مجله سلامت و پزشکی فارسی مد

اطلاعات صحیح، مطمئن و بروز در حوزه سلامت و پزشکی

مجله سلامت و پزشکی فارسی مد

اطلاعات صحیح، مطمئن و بروز در حوزه سلامت و پزشکی

مجله سلامت و پزشکی فارسی مد
مجله سلامت و پزشکی فارسی مد (Farsimed.ir) حاصل مدت ها فکر و برنامه ریزی درباره یک پروژه عظیم در حوزه پزشکی و سلامت است، که همواره در حال تکامل باشد. ما اینجا، اگرچه نیازمند گذر زمان طولانی باشد، در تلاشیم تا وبسایتی جامع داشته باشیم که پاسخگوی نیاز کاربران فضای مجازی در ارتباط با کسب اطلاعات صحیح، مطمئن و بروز در زمینه پزشکی و سلامت باشد.
خبرنامه ايميلي

براي آن که آخرين مطالب منتشر شده مجله سلامت و پزشکي فارسي مد را در ايميل خود داشته باشيد، آدرس ايميل خود را در فيلد زير وارد کنيد:

قدرت گرفته از FeedBurner

آخرین نظرات

فشار خون بالا

   با توجه به آخرین پژوهش، داشتن فشار خون بالا در یک فرد سالخورده، موجب پیش بینی افزایش یکی از نشانه های بیماری آلزایمر است. همچنین محققان این پژوهش افزایش خطر ابتلا به آسیب های مغزی را مشاهده کرده اند.

   فشار خون بالا، یا Hypertension، به عنوان عاملی که موجب افزایش فشار وارد بر بدن می شود شناخته شده است، که منجر به ابتلا بیماری ها می گردد.

   با گذشت سال ها، به طور فزاینده ای واضح و روشن است که داشتن فشار خون بیش از حد نرمال در یک مقدار ثابت از زمان می تواند بر مغز اثرگذار باشد.

   فشار خون علاوه بر این که موجب اختلالات در حافظه، دقت و سرعت انجام فرایند ها می شود، یک نقش کلیدی را هم در پیری مغز ایفا می کند؛ فشار خون با زوال عقل (Dementia) نیز مرتبط است.

   بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در ایالات متحده مبتلا به فشار خون هستند، و پیش بینی می شود مبتلایان به این بیماری در سراسر جهان تقریبا یک سوم کل بزرگسالان می باشند.

   با در نظر گرفتن جمعیت مبتلا به این عارضه، درک خطرات ناشی از فشار خون بالا مهم است.

فشار خون بالا و مغز

   اخیرا، پژوهشگرانی از مرکز بیماری آلزایمر راش (Rush Alzheimer's Disease Center) در مرکز پزشکی دانشگاه راش (Rush University Medical Center) واقع در شیکاگو، پژوهشی ترتیب دادند که به دنبال ارتباطات بین فشار خون و نشانگر های فیزیک سلامت مغز در افراد بزرگسال مسن است.

   یافته های این پژوهش، همین هفته در مجله Neurology منتشر شده اند. همکار نویسنده این پژوهش، دکتر زوی آروانیتاکیز (Dr. Zoe Arvanitakis) انواع آسیب شناسی هایی که آنان جستجو می کردند، بیان می کند:

   ما در این مورد تحقیق کردیم که آیا فشار خون در اواخر زندگی، با علائم پیری مغز که شامل پلاک ها و توده های (کلافه های – tangles) مرتبط با بیماری آلزایمر است، ارتباط دارد.

   آنان همچنین به جستجوی نوعی ضایعه مغزی که با نام انفارکت (infarct) شناخته می شود، پرداختند. این ها «مناطقی از بافت مرده ناشی از انسداد خون رسانی هستند، که می توانند با افزایش سن افزایش یابند؛ اغلب ناشناخته اند و می توانند منجر به سکته مغزی شوند.»

   در این پژوهش حدود ۱۳۰۰ نفر شرکت داشتند که تا هنگام مرگشان مورد بررسی قرار گرفتند، که به طور متوسط ۸ سال از آغاز تحقیقات به طول انجامید. به طور کلی، دو سوم از این افراد سابقه ای فشار خون بالا داشتند، و ۸۷ درصد از آنان، از دارو هایی برای کنترل فشار خون خود استفاده می کردند.

   در هر سال، فشار خون شرکت کنندگان ارزیابی می شد، و بعد از مرگ، مغز آنان مورد کالبد شکافی قرار می گرفت. تقریبا نیمی از آنان حداقل یک انفارکت (infarct) داشتند.

   فشار خون بالا هرچیزی بیش از ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه است (mmHg). عدد اول [۱۴۰]با عنوان «فشار سیستولیک» شناخته می شود، که فشار خون در رگ های خونی را هنگام انقباض قلب اندازه می گیرد. عدد دوم[۹۰] «فشار دیاستولیک» می باشد، که آن هم فشار در رگ ها در هنگامی که قلب در بین زنش ها، در حال استراحت است، می باشد.

افزایش خطر آسیب

   همانطور که مورد انتظار بود، محققان پیوند هایی میان فشار خون بالا و سلامت مغزی یافتند. آنان دریافتند که به ازای هر انحراف استاندارد بالاتر از از مقدار میانگین فشار سیستولیک گروه، افزایش ۴۶ درصدی احتمال داشتن حداقل یک ضایعه مغزی وجود داشت.

   برای در نظر گرفتن چشم انداز، این معادل است با حدود ۹ سال پیری مغز. در این پژوهش، یک نمونه از یک انحراف استاندارد بالاتر از حد متوسط می تواند چیزی شبیه ۱۴۷ میلیمتر جیوه در مقایسه با ۱۳۴ میلی متر جیوه باشد.

   به طور مشابه، افزایش ۴۶ درصدی خطر ضایعات بزرگ و افزایش ۳۶ درصدی خطر ضایعات کوچک تر در هر انحراف استاندارد افزایش در فشار سیستولیک (Standard Deviation Increase In Systolic Blood Pressure) وجود داشت.

   هنگامی که آنان فشار دیاستولیک را مورد مطالعه قرار دادند، به نتایج مشابهی دست یافتند؛ یک انحراف استاندارد بالاتر از حد متوسط گروه افزایش ۲۸ درصدی خطر ایجاد یک یا تعداد بیشتری از ضایعات را موجب می شد.

   در یک بیان کمی متفاوت، محققان دریافتند که داشتن فشار دیاستولیک که در طول زمان کاهش یافته است، همچنین با افزایش خطر ضایعات همراه است.

فشار خون بالا و آلزایمر

   هنگامی که پژوهشگران ارتباطات ممکن بین فشار خون بالا و ویژگی های عصبی آلزایمر را مورد بررسی قرار دادند، تصویر کم تر واضح بود. آنان دو ویژگی عصبی را مورد بررسی قرار دادند: « tangles» یا فیبر های پیچیده درون نورون ها؛ و پلاک ها (plaques) یا ساخت های پروتئینی میان نورون ها (nerve cells).

گرچه مطالعات در مورد فشار خون بالا بیانگر ارتباط آن با تعداد بالای tangle ها است، آن ها افزایش تعداد پلاک ها (plaques) را پیش بینی نکردند.

   این که چرا این تناقض بین دو نشانه بیماری آلزایمر و فشار خون وجود دارد، باید در پژوهش های آینده بررسی شود.

   پژوهشگران این مطالعه از کاستی های این پژوهش مطلع اند. برای مثال، آنان تنها به نتایج اندازه گیری فشار خون شرکت کنندگان، در اواخر زندگی آنان دسترسی داشتند. داشتن تصویری از چگونگی تغییر فشار خون در طول زندگی یک فرد می تواند بینش عمیق تری بدست دهد.

   علاوه بر این، نتایج فشار خون تنها سالیانه یک مرتبه در اختیار آنان بود، از این رو تصویری دقیق از چگونگی تغییر فشار خون افراد در طول ماه ها، هفته ها یا روزها بدست نمی دهد. برای نتیجه گیری، دکتر آروانیتاکیز (Dr. Arvanitakis) محتاط است.

   در حالی که یافته های ما در نهایت ممکن است پیامد های مهمی در ارتباط با توصیه های فشار خون در افراد سالخورده را داشته باشد، قبل از اینکه چنین توصیه هایی را انجام دهیم، مطالعات بیشتری برای تأیید و گسترش یافته های ما ضروری است.

Dr. Zoe Arvanitakis -

   مطالعات برای یافتن اطلاعات بیشتر در مورد ارتباط فشار خون بالا با سلامت مغز از قبل در جریان اند، بنابر این مطمئنا پاسخ های بیشتری به دنبال دارند.

منبع: medicalnewstoday.com

ترجمه شده توسط مجله پزشکی و سلامت فارسی مد

تصویر از: Designed by Freepik

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی