سلامت دهان و دندان
سلامت دهان و دندان

اهمیت سلامت دهان و دندان برای سلامتی بدن انسان

در این مقاله درباره ارتباط سلامت دهان و دندان با سلامتی عمومی بدن و تشخیص بیماری ها از دهان و دندان و بزاق و عفونت های دندانی، اطلاعاتی ارائه شده است. همراه فارسی مد باشید تا درباره اهمیت سلامت دهان و دندان برای سلامتی عمومی بدن بیشتر بدانید.

اهمیت سلامت دهان و دندان و ارتباط آن با سلامتی بدن (تشخیص بیماری ها از دهان)
اهمیت سلامت دهان و دندان و تشخیص بیماری ها از دهان

اهمیت سلامت دهان و دندان برای سلامت عمومی بدن: چرا داشتن دهانی سالم برای سلامتی بدن شما خوب است؟

  مراقبت صحیح شما از دهان، دندان ها و لثه هایتان هدفی شایسه است، چه خود آن و چه نتایج حاصل از آن.

بهداشت مناسب دهان و دندان می تواند از مشکلات در تنفس، پوسیدگی دندان و بیماری های لثه جلوگیری کند؛ همچنین به شما کمک می کند تا بتوانید دندان هایتان را تا سنین بالا نگه دارید.

   به علاوه، محققان در حال کشف دلایل جدیدی برای مسواک زدن و استفاده از نخ دندان هستند. داشتن دهانی سالم می تواند به شما در رهایی از اختلالات پزشکی هم کمک کند.

اما در سمت مخالف، داشتن دهانی ناسالم، به ویژه در صورتی که شما مبتلا به بیماری لثه ها هستید، ممکن است خطر ابتلا به مشکلات جدی در زمینه سلامتی شما، همچون حمله قلبی، سکته مغزی، دیابت کنترل نشده و زایمان زودرس، را افزایش دهد.

Advertisements

آنچه که در دهان شما می گذرد، اطلاعات زیادی از سلامت شما را آشکار می کند

سلامت دهان شما چه ارتباطی با سلامت عمومی شما دارد؟ در یک کلمه: بسیار.

نگاهی به داخل دهان و یا سواب (Swab) بزاق شما می تواند آن چه در داخل بدنتان می گذرد را با پزشکتان در میان بگذارد.

بیماری های متعددی موجب علائم و نشانه های دهانی می شوند

دهان شما پنجره ای به سوی آنچه که در سایر بخش های بدنتان در حال روی دادن است می باشد، که اغلب به عنوان نقطه ای سودمند و یاری دهنده برای شناسایی علائم اولیه و نشانه های بیماری های سیستماتیک محسوب می شود. (بیماری های سیستماتیک: بیماری که بر تمام بدن اثرگذار یا مرتبط می باشند، نه فقط یکی از بخش های آن. بیماری های سیستماتیک همچون ایدز (AIDS) یا دیابت، اغلب در ابتدا به عنوان زخم ها و جراحات دهانی، یا سایر مشکلات دهانی ظاهر می شوند. در حقیقت، به گفته ی آکادمی دندانپزشکی عمومی (The Academy Of General Dentistry) بیش از ۹۰ درصد از همه ی بیماری های سیستماتیک نشانه ها و علائم دهانی ایجاد می کنند.)

مرتبط: بررسی اجمالی دندان درد: دلایل، درمان و پیشگیری از درد دندان

تشخیص بیماری ها از دهان و مقابله با آن ها

بزاق: ابزاری کمک کننده برای تشخیص بیماری ها از دهان

  پزشک شما می تواند بزاقتان را برای شناسایی انواع مختلفی از مواد، جمع آوری و آزمایش کند.

برای مثال، سطح کورتیزول (Cortisol Levels) در بزاق برای آزمایش پاسخ های مرتبط با استرس در نوزادان استفاده می شود. همچنین بخش هایی خاص از استخوان، به ویژه پروتئین ها، ممکن است در نظارت بر از دست دادن استخوان در زنان و مردان مبتلا به پوکی استخوان (Osteoporosis) مفید باشد. همچنین نشانگر های خاص سرطان در بزاق قابل یافت هستند.

Advertisements

   همینطور، آزمایش معمول بزاق می تواند میزان داروهای غیر قانونی (مواد مخدر)، سم های محیطی، هورمون ها و پادتن ها (آنتی بادی هایی) را که نشانگر هپاتیت یا عفونت HIV هستند، در میان موارد دیگر اندازه گیری کند. در حقیقت، توانایی تشخیص پادتن های اختصاصی HIV، موجب تولید مجموعه های تجاری و با کاربری ساده (Easy-To-Use) شده است.

همچنین بخوانید: «ایدز چیست؟ درباره بیماری ایدز و ویروسHIV – شناخت مبانی ایدز و HIV»

در آینده، آزمایش بزاق ممکن است به عنوان وسیله ای برای تشخیص و نظارت بر بیماری هایی همچون دیابت، پارکینسون (Parkinson’s Disease)، سیروز کبدی (Cirrhosis Of The Liver) و بسیاری از بیماری های عفونی، جایگزین آزمایش خون شود.

محافظت در برابر مهاجمان مضر: چگونه بزاق باکتری ها و ویروس ها را ناتوان می کند؟

   بزاق همچنین یکی از مدافعان اصلی بدن شما در برابر عوامل بیماری زا، همچون باکتری ها و ویروس ها می باشد.

بزاق حاوی پادتن هایی است که به پاتوژن های ویروسی، همچون سرماخوردگی رایج و HIV، حمله می کنند.

بزاق دربردارنده ی پروتئین هایی است که به نام هیستاتین (Histatins) شناخته شده اند، که مانع رشد نوعی قارچ طبیعی به نام کاندیدا آلبیکنز (Candida albicans) می شوند. وقتی این پروتئین ها توسط عفونت HIV یا دیگر بیماری ها ضعیف شوند، کاندیدا آلبیکنز می تواند به صورت غیرقابل کنترلی رشد کند، که نتیجه آن یک عفونت قارچی به نام «برفک دهان» (Oral Thrush) است.

Advertisements

   بزاق همچنین از شما دربرابر باکتری های بیماری زا محافظت می کند. بزاق شامل آنزیم هایی است که باکتری ها را از راه های گوناگون، همچون از بین بردن غشای باکتریایی، مهار رشد و متابولیسم نوعی باکتری خاص و ایجاد اختلال در سیستم های حیاتی آنزیمی باکتریایی، نابود می کنند.

مشکل پلاک دندانی: مرتبط با عفونت ها و بیماری ها

با اینکه بزاق شما در محافظت از برخی عاملان مهاجم به شما کمک می کند، اما نمی تواند همیشه این کار را به انجام رساند.

بیش از ۵۰۰ گونه باکتریایی در هر زمان در دهان شما رشد می کنند. این باکتری ها دائما پلاک دندانی را (که یک پرده نازک چسبنده و بی رنگ است که می تواند به دندان هایتان متصل شده و موجب مشکلات سلامتی شود) تشکیل می دهند.

با مطالعه مقاله «چگونه از شر دندان های زرد خلاص شویم: ۷ درمان خانگی زردی دندان ها» اطلاعات خود درباره زردی دندان ها را بالا ببرید.

اهمیت سلامت دهان و دندان: دهان شما به عنوان منبع عفونت!

   اگر شما به طور مرتب برای تمیز نگه داشتن دندان هایتان مسواک نمی زنید و نخ دندان نمی کشید، پلاک می تواند در امتداد خط لثه شما ایجاد شود، و محیطی مناسب برای باکتری های اضافی ایجاد کند تا در فضای بین لثه های شما و دندان هایتان انباشته شوند. این نوع عفونت لثه با عنوان ورم لثه (Gingivitis) شناخته شده است.

ورم لثه در صورتی که بدون کنترل رها شود، می تواند منجر به یک عفونت جدی تر در لثه به نام پریودنتیت (Periodontitis) شود. شدید ترین نوع عفونت لثه با عنوان Acute Necrotizing Ulcerative Gingivitis، یا «دهان خندقی» (Trench Mouth) شناخته می شود.

Advertisements

ورود باکتری ها به جریان خون

   باکتری های دهان شما به طور معمول به داخل جریان خون شما وارد نمی شوند. با این حال، رفتار های تهاجمی مرتبط با دندان ها (گاهی اوقات حتی فقط با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، وقتی شما بیماری لثه دارید) می تواند یک دروازه ورودی برای این میکروب ها ایجاد کند. داروها و درمان هایی که سبب کاهش جریان بزاق می شوند و آنتی بیوتیک هایی که در تعادل معمول باکتری ها در دهان اختلال ایجاد می کنند، همچنین می توانند با اجازه دادن به این باکتری ها برای ورود به جریان خون شما، راه های دفاعی معمول دهان شما را به خطر بیندازند.

   اگر شما دستگاه ایمنی سالمی دارید، حضور باکتری های دهانی در جریان خون شما مشکلی ایجاد نمی کند. دستگاه ایمنی شما به سرعت با آن ها درگیر می شود و از عفونت جلوگیری می کند. با این حال، اگر سیستم ایمنی ضعیف شده باشد، برای مثال در اثر یک بیماری یا درمان سرطان، باکتری های دهانی در جریان خون (Bacteremia) ممکن است منجر به ایجاد یک عفونت در بخش دیگری از بدن شوند. اندوکاردیت عفونی (Infective Endocarditis)، که در آن باکتری های دهانی وارد جریان خون شده و به پوشش دریچه های قلب بیمار می چسبند، مثالی است از این عارضه.

همچنین مطالعه کنید: «عملکرد خمیردندان سفیدکننده: خمیردندان های سفیدکننده چگونه عمل می کنند؟»

پلاک به عنوان دلیل عارضه های شایع؟

   عفونت های لثه در بلند مدت می تواند نهایتا منجر به به از دست دادن دندان ها شود. اما عواقب آن ممکن است به همین جا ختم نشود؛ اخیرا پژوهشی اشاره می کند که ممکن است یک وابستگی بین عفونت های دهانی (در درجه اول عفونت های لثه) و دیابت کنترل نشده، بیماری قلبی عروقی و زایمان زودرس وجود داشته باشد.

پژوهش های بیشتری نیاز است تا مشخص شود که آیا عفونت های دهانی به واقع موجب این عارضه ها می شود یا نه، که دربرگیرنده موارد زیر است:

ارتباط با دیابت و بیماری های قلبی-عروقی

  • دیابت کنترل نشده. اگر شما مبتلا به دیابت هستید، شما در حال حاضر در معرض خطر ایجاد بیماری لثه می باشید. همچنین بیماری مزمن لثه ممکن است، موجب شود که دیابت سخت تر کنترل شود. عفونت ممکن است موجب مقاومت انسولین شود، که کنترل قند خون را مختل می کند.
  • بیماری قلبی عروقی. التهاب دهانی به واسطه ی باکتری ها (ورم لثه – Gingivitis) همچنین ممکن است در گرفتگی عروق و لخته های خونی نقشی ایفا کند. به نظر می رسد که باکتری ها در دهان ممکن است موجب التهاب در بدن، از جمله در عروق خونی شوند. این التهاب ممکن است به عنوان پایه ای برای توسعه پلاک های آترواسکلروز در رگ ها باشد (Atherosclerotic Plaques In The Arteries)، که احتمالا افزایش دهنده ی خطر حمله قلبی یا سکته مغزی است. بعضی پژوهش ها بیان می کنند در افراد دارای عفونت های لثه هم خطر افزایش یافته ی حمله ی قلبی و سکته مغزی وجود دارد. هر چه شدت عفونت بیشتر باشد، به نظر می رسد خطر بزرگتری وجود دارد. و بیماری لثه و از دست دادن دندان ممکن است به پلاک ها در رگ کاروتید کمک کنند. در یک مطالعه، ۴۶ درصد از شرکت کنندگانی که حداکثر ۹ دندان خود را از دست داده بودند، دارای پلاک در رگ کاروتید بودند؛ در میان افرادی که ۱۰ یا تعداد بیشتری از دندان های خود را از دست داده بودند، ۶۰ درصد این چنین بودند.

ارتباط با زایمان زودرس

بیماری شدید لثه ممکن است خطر زایمان زودرس را افزایش داده و موجب به دنیا آمدن نوزادی با وزن کم هنگام تولد شود.


در حقیقت، موسسه ملی پژوهش دندانپزشکی و جراحی قلب و عروق (The National Institute of Dental and Craniofacial Research) تخمین می زند که تا ۱۸ درصد از نوزادان زودرس و کم وزنی که در هرسال در ایالات متحده آمریکا متولد می شوند ممکن است به عفونت های دهانی نسبت داده شوند.

تئوری این است که باکتری های دهانی توکسین هایی (Toxins) ترشح می کنند که از میان جریان خون مادر به جفت (Placenta) می رسد و در رشد و تکوین جنین مداخله می کند. همزمان، عفونت دهانی منجر می شود که مادر به سرعت عوامل تحریک کننده (Labor-Triggering Substances) را بسازد، که به طور بالقوه باعث زایمان زودرس و تولد می شود.


یک مورد قانع کننده برای عادات خوب  😉

   اگر شما تا به حال دلایل کافی برای نگه داری مناسب دهان، دندان ها و لثه های خود نداشته اید، ارتباط بین سلامت دهان و سلامت عمومی بدن شما این دلیل و حتی چیزی بیشتر از آن را فراهم می کند.

تصمیم بگیرید که هر روز برای تأمین بهداشت مناسب دهانی خود تمرین کنید. با این کار شما در سلامت عمومی بدن خود سرمایه گذاری می کنید، نه فقط برای حالا، بلکه هم چنین برای آینده.

همچنین مطالعه کنید: «بررسی اجمالی دندان درد: دلایل، درمان و پیشگیری از درد دندان»


برای اطلاع از منابع این مطلب به صفحه بعد مراجعه فرمایید.


به این مقاله امتیاز دهید! (از راست به چپ)
[رتبه: ۰ ؛ تعداد آرا: ۰ ]

درباره‌ی فارسی مد

آواتار فارسی مد
مطالب ارسال شده توسط این نویسنده، ترجمه شده از وبسایت های سلامت و پزشکی غیر فارسی زبان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.