تاثیر فشار خون بالا بر مغز
فشار خون بالا و زوال عقل

تاثیر فشار خون بالا بر مغز: بررسی ارتباط فشار خون بالا با آلزایمر و زوال عقل

آیا فشار خون بالا موجب ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل می شود؟ آیا پرفشاری خون آسیب مغزی را به دنبال دارد؟ در این مقاله درباره پژوهشی که در زمینه بررسی تاثیر فشار خون بالا بر مغز و ارتباط فشار خون بالا با آلزایمر انجام شده اطلاعاتی ارائه شده است. همراه فارسی مد باشید تا در این باره بیشتر بدانید.

تاثیر فشار خون بالا بر مغز
بررسی ارتباط فشار خون بالا با آلزایمر و زوال عقل

   با توجه به آخرین مطالعات، ابتلا به فشار خون بالا در یک فرد سالخورده، موجب پیش بینی افزایش یکی از نشانه های بیماری آلزایمر است. همچنین محققان این پژوهش افزایش خطر ابتلا به آسیب های مغزی را مشاهده کرده اند.

   فشار خون بالا یا Hypertension، به عنوان عاملی برای افزایش فشار وارده بر بدن شناخته شده است، که موجب ابتلا بیماری ها می گردد.

   با گذشت سال ها، به طور فزاینده ای واضح و روشن است که داشتن فشار خون بیش از حد نرمال در یک دوره ثابت زمانی می تواند بر مغز اثرگذار باشد.

   فشار خون بالا علاوه بر این که موجب اختلالات در حافظه، دقت و سرعت انجام فرایند ها می شود، یک نقش کلیدی را هم در پیری مغز ایفا می کند؛ فشار خون بالا با زوال عقل (Dementia) نیز مرتبط است.

Advertisements

   بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در ایالات متحده مبتلا به پرفشاری خون هستند، و پیش بینی می شود تعداد مبتلایان به این بیماری در سراسر جهان تقریبا یک سوم کل بزرگسالان باشند.

   با در نظر گرفتن جمعیت مبتلا به این عارضه، درک خطرات ناشی از فشار خون بالا اهمیت دارد.

در «آزمون آموزشی فشار خون بالا: چقدر از پرفشاری خون می دانید؟» به رایگان شرکت کنید تا دانسته هایتان درباره فشار خون بالا را بیازمایید.

بررسی تاثیر فشار خون بالا بر مغز

فشار خون بالا چیست؟: مختصری درباره فشار خون بالا

   فشار خون بالا هرچیزی بیش از ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه است (mmHg).

عدد اول [۱۴۰]، که به عنوان «فشار خون سیستولیک» شناخته می شود، فشار خون در رگ های خونی را هنگام انقباض قلب اندازه می گیرد.

عدد دوم [۹۰]، «فشار خون دیاستولیک» می باشد، که آن هم فشار موجود در رگ های خونی در هنگامی که قلب در میان زنش ها در حال استراحت است، می باشد.

Advertisements

به شما توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله «راهنمای اندازه گیری فشار خون +جدول» را مطالعه کنید. همچنین مقاله «زمان بررسی فشار خون: هر چند وقت یکبار؟» نیز می تواند برای شما مفید باشد.

تحقیقاتی برای بررسی تاثیر فشار خون بالا بر مغز

   به تازگی، محققانی از مرکز بیماری آلزایمر راش (Rush Alzheimer’s Disease Center) در مرکز پزشکی دانشگاه راش (Rush University Medical Center) واقع در شیکاگو، پژوهشی ترتیب دادند که به دنبال بررسی ارتباطات بین فشار خون و نشانگر های فیزیک سلامت مغز در افراد بزرگسال مسن بود.

   یافته های این پژوهش، همین هفته در مجله Neurology منتشر شده اند. همکار نویسنده این پژوهش، دکتر زوی آروانیتاکیز (Dr. Zoe Arvanitakis) انواع آسیب شناسی هایی که آن ها به دنبالش بودند را بیان می کند:

   ما در این مورد تحقیق کردیم که آیا فشار خون در اواخر زندگی، با علائم پیری مغز که شامل پلاک ها و توده های (کلافه های – tangles) مرتبط با بیماری آلزایمر است، ارتباطی دارد.

Dr. Zoe Arvanitakis

  آن ها همچنین به جستجوی نوعی ضایعه مغزی که با نام انفارکت (Infarct) شناخته می شود، پرداختند. این ها «مناطقی از بافت مرده ناشی از انسداد خون رسانی هستند، که می توانند با افزایش سن افزایش پیدا کنند؛ اغلب ناشناخته اند و می توانند منجر به سکته مغزی شوند.»

با مطالعه مطلب کوتاه «شناخت نشانه ها و علائم سکته مغزی» اطلاعات خود را بیشتر کنید، تا در شرایط اضطراری آگاهانه و بهتر عمل کنید.

وضعیت شرکت کنندگان در این پژوهش

   در این پژوهش حدود ۱۳۰۰ نفر شرکت داشتند که تا هنگام مرگشان مورد بررسی قرار گرفتند. این روند به طور متوسط ۸ سال از آغاز تحقیقات به طول انجامید.

Advertisements

به طور کلی، دو سوم از این افراد سابقه ی فشار خون بالا داشتند، و ۸۷ درصد از آنان از دارو هایی برای کنترل فشار خون خود استفاده می کردند.

   در هر سال، فشار خون شرکت کنندگان ارزیابی می شد، و بعد از مرگ نیز مغز آنان مورد کالبد شکافی قرار می گرفت. تقریبا نیمی از آن ها حداقل یک انفارکت داشتند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کنترل فشار خون با سایر روش ها مطالعه مقالات «کاهش فشار خون: چگونه فشار خون را بدون دارو پایین بیاورید؟» و «تمرینات ورزشی و کنترل فشار خون بالا» به شما توصیه می شود.

نتایج پژوهش حاکی از افزایش خطر آسیب های مغزی بود

   همان گونه که انتظار می رفت، محققان پیوند هایی میان فشار خون بالا و سلامت مغزی یافتند.

ارتباط افزایش فشار خون سیستولیک با آسیب های مغزی

آنان دریافتند که به ازای هر انحراف استاندارد بالاتر از از مقدار میانگین فشار خون سیستولیک گروه، افزایش ۴۶ درصدی احتمال داشتن حداقل یک ضایعه مغزی وجود داشت.

   برای داشتن یک چشم انداز، این میزان معادل است با حدود ۹ سال پیری مغز. 😐

Advertisements

در این پژوهش، یک نمونه از یک انحراف استاندارد بالاتر از حد متوسط می تواند چیزی شبیه ۱۴۷ میلیمتر جیوه در مقایسه با ۱۳۴ میلی متر جیوه باشد.

   به طور مشابه، افزایش ۴۶ درصدی خطر ضایعات بزرگ و افزایش ۳۶ درصدی خطر ضایعات کوچک تر در هر انحراف استاندارد افزایش در فشار خون سیستولیک (Standard Deviation Increase In Systolic Blood Pressure) وجود داشت.

ارتباط اختلالات فشار خون دیاستولیک با آسیب های مغزی

   هنگامی که آنان فشار دیاستولیک را مورد مطالعه قرار دادند، به نتایج مشابهی دست یافتند؛ یک انحراف استاندارد بالاتر از حد متوسط گروه افزایش ۲۸ درصدی خطر ایجاد یک یا تعداد بیشتری از ضایعات را موجب می شد.

   به بیان کمی متفاوت، محققان دریافتند که داشتن فشار دیاستولیک که در طول زمان کاهش یافته است، همچنین با افزایش خطر ضایعات همراه است.

ارتباط فشار خون بالا با آلزایمر

   هنگامی که پژوهشگران ارتباطات ممکن میان فشار خون بالا و ویژگی های عصبی آلزایمر را مورد بررسی قرار دادند، تصویر کم تر واضح بود.

آنان دو ویژگی عصبی را مورد بررسی قرار دادند: «Tangles» یا فیبر های پیچیده درون نورون ها؛ و پلاک ها «Plaques» یا ساخت های پروتئینی میان نورون ها (سلول های عصبی).


گرچه مطالعات در مورد فشار خون بالا بیانگر ارتباط آن با تعداد بالای tangle ها است، اما آن ها افزایش تعداد پلاک ها (plaques) را پیش بینی نکردند.

   این که چرا این تناقض بین دو نشانه بیماری آلزایمر و فشار خون وجود دارد، باید در پژوهش های آینده بررسی شود.

همچنین بخوانید: «آلزایمر: عوامل خطر و علل بیماری آلزایمر (فراموشی)»

نیاز به مطالعات بیشتر درباره تاثیر فشار خون بالا بر مغز و ابتلا به بیماری آلزایمر

   پژوهشگران این مطالعه از کاستی های این پژوهش مطلع اند.

برای مثال، آنان تنها به نتایج اندازه گیری فشار خون شرکت کنندگان، در اواخر زندگی آنان دسترسی داشتند. داشتن تصویری از چگونگی تغییر فشار خون در طول زندگی یک فرد می تواند بینش عمیق تری بدست دهد.

   علاوه بر این، نتایج فشار خون تنها سالیانه یک مرتبه در اختیار آنان بود، از این رو تصویری دقیق از چگونگی تغییر فشار خون افراد در طول ماه ها، هفته ها یا روزها بدست نمی دهد.


برای نتیجه گیری، دکتر آروانیتاکیز (Dr. Arvanitakis) محتاط است:

   در حالی که یافته های ما در نهایت ممکن است پیامد های مهمی در ارتباط با توصیه های فشار خون در افراد سالخورده را داشته باشد، قبل از اینکه چنین توصیه هایی را انجام دهیم، مطالعات بیشتری برای تأیید و گسترش یافته های ما ضروری است.

Dr. Zoe Arvanitakis

   مطالعات برای یافتن اطلاعات بیشتر در مورد ارتباط فشار خون بالا با سلامت مغز از قبل در جریان هستند، بنابر این مطمئنا پاسخ های بیشتری به دنبال خواهند داشت.


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.

به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.