می باشد. بزاق حاوی پادتن هایی است که به پاتوژن های ویروسی، همچون سرماخوردگی شایع و HIV، حمله می کنند. بزاق دربردارنده ی پروتئین هایی است که به نام هیستاتین (Histatins) شناخته شده اند، که مانع رشد نوعی قارچ طبیعی به نام کاندیدا آلبیکنز (Candida albicans) می شوند. وقتی این پروتئین ها توسط عفونت HIV یا دیگر بیماری ها ضعیف شوند، کاندیدا آلبیکنز می تواند به صورت غیرقابل کنترلی رشد کند، که نتیجه آن یک عفونت قارچی به نام «برفک دهان» (Oral Thrush) است.

   بزاق همچنین از شما دربرابر باکتری های بیماری زا محافظت می کند. بزاق شامل آنزیم هایی است که باکتری ها را از راه های گوناگون، همچون از بین بردن غشای باکتریایی، مهار رشد و متابولیسم نوعی باکتری خاص و ایجاد اختلال در سیستم های حیاتی آنزیمی باکتریایی، نابود می کنند.

تشخیص بیماری ها از دهان

مشکل پلاک دندانی: مرتبط با عفونت ها و بیماری ها

اگرچه بزاق شما در محافظت از برخی عاملان مهاجم به شما کمک می کند، نمی تواند همیشه این کار را به انجام رساند. بیش از ۵۰۰ گونه باکتریایی در هر زمان در دهان شما رشد می کنند. این باکتری ها دائما پلاک دندانی (یک پرده نازک چسبنده و بی رنگ است که می تواند به دندان هایتان متصل شده و موجب مشکلات سلامتی شود) تشکیل می دهند.

تشخیص بیماری ها از دهان

دهان شما به عنوان منبع عفونت سلامت دهان

    اگر شما به طور مرتب برای تمیز نگه داشتن دندان هایتان مسواک نمی زنید و نخ دندان نمی کشید، پلاک می تواند در امتداد خط لثه شما ایجاد شود، و محیطی مناسب برای باکتری های اضافی ایجاد کند تا در فضای بین لثه های شما و دندان هایتان انباشته شوند. این نوع عفونت لثه با عنوان ورم لثه (Gingivitis) شناخته شده است. ورم لثه در صورتی که بدون کنترل رها شود، می تواند منجر به یک عفونت جدی تر در لثه به نام پریودنتیت (Periodontitis) شود. شدید ترین نوع عفونت لثه با عنوان Acute Necrotizing Ulcerative Gingivitis، یا «دهان خندقی» (Trench Mouth) شناخته می شود.

   باکتری های دهان شما به طور معمول به داخل جریان خون شما وارد نمی شوند. گرچه، رفتار های تهاجمی مرتبط با دندان ها (گاهی اوقات حتی فقط مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، وقتی شما بیماری لثه دارید) می تواند یک دروازه ورودی برای این میکروب ها ایجاد کند. داروها و درمان هایی که سبب کاهش جریان بزاق می شوند و آنتی بیوتیک هایی که در تعادل معمول باکتری ها در دهان اختلال ایجاد می کنند، همچنین می توانند با اجازه دادن با این باکتری ها برای وود به جریان خون شما، راه های دفاعی معمول دهان شما را به خطر بیندازند.

   اگر شما یک دستگاه ایمنی سالم دارید، حضور باکتری های دهانی در جریان خون شما مشکلی ایجاد نمی کند. دستگاه ایمنی شما به سرعت با آن ها درگیر می شود، و از عفونت جلوگیری می کند. اگرچه، اگر سیستم ایمنی ضعیف شده باشد، برای مثال در اثر یک بیماری یا درمان سرطان، باکتری های دهانی در جریان خون (bacteremia) ممکن است منجر به ایجاد یک عفونت در بخش دیگری از بدن شوند. اندوکاردیت عفونی (Infective Endocarditis)، که در آن باکتری های دهانی وارد جریان خون شده و به پوشش دریچه های قلب بیمار می چسبند، مثالی است از این عارضه.

سلامت بدن و سلامت دهان

پلاک به عنوان دلیل عارضه های شایع؟ سلامت دهان

   عفونت های بلند مدت در لثه می تواند نهایتا منجر به به از دست دادن دندان ها شود. اما عواقب آن ممکن است به همین جا ختم نشود؛ اخیرا پژوهشی اشاره می کند که ممکن است یک وابستگی بین عفونت های دهانی (در درجه اول عفونت های لثه) و دیابت کنترل نشده، بیماری قلبی عروقی و زایمان زودرس وجود داشته باشد. پژوهش های بیشتری نیاز است تا مشخص شود که آیا عفونت های دهانی به واقع موجب این عارضه ها می شود یا نه، که دربرگیرنده موارد زیر است:

  • دیابت کنترل نشده. اگر شما مبتلا به دیابت هستید، شما در حال حاضر در معرض خطر ایجاد بیماری لثه می باشید. همچنین بیماری مزمن لثه ممکن است، موجب شود که دیابت سخت تر کنترل شود. عفونت ممکن است موجب مقاومت انسولین شود، که کنترل قند خون را مختل می کند.
  • بیماری قلبی عروقی. التهاب دهانی به واسطه ی باکتری ها ( ورم لثه – Gingivitis) همچنین ممکن است در عروق بسته شده و لخته های خونی نقشی ایفا کند. ظاهرا باکتری ها در دهان ممکن است موجب التهاب در بدن، از جمله عروق خونی شوند. این التهاب ممکن است به عنوان پایه ای برای توسعه پلاک های آترواسکلروز در رگ ها باشد (Atherosclerotic Plaques In The Arteries)، که احتمالا افزایش دهنده ی خطر حمله قلبی یا سکته مغزی است. بعضی پژوهش ها بیان می کنند در افراد دارای عفونت های لثه هم خطر افزایش یافته ی حمله ی قلبی و سکته مغزی وجود دارد. هر چه شدت عفونت بیشتر باشد، به نظر می رسد خطر بزرگتری وجود دارد. و بیماری لثه و از دست دادن دندان ممکن است به پلاک ها در رگ کاروتید کمک کنند. در یک مطالعه، ۴۶ درصد از شرکت کنندگانی که حداکثر ۹ دندان خود را از دست داده بودند، دارای پلاک در رگ کاروتید بودند؛ در میان افرادی که ۱۰ یا تعداد بیشتری از دندان های خود را از دست داده بودند، ۶۰ درصد این چنین بودند.
  • زایمان زودرس. بیماری شدید لثه ممکن است خطر زایمان زودرس را افزایش داده و موجب به دنیا آمدن نوزادی با وزن کم هنگام تولد شود. در حقیقت، موسسه ملی پژوهش دندانپزشکی و جراحی قلب و عروق (The National Institute of Dental and Craniofacial Research) تخمین می زند که تا ۱۸ درصد از نوزادان زودرس و کم وزنی که در هرسال در ایالات متحده آمریکا متولد می شوند ممکن است به عفونت های دهانی نسبت داده شوند. تئوری این است که باکتری های دهانی توکسین هایی (Toxins) ترشح می کنند که از میان جریان خون مادر به جفت (Placenta) می رسد و در رشد و تکوین جنین مداخله می کند. همزمان، عفونت دهانی منجر می شود که مادر به سرعت عوامل تحریک کننده (Labor-Triggering Substances) را بسازد، که به طور بالقوه باعث زایمان زودرس و تولد می شود.

سلامت بدن و سلامت دهان

یک مورد قانع کننده برای عادات خوب  😉

   اگر شما تا به حال دلایل کافی برای نگه داری مناسب از دهان، دندان ها و لثه های خود نداشته اید، ارتباط بین سلامت دهان و سلامت عمومی بدن شما این دلیل را فراهم می کند، و حتی بیشتر از آن. تصمیم بگیرید تا هر روز برای تأمین بهداشت مناسب دهانی خود تمرین کنید. با این کار شما در سلامت عمومی بدن خود سرمایه گذاری می کنید، نه فقط برای حالا، بلکه هم چنین برای آینده. تشخیص بیماری ها از دهان

سلامت بدن و سلامت دهان


منبع (متن انگلیسی): www.colgateprofessional.com

ترجمه شده توسط مجله سلامت و پزشکی فارسی مد (Farsimed.ir)

تصویر از: Designed by Freepik

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *